«Все буде, як і було, це тільки стрес»: як виселятимуть ЛОДА?

15:46, 18 грудня 2013

Львівська обласна рада вирішила виселити Львівську облдержадміністрацію з приміщень на вул. Винниченка, 18, які надає їй в оренду. Та самого виселення не відбудеться. Хоча б тому, що минулого року це зробити намагалися – та не виселили. Та й службовці готові захищатися в суді.

Ідея забрати приміщення в облдержадміністрації в обласних депутатів виникла не вперше. Минулого року облрада уже голосувала за розірвання договору оренди з ЛОДА. Але чиновників так і не виселили. Сьогодні депутати не поспішають пояснювати, чому «помилували» ЛОДА. А от керівник апарату ЛОДА Андрій Мадзяновський запевняє: депутати зрозуміли, що їхня позиція незаконна і все вирішилось мирно…

Цього разу ідея вигнати чиновників на вулицю з’явилась після розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада в Києві. У такий спосіб депутати вирішили покарати представників держвлади за побиття мирних мітингувальників. Але до голосування справа дійшла щойно тепер – 17 грудня на сесії облради депутати прийняли відповідне рішення.

Управління майном спільної власності Львівської облради зобов’язали розірвати укладений 2011 року договір оренди з ЛОДА і забезпечити звільнення орендованих приміщень. За словами ініціатора рішення, депутата облради від УДАРу Оксани Юринець, договір оренди з 1 січня 2014 року втрачає чинність, а відтак службовці ЛОДА повинні будуть звільнити будинок на вул. Винниченка, 18.

Втім, уже після засідання у спілкуванні з журналістами депутати виявили трохи менше рішучості: виселяти пообіцяли не всіх 650 службовців, а лише «керівництво» та «апарат» ЛОДА. Хоча в рішенні йдеться загалом про «виселення Львівської облдержадміністрації з орендованих приміщень». В апараті ЛОДА, до слова, працює близько 100 осіб.

Проте як втілити в життя своє рішення депутати, схоже, і самі не розуміють.«Тут ніхто не знає, яка ситуація», – сміючись, реагували вони на питання журналістів.

Відсутність реальних механізмів виселення службовців ЛОДА з будинку, у якому деякі з них працюють ще з часів СРСР, підтверджує й діалог ZAXID.NET з головою найбільшої в облраді фракції «Свободи» Андрієм Холявкою.

«Пане Андрію, як виконуватимуть рішення? Чиновники прийдуть після новорічних вихідних на роботу, і що далі – їх не впустять?

В рішенні йдеться про, так би мовити, виселення очільників, керівництва обласної адміністрації, а не всіх поголовно. Очікуємо, що воно буде виконуватися в належний спосіб.

Але як це реально зробити?

Завдання покладено на відповідний підрозділ... Деталі уточнюються. Ми прийняли політичне та юридичне рішення. Деталі виконання… Маємо кілька днів. Скажімо так, найближчі дні будуть дуже напружені і цікаві.

Тобто механізм виселення розробляється?

Ні, ну чому? Прийнято рішення – не продовжується угода. Приміщення займається незаконно, контроль покладено на управління Бандри (Микола Бандра, керівник управління майном спільної власності Львівської облради, – ред.), зобов’язання вжити всіх необхідних заходів…

До кінця року ЛОДА встигає оскаржити рішення облради?

Я думаю, що так… Думаю, будуть серйозні юридичні битви і вони це будуть оскаржувати. Це такий акт, який вони проігнорувати не зможуть. Давайте почекаємо самого факту звернення до суду, а тоді будемо вже дивитися.»

У самому ж управлінні, яке має виконувати рішення депутатів, поки коментарів отримати не відалося: керівник Микола Бандра у відпустці, його заступниця, що виконує зараз обов’язки начальника, Оксана Дуля – весь час на нарадах.

«Це – управлінське рішення, воно продиктоване громадою і Майданом, і ми його підтримали», – заявив ZAXID.NET голова бюджетної комісії облради Ярослав Качмарик («Свобода»). – Не йде мова про цих 650 людей, які працюють в департаментах адміністрації. Рішення стосується лише апарату».

Голова провладної фракції ПППУ у Львівській облраді Микола Дзюдзь вважає таке рішення «безперспективною справою», адже його легко можна оскаржити.

Такої ж думки і безпартійний депутат Пилип Пилипенко, який, втім, входить до складу фракції «Свободи». На його думку, законність процедури розірвання угоди може бути порушена. Її пропонувалось розірвати нібито у зв’язку із закінченням терміну дії, але договір оренди, за інформацією депутата, уклали на п’ять років у лютому 2011 року. До того ж орендаря мали б принаймні за місяць попередити, що угоду не продовжать.

«Все буде, як і було. Це тільки додатковий стрес – до економічних показників області та й все», – з посмішкою сказав ZAXID.NET директор департаменту фінансів ЛОДА Олег Демків.

Та попри посмішки керівництво ЛОДА ще вчора скерувало звернення до прокурора області з проханням перевірити законність «виселення» і звернутися до суду.

Керівник апарату ЛОДА Андрій Мадзяновський пояснив на брифінгу, чому в ЛОДА вважають рішення депутатів незаконним: «Розривати договір можна лише за двосторонньої згоди, але її з боку ЛОДА нема».

Зі слів Мадзяновського, відповідальні управління ЛОДА і облради щороку укладають договори щодо пролонгації терміну оренди, їх предметом є перший, другий та четвертий поверхи будівлі на Винниченка. Проте службовець категорично відмовився розповісти журналістам деталі цього договору. Наприклад, яку саме площу орендує адміністрація. Лише підтвердив, що сьогодні вона платить за усі приміщення всього 1 грн на рік. На зауваження, що цей договір не містить таємної інформації, тому в нього немає підстав не озвучити площу, службовець запропонував журналістам написати запити і таким чином отримати копію договору. Він запевнив – відповідь в ЛОДА нададуть ще сьогодні. Але ні вчора, ні сьогодні, станом на 15:20 ZAXID.NET не отримав копії договору у відповідь на офіційний запит.

Проте ZAXID.NET з'ясував ці деталі. Зокрема, орендна плата минулого року була більшою. Влітку 2012 року депутати вирішили позбавити ЛОДА пільгової оренди та встановили їй оплату – 1 грн за 1 кв. м. Такий тариф діяв до 31 грудня 2012 року. Тож щомісяця у цей період ЛОДА сплачувала по 14 тис. грн.

Кошти, які сплачувала ЛОДА за оренду, зараховували до загального фонду обласного бюджету (з нього фінансують утримання державного управління, освіту, охорону здоров'я, соціальний захист та соціальне забезпечення, культуру і мистецтво, спорт тощо).

У видатках обладміністрації не передбачено окремого рядка на оплату оренди приміщень. Та й справна сплата орендної платні (навіть розміром в одну гривню на рік) – може стати вагомим аргументом для суду. Тому чиновники й спокійні, бо після новорічних вихідних продовжать працювати у своїх кабінетах на вул. Винниченка, в тому ж будинку, який займали всі державні адміністрації регіону, починаючи з кінця XIX cт.

Лілія Кузік, ZAXID.NET