ВООЗ назвала найбільш ймовірну гіпотезу походження коронавірусу

Коронавірус міг циркулювати за межами Уханя до перших зареєстрованих випадків

14:06, 9 лютого 2021

Експерти ВООЗ, котрі розслідують походження коронавірусу в китайському місті Ухань, вважають, що найбільш вірогідною гіпотезою походження Covid-19 є його передача від тварини до людини, але через «проміжну ланку». Про це 9 лютого повідомляє Sky News.

Експерти повідомили, що вивчили чотири версії передачі коронавірусу людині – від тварин, від проміжного резервуара вірусу, від заморожених продуктів та в результаті витоку вірусу з лабораторії.

На їх думку, потрапляння Covid-19 на уханський ринок морепродуктів безпосередньо від кажанів є малоймовірним, оскільки був проміжний резервуар вірусу, тобто «проміжна ланка» між твариною та людиною.

Первинні результати розслідування свідчать про те, що передача вірусу від тварини до людини через проміжну ланку є найбільш вірогідною гіпотезою походження коронавірусу. Однак ця версія потребує додаткових досліджень.

Експерти ВООЗ не виключають, що спочатку вірус міг потрапити на ринок саме через продукти. Ембарек також зазначив, що є потенціал для подальшого вивчення ланцюжка поставок на ринок і видів тварин, які могли стати ланкою поширення.

Для чого і чому саме зараз ВООЗ досліджує історію виникнення Covid-19

ВООЗ оголосила про наміри направити в Китай свою місію з розслідування походження коронавірусу в листопаді. Вона має на меті дослідити найперші випадки появи коронавірусу в Ухані, який тривалий час був центром епідемії в КНР. При цьому місія не має на меті перевірити заяви про штучне походження коронавірусу чи його витік із лабораторії в Ухані, які поширювалися, зокрема, й американськими посадовцями.

Крім того, на ранніх етапах епідемії, коли коронавірус майже не поширився за межі Китаю, ВООЗ неодноразово публічно хвалила дії китайської влади з його стримування. Зокрема, глава ВООЗ Гебреєсус відзначав «рідкісні лідерські якості» очільника Китаю Сі Цзіньпіня.

Це стало однією з причин, чому дії ВООЗ розкритикували у США, чинний президент яких, Дональд Трамп неодноразово покладав відповідальність за пандемію на Китай.

Нинішня місія ВООЗ насправді не перша: фахівці організації були в Китаї ще в липні-серпні, але тоді все завершилося лише розробкою технічного завдання для подальших досліджень, які мають на меті виявлення потенційного джерела ранніх випадків коронавірусу.

Covid-19 вперше виявили у кінці 2019 року в китайському місті Ухань у центральній провінції Хубей. Спочатку вважалося, що вірус почав поширюватися на ринку, де поряд з іншими продовольчими товарами торгували екзотичною живністю (наприклад, панголінами, чиє м'ясо в Китаї є популярним делікатесом і використовується там у народній медицині).

Від початку епідемії висловлювалося припущення, що саме на цьому ринку вірус в результаті мутації передався від тварини до людини. Однак про його генезис досі точаться суперечки в науковому середовищі. Низка фахівців вважає, що він виник не на ринку в Ухані, а там просто було сприятливе середовище для його поширення.

Є також версія про те, що коронавіруси, здатні заражати людину, протягом десятків років виявлялися у кажанів. Але для того, щоб ним могла заразитися людина, потрібен був проміжний переносник. До цього часу невідомо, яка тварина могла ним бути.