Вотергейт по-українськи?

12:28, 10 грудня 2013

Вотергейт – офісна споруда у Вашингтоні, округ Колумбія, яку 1972 р. займав Національний комітет Демократичної партії США.

28.05.1972 р.  агенти президента Р. Ніксона здійснили там невдале пограбування з проломом, намагаючись встановитипідслуховувальну апаратуру. При спробі замінити несправні мікрофони вони були затримані та арештовані.

 Р. Ніксон разом із керівником свого виборчого штабу Холдеманом обговорив цю проблему аби уникнути розслідування справи ФБР та ЦРУ під приводом “захисту національної безпеки”.

07.11. 1972 р. Р. Ніксон переміг із переважною більшістю голосів, але з початком у січні 1973 р. суду над зломниками їхній керівник зізнався в отриманні грошей за мовчання й обіцянки швидкого помилування. Після цього була сформована надзвичайна сенатська комісія, слухання якої транслювалися по телебаченню.

13.06.1973 р. зі свідчень асистента глави держави з’ясувалося що всі розмови в кабінеті президента записувалися, але Р. Ніксон, посилаючись на “привілей виконавчої влади” відмовився надати прокуратурі відповідні записи й зажадав звільнення слідчого з надзвичайних справ, який наполягав на цьому.

На знак протесту міністр юстиції Е. Річардсон і його заступник подали у відставку, а через 10 днів комітет юстиції Палати представників приступив до обговорення питання про імпічмент президента.

Публікація Білим домом перекручених копій розмов президента з своїм помічником не задовольнила громадськість і 24.07.1974 р. Верховний суд наказав Р. Ніксону видати всі належні плівки комітету Палати представників. За результатами їх розгляду комітет ухвалив три статті про імпічмент, що звинувачували президента в зловживанні посадою, лжесвідченні й неповазі до конституційних прав Конгресу.

05.08.1974 р., коли висновок з імпічменту вже був підготовлений до передачі в Сенат, Р. Ніксон таки опублікував запис своєї розмови з начальником свого виборчого штабу про приховування обставин інциденту. Після чого й сенатори-республіканці відмовили своєму президенту у підтримці.

08.08. 1974 р. Р. Ніксону телевізійному зверненні вибачився перед співвітчизниками й заявив про добровільне зречення з посади президента. Оскільки процедура імпічменту не вступила в силу то новий президент Дж. Форд амністував Р. Ніксона, а Холдеман відбув півтора роки ув’язнення за перешкоджання правосуддю. Відтоді слово вотергейт увійшло до політичного лексикону для означення скандалу, який привів до краху кар’єри глави держави.

Нині стало відомо, що спецпризначенці з автоматами ввірвалися у офіс найбільшої опозиційної партії України – ВО “Батьківщина” на вул. Турівській 13 у Києві. Як заявили очевидці, офіс розтрощено, а його співробітники “втікають через забори”.

Чи стане це українським Вотергейтом?

Запитання, на жаль, риторичне!