ВРУ прийняла за основу законопроект про реструктуризацію боргів ТКЕ і водоканалів

16:22, 20 жовтня 2016

Верховна Рада України в четвер прийняла в першому читанні урядовий законопроект про врегулювання та реструктуризацію боргів підприємств теплоенергетики і водоканалів за спожиті енергоресурси. Про це повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

За ухвалення законопроекту №5273 «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» проголосували 265 депутатів.

Раніше заступник міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Едуард Кругляк зазначав, що законопроект передбачає призупинення виконавчого провадження, зокрема, розблокування фінансово-господарської діяльності підприємств, зняття арештів з майна і поточних рахунків, припинення нарахування пені та штрафних санкцій за енергоносії.

За його словами, в документі також прописується процедура поетапного зниження рівня кредиторської заборгованості за спожиті такими підприємствами енергоресурси, зокрема, відшкодування з держбюджету заборгованості з різниці в тарифах для населення і бюджетних організацій, реструктуризація кредиторської заборгованості шляхом укладення договору про розстрочку боргу терміном на 60 місяців із залученням гарантій місцевих бюджетів. У разі дотримання вимог процедури реструктуризації та повної виплати боргу законопроект передбачає списання раніше нарахованих пені та штрафних санкцій.

Між тим, прем'єр-міністр Володимир Гройсман зазначав, що ухвалення законопроекту дасть змогу вирішити питання боргів ТКЕ і водоканалів на умовах реструктуризації.

Зазначимо, що законопроект погоджено з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Згідно з пояснювальною запискою, кредиторська заборгованість теплопостачальних і теплогенерувальних організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії та надання послуг із централізованого опалення та постачання гарячої води, на 1 липня 2016 становила 18,7 млрд грн.

За даними НАК «Нафтогаз України», пені, штрафні та фінансові санкції, нараховані за позовом постачальника природного газу за несвоєчасні розрахунки теплопостачальними організаціями за спожитий газ, на 1 січня 2016 року становили 2,6 млрд грн і протягом першого півріччя зросли в 1,7 раза - до 4,5 млрд грн.

«При цьому підприємства теплоенергетики не мають фактичного джерела відшкодування таких санкцій, оскільки ці витрати не можуть розглядатись у складі встановлених національним регулятором тарифів, з іншого боку, перекладання таких санкцій на споживача законодавчо не врегульовано», - йдеться в пояснювальній записці.

У законопроекті передбачено врегулювання заборгованості у два етапи. Перший передбачає централізовані взаєморозрахунки у 2016 році та в наступні роки за рахунок субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості різниці в тарифах. Другий полягає в реструктуризації кредиторської заборгованості підприємств теплоенергетики за газ, спожитий до 1 липня 2016 року, шляхом укладення договорів на п'ять років. Нараховані штрафи та пеня списуватимуться у разі виконання процедури реструктуризації боргу за спожитий газ.