3 10 до 31 липня триватиме вступна кампанія до вищих навчальних закладів. ZAXID.NET запитав у юриста львівського представництва ГО «Опора» Наталії Радиш, яка спеціалізується на питаннях вступу, про основні новації, які очікують цьогорічних вступників.
Обчислення конкурсного балу. На відмінну від попередніх років, коли конкурсний бал дорівнював сумі результатів ЗНО, творчих конкурсів, середнього балу атестату, а також додаткових балів за перемоги на олімпіадах, цьогоріч до кожної із цих складових застосовується ваговий коефіцієнт. Відповідно до закону «Про вищу освіту», результат кожного ЗНО має становити не менше 20% від конкурсного балу, середній бал атестату може становити від 0 до 10%. Якщо для вступу абітурієнт складає творчий конкурс, то його результат не має перевищувати 25%, окрім напрямків «мистецтво» та «архітектура», результати яких можуть становити 50% конкурсного балу.
«Якщо говорити простіше, то кожен виш сам визначає на що він першочергово звертає увагу. Наприклад, щоб вступити на спеціальність «педіатрія» у ЛНМУ ім. Данила Галицького, потрібно скласти ЗНО з української мови та літератури, хімії та біології. Університет визначив, що ЗНО з хімії буде оцінюватись у 50%, з біології у 30%, а з української мови та літератури у 20%, що в сумі дорівнює 100% конкурсного балу. У цьому випадку бал шкільного атестату оцінюється у 0%», - пояснила Наталія Радиш.
Цьогоріч максимальний конкурсний бал абітурієнта з усіх ЗНО та творчих конкурсів становить 210, а не 870, як у минулі роки. 200 основних і 10 додаткових, які нараховуються призерам 3 етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, 4 етапу Всеукраїнських олімпіад з базових предметів чи за успішне закінчення підготовчих курсів на природничо-математичні та інженерні спеціальності.
Пріоритетність заяв абітурієнта. Кожен абітурієнт, як і у минулі роки, може подати 15 заяв: по 3 до 5 вишів. Новація у тому, що при подачі документів він має визначити пріоритетність цих заяв, тобто на якій спеціальності він найбільше хоче навчатися. Пріоритетність буде виражена числами від 1 до 15, де 1 найбільш пріоритетний показник.
Одна хвиля зарахування замість трьох. Після того, як абітурієнти подадуть заяви, автоматизована система збору та зберігання інформації, враховуючи пріоритетність заяв, визначатиме найкращу пропозицію навчання для кожного абітурієнта. Це відбуватиметься в один етап.
«Торік ми проводили дослідження, яке показало, що один абітурієнт міг бути одночасно рекомендованим до зарахування на місця державного замовлення у кілька вишів. Очевидно, що дитина могла обрати лише один виш для навчання, куди й подавала оригінали документів, а на інших спеціальностях це місце залишалося вакантним. Наявність 3 хвиль зарахування не вирішувала цієї проблеми і місця державного замовлення займали не діти з найвищими показниками, а ті, хто встиг подати документи під час «конкурсу оригіналів». За нашими підрахунками, приблизно 50% місць державного замовлення залишались вільними до «конкурсу оригіналів», тому сподіваюся, що цьогорічна система зможе вирішити цю проблему», - додала Наталія Радиш.
4 серпня будуть оприлюднені рейтингові списки вступників. Однак є деякі нюанси. Якщо абітурієнт за конкурсним балом потрапляє у ВНЗ, який він визначив як пріоритет №1, то всі інші заявки автоматично скасовуються. Якщо ж він потрапляє за пріоритетом, наприклад, №5, то усі заявки, окрім тих, що мають пріоритетність вищу за №5, теж скасовуються. У такому випадку абітурієнт може вибрати куди йому вступати: на місце державного замовлення за пріоритетом №5 чи на контракт за іншим, але вищим пріоритетом.