Експерти Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва, Національного лісотехнічного університету України Держкомлісгоспу України та Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства на основі ГІС технологій розробили концепцію оптимального транспортного освоєння лісових ресурсів на прикладі Нижньобистрівського лісництва в Закарпатті.
Як повідомила кореспонденту ZAXID.NET Наталія Волошина, координатор швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства у Закарпатській області FORZA, концепція такого плану розроблялася в Україні вперше. Були застосовані сучасні підходи та технології планування – інвентаризація наявної дорожньої мережі з допомогою GPS обладнання та програм ГІС, розробка цифрової моделі території планування на основі аерофотознімку високої роздільної здатності та ін.
На сьогодні, за оцінкою експертів робочої групи, транспортна доступність модельної території є незадовільною, оскільки за наявної мережі доріг понад 80 % лісових угідь є недоступними для наземного лісотранспорту. Тому середня відстань трелювання деревини тракторами з лісосік у лісництві становить 1.5 -2 км. Для того, щоб транспортна доступність території лісництва стала достатньою, потрібно збудувати понад 75 км нових лісових автодоріг, тобто збільшити густоту дорожньої мережі у 3,5 -5, 2 рази. Це дасть можливість ефективно застосовувати екологічно безпечні технології лісозаготівлі та зменшити до мінімуму тракторне трелювання деревини.
«Тільки для реалізації концепції транспортного освоєння території Нижньобистрівського лісництва, за розрахунками експертів, - каже Наталія Волошина, - необхідно виділити понад 51 млн грн на будівництво мережі доріг та 1,9 млн грн на придбання сучасних екологічно безпечних лісотранспортних засобів, рекомендованих лісгоспу експертами робочої групи. Всього до 2015 року з державного бюджету заплановано виділити Держкомлісгоспу України 576 млн грн, на будівництво доріг, зокрема в 2010 році - 80 млн грн та 28 млн грн на впровадження екологічно безпечних технологій заготівлі і транспортування деревини, і відповідно в 2010-11 роках - 3 млн грн»
Густота лісових доріг в лісовому фонді Держкомлісгоспу у Карпатському регіоні України становить 3,5-6 м/га, а середній показник у гірській частині Європи складає 8-33 м/га, тобто густота мережі доріг там у 2-5 разів вища.