Восьмеро львів’ян претендують на Шевченківську премію

13:51, 5 листопада 2013

Серед претендентів на найбільш престижну і найбільш вагому у грошовому вимірі національну премію у галузі літератури і мистецтва претендують восьмеро львів’ян, при цьому слабку стать серед номінантів представляє лише одна жінка.

Вчора ввечері Комітет з Національної премії імені Тараса Шевченка представив повний список творів, поданих на здобуття Шевченківської премії 2014 року. Загалом на найвищу державну премію претендують 54 номінанти, що представили 56 мистецьких, музичних чи публіцистичних творів.

Зокрема, у напрямку «Література» на Шевченківську премію претендує відомий львівський письменник Левко Різник, номінований за трилогію «Самотність пророка» (2007 р.), «Поет і Владика» (2008 р.), «Доктор і Професор» (2011 р.). Тритомник 75-річного Левка Різника присвячений трьом найвидатнішим постатям українського відродження кінця XIX і початку XX століття – Іванові Франку, митрополиту Андрею Шептицькому та Михайлові Грушевському, що жили і діяли на той час у Львові.

У напрямку «Літературознавство та мистецтвознавство» висунута релігієзнавець та вірменознавець Ірина Гаюк за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні», видану у Львові минулого року. Ірина Гаюк є кандидатом філософських наук, старшим науковим співробітником Львівського музею історії релігії (ЛМІР).

На Шевченківську премію за напрямком «Публіцистика і журналістика» претендують відразу двоє львів’ян – чинний і колишній. Йдеться про 62-річного письменника Олега Романчука (висунутий  за збірку публіцистичних  творів «У пошуках універсуму. Статті, публіцистика, прогнози і спостереження (1990-2011)») і про екс-заступника голови Адміністрації президента Василя Базіва (висунутий за двотомник під апокаліптичною назвою «Кінець світу: до і після. Сага про космологічну долю людства»). Втім, львів’яни більше пам’ятають 58-річного Василя Базіва, який тепер живе у Києві, як головного редактора найтиражнішої  газети початку 90-х «За Вільну Україну».

«Музичне мистецтво» серед чотирьох номінантів представлятиме 50-річний львівський композитор Олександр Козаренко. Професор, відомий піаніст Козаренко працює деканом факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. І.Франка. Багато років викладає у львівській Національній музичній академії ім. М. Лисенка (НМА).

Ще один львів’янин-професор – 59-річний скрипаль, народний артист і ректор НМА Ігор Пилатюк, висунутий Національною спілкою композиторів за виконання концертних програм з творів сучасних українських композиторів, претендує на Шевченківську премію за напрямком «Концертно-виконавське мистецтво».

Серед восьми художників, які мають шанс отримати премію – двоє широко відомих львів’ян.

61-річний Орест Скоп відомий своїм циклом живописних козаків Мамаїв. Понад 30 років тому він почав працювати над унікальним проектом, присвяченому розстрілу наприкінці 1930-х років під Харковом близько 300 сліпих кобзарів і бандуристів. На сьогодні Скоп намалював уже понад 250 полотен з козаком Мамаєм, кожне з яких втілює розстріляного кобзаря. Всього таких картин, за задумом художника, має бути 300.

Ще один претендент за напрямком «Образотворче мистецтво» – 72-річний Любомир Медвідь, висунутий Національною академією мистецтв за цикл живописних творів 2008-2012 років «Ремінісценції».  Медвідь працює також професором кафедри монументального живопису Львівської академії мистецтв.