Вперше за два роки рейтинг БЮТ вищий, ніж в Регіонів, – експерт

19:30, 15 лютого 2012

Директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна каже, що рейтинг БЮТу росте і «вперше з весни 2010-го перевищив рейтинг Партії регіонів, щоправда, поки всього лише на один відсотковий пункт».

Про це Ірина Бекешкіна повідомила в інтерв’ю журналу Forbes.

«Але Тимошенко навряд чи підтримають на Сході. А на Заході України її позиції підриваються «Фронтом змін», Тягнибоком, Гриценком. І, повторюсь, там людей, які не визначились, значно менше, ніж на Сході… Сергій Тігіпко, схопивши синицю, практично поховав політичне майбутнє: зараз він стабільно набирає близько 4% голосів проти 11% весною 2010-го. Якби він пішов у політику, а не в чиновники, сьогодні був би реальною альтернативою Януковичу», – сказала експерт.

Щодо настроїв серед електорату, Ірина Бекешкіна сказала, що частина тих, хто на виборах-2006 «переметнувся на бік «синіх», повертаються до комуністів».

«Але таких небагато. Хтось йде до Віталія Кличка: згідно з опитуваннями, в нього вже понад 5% виборців, але поки немає ні зрозумілої програми, ні впізнаваних облич. Росте кількість тих, хто не визначився чи взагалі думає не йти на вибори. Це стосується в основному Донбасу та Криму. Весною 2010 року за Партію регіонів було близько 60% населення Донецької області. Сьогодні – тільки 36%. Понад 30% мешканців регіону взагалі не хочуть йти на вибори. На Заході України таких тільки 12%», – сказала Ірина Бекешкіна.

Вона додала: «Для політичних сил складається дуже хороша ситуація: простіше повпливати на електорат, який не визначився, ніж відбивати його в конкурентів. Але поки незрозуміло, чим політики зацікавлять людей».

На запитання, який лідер потрібен українцям, якщо не сьогоднішні, експерт зауважила: «Зважаючи на настрої в суспільстві, за останні 10 років в правильному напрямку ми рухались тільки двічі: одразу після президентських виборів 2004 року і весною 2010-го. Люди думали, що нарешті вибрали того, хто змінить їх життя. Це виключно патерналістське мислення. Політик бачиться нам як Господь Бог – розумний, чесний, всемогучий. Політики вимушені поводитись відповідно: перед виборами починається аукціон обіцянок. Після виборів обіцянки не виконуються, проводяться якісь непопулярні реформи – і люди розчаровуються. Доти, поки громадяни не почнуть розглядати вибори як конкурс менеджерів для управління державою, а будуть бачити в політиках небожителів, у нас буде те, що є. Але загалом розчарування – це дуже хороший фон для змін у свідомості».

Як інформував ZAXID.NET, Ірина Бекешкіна вважає, що парламентські вибори 2012 року в Україні будуть жорсткішими за президентські вибори 2004 року. Однак, з її слів, за результатами голосування за Партію регіонів на цих виборах за списками можна буде прогнозувати результат Віктора Януковича на президентських перегонах 2015 року.

Нагадаємо, екс-прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко планує брати участь у парламентських виборах 2012 року. Про це сказав захисник Ю.Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко.

Водночас прем'єр-міністр Микола Азаров упевнений, що вибори до Верховної Ради у 2012 році пройдуть чесно та прозоро, і запрошує міжнародних спостерігачів у цьому переконатися.

Натомість у Комітеті виборців України кажуть, що є три варіанти зриву виборів до Ради.