Вшанування жертв Голодомору на національному рівні – одна з головних заслуг Ющенка, - історик

15:15, 27 листопада 2010

Український правозахисник, публіцист, релігієзнавець, перший віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович вважає, що вшанування жертв Голодомору на національному рівні – це одна з головних заслуг Президента Ющенка.

«Пригадую собі один день поминання жертв Голодомору, коли за Кучми прем’єром був Віктор Янукович. Перед малесеньким пам’ятником, що біля Михайлівського собору в Києві, стояла жменька людей – істеблішмент і не думав приєднуватися. Тому державницький крок Віктора Ющенка був величезним кроком уперед. Відкриття архівів періоду Голодомору дали можливість оперти судження на документально підтверджені факти. Але головне, що своєю рішучістю президент відкрив якісь шлюзи в душах людей, і мене до сліз зворушували молодечі парочки киян, які уже в ющенковий час добровільно йшли зі свічечками по Володимирській, щоб сумовито запалити їх на Михайлівській площі. Це було справді всенародне вшанування», - зазначив він у коментарі ZAXID.NET .

«А потім політики зауважили, що акція має в народі велику підтримку, і почали «розробляти золоту жилу». Збільшилась міра офіціозності, а то й помпезності вшанування, чим відразу ж і скористалися суперники Ющенка. По країні поповзли нашіптування: «Гроші викидають на вітер», «краще б пенсіонерам пенсії підняли» тощо. Довершила справу максималістська вимога Ющенка, щоб Парламент увів покарання за заперечення Голодомору, до чого Україна явно не була готова. І квітка щирого всенародного почуття почала в’янути», - зазначив історик.

Водночас, коментуючи корекцію курсу політики пам’яті, проведену Віктором Януковичем і його командою, Мирослав Маринович зазначив, що вона була викликана політичною доцільністю, як її розуміла команда нового Президента. «Для самого Віктора Януковича та його партії Голодомор – це або фікція, або ціна, яку треба було заплатити за величне піднесення улюбленої Країни Рад. Про ту сумнівну сторінку історії слід забути – і в жодному разі не витягувати її на світло денне. А якщо за приглушення уваги до Голодомору можна ще й заробити політичні очки у керівництва Росії, розплатившись цим за її підтримку, то це треба зробити й поготів. Отож зникнення теми Голодомору з сайту Президента було неминучим. Утім, так само неминучою була втрата «очків» у власного народу та діаспори, а відтак і повернення лінку «Пам’яті жертв Голодомору» на веб-сторінку Президента. Україна – таки не Росія…», - зазначив Маринович.

Як інформував ZAXID.NET , 27 листопада в Україні День пам'яті жертв голодоморів.