«Вони мають просто легітимізувати свої відносини. Чого соромляться?»

Публічне інтерв`ю Андрія Садового

16:38, 27 лютого 2016

У суботу, 27 лютого, Андрій Садовий зустрівся з учасниками Школи міжнародної журналістики «Україна-Грузія-Молдова: Чи всі дороги ведуть до ЄС?» в Українському католицькому університеті. В межах цієї зустрічі Андрій Садовий відповів на питання керівника Школи журналістики УКУ Ігора Балинського.

У ході цього публічного інтерв`ю Андрій Садовий розповів про перевибори Верховної Ради, своє ставлення до Саакашвілі і зміну прем`єр-міністра, а також несподівано зізнався, що ніколи не планував бути міським головою. ZAXID.NET публікує скорочену розшифровку цієї розмови.

Сьогодні українське суспільство і експертне середовище поділилося на два табори у питанні щодо можливості дострокових виборів. Одні вважають, що це шанс на оновлення політикуму і крок вперед, інші – це розхитає ситуацію. Самопоміч, вийшовши з коаліції, фактично пришвидшує процес розпаду парламенту і можливість дострокових виборів. Чи відчуває Самопоміч відповідальність, що рішення про дострокові вибори може спричинити нестабільність?

Сьогодні дуже багато політиків говорять про негайні вибори. А що це змінить? Чинний закон [про вибори] уможливлює контроль олігархами великої частини партій і округів. Тому вибори без нового закону не дадуть жодних змін. Більше того, це може призвести до того, що парламент стане менш продуктивним, а уряд більш залежним. Про що можна говорити, поки є ЦВК, яка заплющила очі на вибори в Чернігові, де тотально скуповували голоси, і яка проігнорувала факти підкупу під час місцевих виборів? Треба замінити ЦВК – термін їхніх повноважень давно минув.

Ми повинні виконати волю Революції гідності. Потрібен закон про вибори, який дасть можливість голосувати за відкритими списками і пропорційною системою. Якби такий  прийняли до виборів у 2014-му, ми мали би кардинально інший склад парламенту і уряду.  Дуже важливо, щоби ми мали підтримку колег з ЄС, з міжнародного співтовариства, аби залежність нових ін'єкцій для української економіки була прямо пропорційною до залежності від прийняття закону про вибори.

Ми маємо перший позитивний крок – з другої половини цього року у дію вступає законопроект, який уможливить фінансування парламентських партій з державного бюджету. Це дуже важливо. Певною мірою це деолігархізація [політичного] процесу.

Втім, без нового закону проводити вибори немає сенсу. Дуже часто всі хочуть зупинитися на одному прізвищі – хто має бути прем'єром? Має бути уряд, потрібна коаліція.

Андрій Садовий (зліва) відповідає на питання Ігора Балинського

Мій варіант дуже простий: депутати, які входять у реальну сьогоднішню коаліцію з БПП, Народного фронту, Опозиційного блоку, інших колишніх регіоналів в окремих групах – повинні просто легітимізувати свої відносини. Чого соромляться? Вони можуть висунути кандидатуру прем'єра – думаю, така [кандидатура] отримала б підтримку [у парламенті], і сформувати уряд. Треба брати відповідальність. Чого ховатися?

До Самопомочі було таке відношення, ніби ми повинні мати «листочок чесності», щоби прикрити ним наші діяння. Ми не хочемо. Ми готові нести відповідальність, проте, коли наші пропозиції не сприймають і не беруть до уваги, а нас тільки використовують – вибачте.

Останнє голосування за недовіру уряду, яке набрало 247 голосів, а через 10 хвилин голосування за відставку прем'єра, яке не мало достатньої кількості [голосів], свідчить навіть не про подвійні, а про потрійні стандарти української політики.

Ми маємо силу і честь говорити людям правду. Самопоміч це обіцяла на виборах. Можливо, ми нетипові для української політики, але це нормально для світової практики.

Тобто, за умови, що змінять склад ЦВК і приймуть новий закон про вибори, ви вважаєте, що ризики зменшуються...

Кардинально зменшуються!

...І дострокові вибори будуть плюсом усій країні?

Маючи новий закон і нову ЦВК, депутати працюватимуть активніше, бо більшість з них може не отримати шансу увійти до нового парламенту.

Окремі депутати від Самопомочі заявили, що ваша фракція, якщо буде переформатована коаліція, готова пропонувати прізвища трьох кандидатур на посаду керівника Кабміну — двох іноземців і Міхеіла Саакашвілі, [який має українське громадянство]. Чим Саакашвілі кращий від Яценюка?

Я не люблю хвалити людей...

Я думав, ви скажете, що Саакашвілі має свої вади, але, на відміну від недоліків роботи Яценюка, у нього мінусів менше...

Саакашвілі – новий в українській політиці. Він не зав'язаний на українській корупції, має великий міжнародний досвід управління. На моє переконання, українська держава повинна максимально використовувати потенціал громадянина України Саакашвілі. На якій позиції це краще зробити, залежить від готовності політичного істеблішменту. На сьогоднішній день в парламенті Саакашвілі не матиме великої підтримки. А йдучи на посаду прем'єра, маючи намір робити серйозні реформи, треба вибудувати роботу між урядом і парламентом у такій площині, щоби рішення приймалися моментально! Я дивуюся з живучості українського організму. Над нами 25 років проводять експеримент, а ми досі живі. 

Саакашвілі – це швидкий мислячий політик, і він повинен мати належну підтримку в парламенті.

Я не знаю, яке рішення прийме президент. Сьогодні уся повнота відповідальності є в руках Порошенка. Якщо він захоче, щоби Саакашвілі став прем'єром, то так і буде. Якщо Порошенко захоче, щоби прем'єром була пані Яресько або Гройсман, так і станеться.

Останні рейтингові опитування говорять про те, що на сьогодні Самопоміч є партією номер один з усіх, за які голосували українські виборці. Разом із гіпотетичною «партією Саакашвілі» це може бути коаліція із новою якістю політики. Як лідер Самопомочі ви готові, у разі такого варіанту, взяти на себе відповідальність за ситуацію в країні?  

Коли йдеш в політику, ти готовий брати відповідальність.

Війна, економіка, преса, тиск – вам це треба?

Я ніколи в житті не мав плану бути міським головою. Обставини мене змушували адекватно реагувати на ту чи іншу ситуацію. Мене дуже болить, коли я бачу несправедливість. Не можу стояти осторонь, коли я бачу, що є біда. Коли умієш зібрати людей і вирішити проблему – треба це робити. А як ви хочете збудувати цю країну?

Я по-іншому хочу відповісти: ми і далі в нашій державі дебатуємо, хто буде кращий цар, хто буде кращий прем'єр. Успішною Україна буде тоді, коли ми матимемо успішні ідеологічні партії, які вчитимуть українців працювати разом і брати на себе відповідальність. Дорога достатньо довга, і ми нею йдемо. Самопоміч не є партією з довгою традиційною історією. Ми вчимося щодня у всіх наших колег. Чоловік, який йде в політику, зобов'язаний брати на себе відповідальність.

Ви розглядаєте варіант очолити список партії Самопомочі на парламентських виборах?

Ви переводите мене у площину “А хто цар?”. Яка різниця? Я ставлю свій підпис. Якщо йдуть вибори, то я закликаю всіх підтримувати Самопоміч і кандидатів, яких пропоную. Це і є моя відповідальність. А який номер у списку я при цьому матиму — питання двадцяте чи тридцяте.

Записала Ольга Клінова, фото Анни Чуданової