Вони просто нагодували корову дріжджами

Те, що сталося потім, здивувало усіх

09:30, 16 березня 2021

Антибіотики та інші штучні стимулятори росту, які використовують у годівлі тварин, негативно впливають на здоров’я людини та провокують антибіотикорезистентність – організм перестає реагувати на лікування антибіотиками. Тож у світі поступово відмовляються від цієї практики на користь природних кормових добавок, які є безпечними і дають ще кращі результати.

У Львові такі добавки на основі дріжджової культури уже кілька років виробляє біотехнологічна «Компанія Ензим». Це один з нових напрямків підприємства, який започаткували після трансформації з дріжджового заводу у біотех-компанію.

ZAXID.NET дізнавався, як працюють ці кормові добавки, які результати вони дають та на що впливають.

Дріжджі як профілактика

Кілька років тому «Компанія Ензим» вирішила трансформуватися, щоб не концентруватися виключно на виробництві хлібопекарських дріжджів, та почала шукати шляхи, як можна ще використати дріжджову клітину. Одним із результатів цих досліджень стала лінійка натуральних кормових добавок для тварин «ЕнзАктив» – це природні стимулятори росту, які допомагають підтримати баланс мікрофлори шлунково-кишкового тракту, зменшити патогенне навантаження на організм та водночас підтримують імунітет.

«Ми вийшли на ринок у 2017 році з першим продуктом – живими активними дріжджами пробіотичного роду Saccharomyces cerevisiae. Зараз у нашому портфоліо є чотири кормові добавки. Лінійка розширена живими дріжджами роду Saccharomyces boulardii, унікальним пробіотично-ферментним комплексом, інактивними дріжджами з антиоксидантними та імуномодулюючими властивостями. Усі наші добавки специфічні та унікальні за своєю дією. Ми рекомендуємо додавати їх до раціону тварин і птиці всіх вікових категорій на постійній основі з профілактичною метою – для нормалізації мікрофлори шлунково-кишкового тракту, кращого перетравлення та засвоєння поживних речовин корму, попередження ураження бактеріями, мікроорганізмами, токсинами», – розповідає менеджерка з розвитку кормового напрямку «Компанії Ензим» Христина Назар.

Активні дріжджі – це пробіотики, які налагоджують та нормують мікрофлору організму. Добавка має вигляд маленьких гранул, що оточені шаром неактивних клітин. У свою чергу інактивні дріжджі мають форму порошку. Ці добавки – надзвичайно концентровані, проте стандартного дозування немає – його визначають індивідуально, зважаючи на потреби господарства. Протипоказань для їхнього використання нема.

У лінійці «ЕнзАктив» є два унікальні продукти. Перший – пробіотично-ферментний комплекс пробіотичних дріжджів роду Saccharomyces cerevisiae та шести ферментів, що забезпечує подвійний ефект – нормування мікрофлори та краще перетравлення і засвоєння корму. Другий продукт – це інактивні дріжджі з глутатіоном, абсорбент мікротоксинів і сильний імуномодулятор. Глутатіон – це трипептид, який бере активну участь в окисно-відновних процесах організму.

«З виходом на ринок ми стикнулися з проблемою: господарства не хотіли відмовлятися від застосування кормових антибіотиків та штучних стимуляторів росту в годівлі тварин та птиці. Проте крок за кроком, клієнт за клієнтом ми переконували, що існує здорова альтернатива і ми можемо допомогти. Спершу показували на рівні досліджень на конкретних господарствах, що є реальна можливість використовувати натуральні кормові добавки і отримувати на виході кращий результат. І чим далі, тим більше поширюється ця хвиля господарствами України та світу. До прикладу, Європейський Союз одним із перших заборонив використовувати в годівлі штучні стимулятори росту. Таку ж ідею підтримали країни Африки та Азії, що і підтверджують наші експортні партнери», – говорить Христина Назар.

Молоко екстра-класу

Одним з таких підприємств, де проводили такі дослідження, було молочне фермерське господарство «Агротем» у селі Селисько Пустомитівського району. Подружжя Олег та Анна Темчишини почали сімейний бізнес у 2004 році з трьох корів, а зараз їхнє стадо налічує приблизно 200 корів, майже половина з яких – дійні.

