Все нормально, проїхали

Чому львівських перевізників не покарають за транспортний колапс на свята

21:40, 10 січня 2017

Львівські компанії-перевізники не каратимуть за траспортний колапс, який на свята пережили львів`яни. Навіть якщо така ж ситуація повториться через тиждень, все одно нікого не покарають.

Як з`ясував ZAXID.NET, у чинних договорах перевізників з мерією навіть нема пункту «Відповідальність сторін». Єдиний реальний механізм впливу – гнівні листи або повне розірвання договорів, але до цього в мерії не готові. І перевізники це розуміють.

***

Нагадаємо, починаючи з 6 січня у Львові виникли значні перебої в роботі громадського транспорту. На маршрути виїздили менше половини, а часом лише 15-20% автобусів. Самі перевізники це пояснюють сильними морозами, через що автобуси масово виходили з ладу.

Проте притягнути до відповідальності перевізників за неякісну роботу міськрада не зможе. У копії типового договору, укладеного між перевізником і мерією, який є у розпорядженні ZAXID.NET, відсутній розділ «Відповідальність сторін». Зокрема, нема жодних фінансових санкцій, які можливо були б ефективними у цій ситуації. Єдині можливі санкції, передбачені існуючими договорами – розірвання договору.

Зокрема, розірвати угоду мерія може, якщо перевізник протягом трьох днів поспіль випускає на маршрути менше автобусів, ніж заплановано, або здійснює менше, ніж 85% рейсів за день. У святкові ж дні у Львові на маршрути виїздили менше половини необхідних 502 автобусів. Не виконували договорів ані приватні перевізники АТП-14630, «Міра і К», «Фіакр», «Успіх БМ», ані комунальне АТП-1.

Проте розривати договори мерія не готова. Начальник управління транспорту ЛМР Віктор Щир у коментарі ZAXID.NET пояснив це тим, що процедура розірвання угоди надто складна.

«Процес розірвання угоди можна розпочати, повідомивши про це перевізника за місяць до розірвання угоди. Але ця процедура дуже складна. Кілька років тому міськрада хотіла розірвати угоду з перевізником «Успіх БМ». Юридичні підстави на це були, але ЛМР суд програла», – сказав Щир.

Крім того, угода з кожним перевізником укладена на всі маршрути, які він обслуговує. П`ять міських компаній-перевізників ослуговують 56 міських маршрутів (маршрути з номерами вище 56-ми є приміськими і належать до повноважень ЛОДА). Відтак, розірвавши договір бодай з одним перевізником, мерія залишить без автобусів не менше десяти маршрутів.

Нагадаємо, що управління транспорту ЛМР оголосило новий конкурс на 46 маршрутів, результати якого стануть відомими в кінці лютого. У нових договорах з перевізниками, за словами Віктора Щира, будуть передбачені фінансові санкції за порушення угоди.

У робочому проекті нового типового договору, який є у розпорядженні ZAXID.NET, справді передбачений штраф 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто лише 850 грн. Навряд чи такий штраф хоч якось вплине на перевізників, що котролюють сьогодні ринок об`ємом орієнтовно 300 млн грн в рік. Проте Віктор Щир наголошує, що сума штрафів наразі остаточно не визначена і може змінюватись.

Крім того, чинні угоди з перевізниками містять пункт, який по суті звільняє перевізників від виконання їхніх обов’язків у разі виникнення форс-мажору. На думку начальника управління транспорту Віктора Щира, поломки автобусів через сильні морози можна вважати форс-мажором.

«Святкові дні показали, що автобусів не було на маршрутах не стільки з вини перевізників, скільки через погодні умови. Замерзав антифриз, фільтри, системи відкривання дверей. У морози навіть почали ламатися GPS-трекери, тому рух деяких автобусів не відстежувався через GPS», – пояснює Щир.

Щоб подібних форс-мажорів не ставалося, за його словами, автобуси мають стояти в опалюваних боксах, але зараз автобуси тримають у автопарках на вулиці.

Якщо говорити загалом про прийняту і можливу згідно з чинним договорами практику контролю за якістю міських перевезень, то вона обмежується листуванням. У випадку будь-яких скарг з боку пасажирів, управління транспорту ЛМР надсилає листа перевізнику з претензіями. Перевізник чемно визнає порушення і обіцяє більше такого не робити. Це все – ситуація вирішена. До наступного разу...