Восени у Львові запрацює міська станція компостування

21:22, 22 серпня 2019

Львів'яни зможуть заощаджувати на вивозі сміття. Вже восени на вул. Пластовій запрацює станція компостування. А на сміттєвих майданчиках встановлять спеціальні контейнери для органічних відходів. Як зазначають у комунальному підприємстві «Зелене місто», так львів’яни зможуть зекономити кошти за вивіз сміття. Адже органіка займає близько 45% у сміттєвому баці. Поміж тим, окремі львів’яни вже отримують менші рахунки.

Львів’янка Анастасія Нищота вдома сортує відходи вже три роки. А віднедавна взялася відбирати ще й органіку. Спершу усі залишки збирає у морозилці. Далі те, що назбирала викидає до міського компостера, який стоїть біля оглядового колеса у Парку культури. Витрачає додатковий час, аби в загальному смітті у неї залишалось лише те, що не переробляється. Та платить дівчина за вивіз ТПВ, як і всі сусіди.

«Сплачую 70 грн в місяць у будь-якому випадку, незалежно від того, хто скільки викидає. Думаю, це не справедливо. Я раз на три тижні додатково заморочуюсь над тим, щоб вивезти це кудись, а всі решта просто викидають загалом. А все одно плата для всіх однакова», – каже Анастасія.

«Плати за те, що викидаєш» – принцип, який працює у Європі. Проте діє і у деяких львівських ОСББ.

«Фактично – це є той фінансовий інструмент, який заохочує мешканців зменшувати кількість відходів, які вони утворюють», – пояснює голова ОСББ Ірина Миронова.

Так у німецькому Бамбергу у кожній квартирі є чотири сміттєві відра. А ті, хто мають дітей, окремо збирають ще й підгузки. Вивіз найменшого контейнера обходиться мешканцям у 138 євро на рік. Якщо перевізники побачать несортовані відходи – такого баку не заберуть і випишуть штраф від 20 євро за перший раз і від 50 за наступний.

«Тоді вам потрібно належним чином посортувати сміття, поставити запит у міську громаду, яка сортує сміття і щоб вони приїхали і щоб знову забрали у вас ваше сміття, доплативши при цьому від 20 до 40 євро», – каже мешканка м. Бамберг (Німеччина) Оксана Сольська.

У львівському ОСББ «Тичини-15» вже два роки усі мешканці загальне сміття викидають в один бак. Перевізник забирає його через день. А вторсировину відсортовують.

«Якщо порівнювати наш будинок з іншими будинками, в середньому будинок таких параметрів платить 10-11 тис. грн за сміття, а наш будинок в середньому оплачує 4-4,5 тис. грн. Тобто різниця колосальна за рахунок того, що жителі відсортовують відходи», – поділився директор ОСББ «Тичини-15» Тарас Колодій.

У департаменті з поводження відходами наголошують: така суттєва різниця в оплаті через те, що відсортовану фракцію перевізники забирають безкоштовно.

«Чим більше мешканці будуть сортувати, чим більше вторинної сировини буде відібрано на переробку, тим менше люди будуть платити», – додав в.о. директора департаменту поводження з ТПВ Сергій Сало.