Щомісяця ферма виробляє в середньому 30 тонн молока, більшість із якого переробляють на сироварні «Джерсей», яку заснували друзі Темчишиних – Вікторія та Ярослав Книші. Залишки віддають компанії «Галичина». На сироварні «Джерсей» з молока, у свою чергу, виробляють масло, йогурти та різні види фермерських сирів.

Олег і Анна Темчишини (зліва) та Вікторія і Ярослав Книші (справа). Фото Ukraїner

«Представники "Ензиму" кілька років тому запропонували нам провести дослідження: давати десятьом коровам пробіотичні дріжджі упродовж 2-3 місяців, а потім порівняти ефект із десятьма коровами, яким дріжджі не давали. Ми помітили, що в корів дуже впала соматика – значно знизилася кількість соматичних клітин у молоці, яка є основним індикатором якості молока. Таким чином ми отримуємо молоко найвищого гатунку», – розповідає Олег Темчишин.

Він зазначає, що на підприємстві дуже задоволені отриманими результатами, тому використовувати пробіотики в годівлі корів планують і надалі.

Кожен клієнт – особливий

Серед клієнтів «Ензиму», які використовують кормові добавки, є як маленькі фермерські господарства, так і великі підприємства, у тому числі – комбікормові заводи. Кормові добавки «Ензиму» використовують у годівлі фермерські господарства не тільки по всій Україні, а й у Молдові, Єгипті, Кенії, Уганді, Марокко, Бангладеші, також зараз компанія намагається вийти на кормовий ринок Китаю.

Продукти з лінійки «ЕнзАктив» не можна знайти на полицях магазинів, адже «Ензим» не просто їх продає, а надає комплекс послуг. Компанія індивідуально підходить до кожного клієнта, визначає його потреби, специфіку та відповідно формує рекомендації по дозуванню та застосуванню добавок.

«Усе починається зі знайомства та розмови з ветеринарами, технологами, робітниками. Ми відвідуємо господарство, проводимо аудит, оглядаємо стан приміщень, переглядаємо раціон – і на основі такого повного портфоліо підходимо комплексно до запиту, з яким до нас звернулися: чи це просто профілактика, чи господарі дійшли до того, що хочуть мати натуральний, екологічний продукт і відмовитися від штучних стимуляторів росту», – розповідає Христина Назар.

Фото Ukraїner

Якщо фермерські господарства стикаються з проблемами – немає ефективності від корму, тварини не набирають ваги, хворіють, – представники «Ензиму» також комплексно підходять до їхнього вирішення: переглядають раціон та за потреби коригують його, додаючи необхідні кормові добавки.

«Наша робота – не просто задозувати продукт і забути про клієнта. Це постійний контакт та супровід, розмови та спостереження за станом тварин, інколи – додаткові лабораторні дослідження», – каже Христина Назар.

Досліди і досвіди

Усі продукти лінійки «ЕнзАктив» сертифіковані в Україні відповідними інстанціями. З самого початку компанія проводила різні дослідження, у тому числі на фермах, аби оцінити ефективність продукту, і продовжує це робити надалі. До досліджень залучають наукові інститути та акредитовані лабораторії – як українські, так і іноземні.

Зокрема, «Ензим» співпрацює з Львівським ветеринарним університетом, Державним науково-дослідним контрольним інститутом (ДНДКІ), Інститутом біології тварин НААН, Національним університетом біоресурсів і природокористування, а також з Вармінсько-Мазурським університетом у польському Ольштині. Крім того, зразки продукції відправляють на аналіз у міжнародну лабораторію Eurofins, адже компанія працює на експорт та хоче отримати підтвердження якості не тільки від українських, а й від європейських науковців.

«Ми різносторонньо підходимо до вивчення продукту – не тільки отримуємо фідбек від споживача, а й проводимо дослідження, які відтворюють умови господарств, публікуємо статті з отриманими результатами», – пояснює Христина Назар.

Надалі «Ензим» планує збільшувати експорт своєї продукції та розширювати лінійку добавок, зокрема для аквакультури, лабораторні дослідження для яких уже розпочали.