«Все, що робиться для культури, працює проти війни»

Кореспондент ZAXID.NET побувала на Zaxidfest

10:45, 18 серпня 2015

Вже вшосте триденний музичний фестиваль «Захід» проходив у «Чарівній долині» села Родатичі, що на Львівщині. Цьогоріч Zaxidfest стартував під гаслом: «Все, що робиться для розвитку культури, працює проти війни».

Квиток можна було придбати ще півроку тому, стартова ціна – 650 гривень. Однак, наближаючись до події, вартість фестивальних квитків має тенденцію зростати через збільшення кількості виконавців. Фінальна ціна – 850 гривень/3 дні, 450 гривень/1 день. Минулого року 650 гривень – це була остаточна ціна. Відповідно, кількість відвідувачів «Заходу» зменшилась (минулоріч – близько 20 тисяч, цього року – близько 15 тисяч).

Не кожен може дозволити собі віддати майже тисячу гривень лише за один квиток, не враховуючи харчування, проїзд тощо. Тому у лісі, біля фестивального майданчика, можна було зустріти безліч людей, які завітали до Родатич просто підтримати та нагадати собі фестивальну атмосферу. Більшість народу приїхала з минулорічною компанією, гітарою та наметами, до них крізь ліс лунали хіба значно стишені звуки виступів зі сцен, попри це, атмосфера там панувала не гірша, ніж серед тих, хто мав можливість доступу до концертного майданчику.

«Я на фестивалі «Захід» вже втретє. Цього року, на жаль, без квитка, але вирішили з компанією пригадати ту атмосферу морального відпочинку, поспілкуватись з людьми. Адже всі вони приїхали сюди з різними цілями: хтось хоче почути один чітко визначений гурт, для когось «Захід» – це традиційний літній відпочинок, хтось приїхав послухати музику. Ми тут, як свої», – розповідає Руслан з Кам’янець-Подільського.

Вміст сумок та кишень, а також наявність та міцність прохідних браслетів охорона перевіряла двічі. Перший раз – на вході до концертного майданчика, вдруге – на вході до будь-якої з трьох сцен. Позаяк проносити будь-які напої, харчові продукти, скляну тару, наркотичні речовини, зброю, колючі та ріжучі предмети, вибухонебезпечні речовини було заборонено. Окрім того, цьогоріч можна було зустріти ще й охоронців-дівчат, які перевіряли вміст жіночих сумочок, оскільки попередніми роками дівчата нітились і не давали охоронцям-хлопцям обмацувати їхні аксесуари. Тепер жіночі торбинки переглядали лише дівчата.

Концертна програма традиційно починалася близько 16 години. Спека в той час була неймовірна і більшість відвідувачів надавали перевагу купанню в ставку. Хоча попередньо було відомо, що купатися заборонено, так як всі ставки - приватизовані.

Близько п’ятдесяти закордонних та вітчизняних гуртів підкорювали головну, рок та інді сцени, які функціонували одночасно: «Matisyahu» (USA), «Everlast» (USA), «Ill Niño» (USA), «Воплі Відоплясова», «Бумбокс», «Скрябін» та Толочний», «O.Torvald», «Тартак», «Brutto» (BY), «Гайдамаки», «Карна», «Kreator» (GER), «Dead By April» (SWE), «Alesana» (USA), «Анна», «Skinhate», «Jinjer», «Фліт», «Morphine Suffering», Alina Orlova (LT), «Крихітка», «Pianoбой», «Vivienne Mort», «Panivalkova», «Secret Avenue», «Zapaska», «Onuka», «ДахаБраха» та інші.

Серед них і німецькі хедлайнери другого фестивального дня – гурт «Oomph!». Напередодні хлопці приїхали до Львова, де в центрі міста встигли зіграти на фортепіано. Щоб настроїти свої інструменти, виконавцям знадобилося близько півгодини, увесь час слухачі вірно чекали біля сцени. Окрім «хітових пісень», група привезла з собою новий альбом «XXV», який презентували лише 2 тижні тому. Деро Гоі, вокаліст гурту, навіть вивчив кілька українських слів, серед них «стрибайте» і «дякую». Останнє він повторював після завершення кожної пісні, називаючи публіку Zaxidfest неймовірною.

«Я приїхала на «Захід» заради легендарного гурту «Oomph!», який слухаю з дитинства. Вони були вчителями того ж Rammstein, це гурт, що грає вже більш ніж 20 років, і грає якісно. До того ж, на фестивалі зібралась дуже органічно підібрана аудиторія, справжні поціновувачі музики. Вони розуміють, що ціна квитка на фестиваль є такою ж, якою була б вартість концерту лише одного з тих виконавців, які виступають на фестивалі. Воно того варте», – каже Олена Цвезь з Білорусії.

Головну сцену також підкорювали «ТНМК», двічі виконуючи нову пісню «Гупало Василь», на екрані можна було побачити і кліп. А от композицію «Там, де ти тепер» супроводжували фотографії Небесної сотні...

На інді-сцені виступали і росіяни, гурт I Am Waiting for You Last Summer. Вони, на відміну від рок-гурту «Люмен», що минулого року відмовився грати всього за 4 дні до початку фестивалю, викладались на повну.

На другий фестивальний день нічну сцену планував підкорювати гурт зі Швейцарії Kadebostany. Однак за 15 хвилин до початку концерту слухачам повідомили, що вокаліста захворіла, і їхній виступ переносять на завтра. Публіка була обурена здебільшого через те, що дехто купував одноденний квиток за 450 гривень тільки заради цього гурту. Однак проблема була вирішена – вже зранку наступного дня організатори повідомили, що дія одноденного браслету другого дня продовжується і на третій.

Також одним з найбільш резонансних виступів був концерт групи «The Вйо», які налаштовували музичні інструменти більш ніж годину і почали виступ на нічній сцені о пів на 4 ранку, проте вірні фанати гурту дочекались виступу на карематах, дехто навіть заснув. Попри довге очікування на концерт, публіка не розходилась аж до 6 ранку. Для сонних поціновувачів зі сцени лунав хіт «Зорі». До того ж,  «The Вйо» презентували нову пісню про Львів під назвою «The best of the best».