Парламент прийняв за основу законопроект про внесення змін до Закону про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Міністерства праці і соціальної політики, парламент прийняв за основу проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк”. Автором законодавчої ініціативи виступив Кабінет міністрів України.
Як зазначив з цього приводу Міністр праці та соціальної політики України Василь Надрага, чинний Закон України „Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк”, прийнятий ще у 2003 році, впроваджується повільними темпами. Одна з причин тому, на переконання Мінпраці, - невизначеність повноважень центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, закладів, установ, організацій.
За словами Василя Надраги, законопроект визначає Мінпраці та Мінсім’ямолодьспорт центральними органами виконавчої влади, які будуть здійснювати загальну координацію по наданню допомоги звільненим особам, зокрема, Мінсім’ямолодьспорт - особам віком до 35 років включно, Мінпраці – особам віком понад 35 років. А центри соціальної адаптації звільнених осіб та спеціальні будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів визначаються у ньому як спеціалізовані установи, які безпосередньо сприятимуть наданню допомоги звільненим особам.
За інформацією Мінпраці, в Україні нині діє 2 центри соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, утворених місцевими органами виконавчої влади, 37 благодійних, громадських, релігійних організацій, що надають послуги звільненим з місць позбавлення волі; 13 спеціальних будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, звільнених з місць позбавлення волі.
Водночас, за інформацією Державного департаменту з питань виконання покарань, впродовж останніх років щорічно з установ виконання покарань звільняється близько 40 тис. осіб, з яких більше однієї тисячі осіб не мають житла чи втратили соціально-корисні зв’язки, більше 3 тисяч осіб не мають професії, більше 2 тисяч осіб не мають загальної середньої освіти.
„На сьогодні це єдиний зареєстрований у Верховній Раді України законопроект, спрямований на поліпшення соціального патронажу осіб, які відбували покарання у місцях позбавлення волі. Його прийняття дозволить впорядкувати надання послуг звільненим особам”, - підкреслив Василь Надрага.
При цьому Міністр зауважив, що йдеться насамперед про проведення роботи по підготовці до самостійного життя засуджених осіб перед їх звільненням із місць позбавлення волі; окреслення повноважень суб’єктів, що надають допомогу звільненим; надання медичної та медико-санітарної допомоги; надання чи збереження житла; видачу паспортів та реєстрацію місця проживання або перебування, надання тимчасового притулку, соціальних, медичних, юридичних, освітніх, реабілітаційних та інших послуг в залежності від потреб звільненої особи.