ВР підтримала законопроект про кінематографію з правками президента

Що змінилось у законі в зв'язку із змінами, які вніс голова держави?

18:08, 23 березня 2017
Верховна Рада підтримала законопроект про державну підтримку кінематографії в Україні з правками президента Петра Порошенка . За закон 3081-дП проголосувало 270 народних депутатів.

Раніше депутати комiтету Ради з питань культури i духовностi прийняли правки президента Петра Порошенка до законопроекту «Про державну пiдтримку кiнематографiї України».

Змiни , якi глава держави подав на розгляд комiтету, стосувалися фiнансового врегулювання сфери кiно.

Нагадаємо, що 22 вересня 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про державну підтримку кінематографії. Але у листопаді 2016 року президент Петро Порошенко скористався правом вето та повернув до парламенту зі своїми пропозиціями закон «Про державну підтримку кінематографії в Україні».

«Вітаю всіх колег з прийняттям Закону України "Про державну підтримку кінематографії"! В кіно всі хороші справи робляться мінімум з двох дублів:)», - прокоментував новину голова Держкіно Пилип Іллєнко.

Головні відмінності нової редакція закону:

Усі закупівлі, необхідні для створення фільму, будуть здійснюватися на загальних умовах. Із закону виключений пункт, згідно з яким держава повинна встановлювати особливі умови, порядок і процедури здійснення закупівель за держкошти товарів, робіт і послуг, які необхідні для виробництва, розповсюдження і демонстрування фільмів. Президента вважає, що ця норма звужує сферу дії закону про державні закупівлі.

Державна підтримка кіно буде здійснюватися за рахунок коштів, передбачених законом про держбюджет. У попередній редакції закону державна підтримка кінематографа мала відбуватись за рахунок коштів Державного фонду підтримки кінематографа, яким керує Держкіно. Президент наголосив, що це суперечить Бюджетному кодексу. Тому кінематограф має фінансуватися за рахунок коштів держбюджету, які повинні скеровуватись у фонд, який здійснює підтримку розвитку культури і мистецтв країни. Ним стане Український культурний фонд, закон про створенняякого було нещодавно прийнято у першому читанні. Тобто державна підтримка кіно буде здійснюватися за рахунок коштів, передбачених для цих цілей відповідно до цього закону, Бюджетним кодексом, законом про держбюджет тощо. Розпоряджатися коштами буде Держкіно.

Джерелами фінансування в попередньому варіанті називались кошти загального фонду держбюджету в розмірі не менше 0,2% видатків загального фонду держбюджету за попередній рік, а також інші засоби загального і спеціального фондів, отримані, наприклад, від продажу прав інтелектуальної власності на використання фільмів, початкових кодів та фільмокопій, і від лотерей.

Згідно ж правками президента, джерелами фінансування є кошти, отримані від Українського культурного фонду, кошти держбюджету (але вже немає фіксованих 0,2% від витрат) та інші надходження, не заборонені законодавством. Птеро Порошенко вважає, що Фонд не може поповнюватися за рахунок грошей, отриманих від лотерей, оскільки вони є доходами загального фонду держбюджету і не мають цільового призначення.

У законі доопрацьований механізм надання ребейтів, тобто державної субсидії для повернення частини витрат, здійснених іноземними кінокомпаніями при створенні фільму. Тепер держава буде повертати кінокомпанії не 25% від витрат на виробництво фільму, а 16,6%.

Крім того, якщо раніше планувалося повертати 10% від витрат на зарплату іноземним акторам або іншим членам знімальної групи, в разі якщо вони обкладаються податком в Україні. То тепер 10% буде повертатися, якщо податок буде сплачено в Києві чи Севастополі, а 4,5% - якщо на решті території країни. Чому у Севастополі та яким чином це буде відбуватись в умовах окупації міста РФ, не уточнюється.

До правок глави держави під кваліфікованими витратами розумілися 80% платежів на оплату поставлених товарів, виконаних робіт і наданих послуг, в тому числі зарплат, гонорарів і т.д. Тепер же ними вважаються зарплати, гонорари тощо; покупка товарів, робіт, послуг; оренда майна; інші витрати, безпосередньо пов'язані з виробництвом фільму.

У первинному варіанті закону обмовлялося, що держпідтримку не зможуть отримати фільми, учасники яких внесені в чорний список і на яких поширюються українські санкції. Після правок президента внесена ще одна категорія - фільми, заборонені до показу в Україні.

До внесення президентом своїх правок закон мав вступити в силу на наступний день після його опублікування. Тепер же передбачається, що на наступний день після опублікування в силу вступить не весь документ. Так, пункт 1 частини 3 статті 6, в якому джерелом фінансування вказано Український культурний фонд вступить в силу з дня введення в дію закону, що визначає правові, організаційні та фінансові основи його діяльності. Поки що відповідний законопроект був прийнятий лише у першому читанні.

Нагадаємо, що основною зміною для українських кінематографістів має стати те, що тепер держава може виділяти на фільм не 50% від його бюджету, а 80. Це положення у новій редакції збереглось.