Громадянська мережа "Опора" провела моніторинг вступної кампанії у 21 регіоні України у 30 вищих навчальних закладах. Головною проблемою цьогорічної вступної кампанії стали абітурієнти, що мають право на вступ поза конкурсом. Попри невелику кількість таких абітурієнтів, вони подали документи на найбільш престижні спеціальності. Через це абітурієнти з високими балами ЗНО не змогли потрапити на обрані спеціальності. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі ГМ "Опора".
Водночас, окрім великої кількості пільговиків, громадянська мережа "Опора" зафіксувала інші порушення при проведенні вступної кампанії.
Зокрема виявлено велику кількість неточностей у системі "Конкурс". У списках було багато технічних помилок, особливо повторів прізвищ; позначення переможцями олімпіад і конкурсів осіб, які не мали такого статусу тощо. Також абітурієнти, що йшли за цільовим скеруванням, були розміщені у списках на системі "Конкурс" відповідно до кількості балів ЗНО, проте в перший день оприлюднення рекомендованих до зарахування посувались на прохідні місця. Усе це дезорієнтувало абітурієнтів щодо їх місця у загальному рейтингу.
Невизначеність із кількістю місць на державне замовлення по спеціальностях. На гарячі лінії "Опори" надійшло більше двох десятків звернень з проханням прояснити кількість місць на державне замовлення в різних університетах. Фактично два перші тижні прийому документів навіть у приймальних комісіях багатьох ВНЗ не могли назвати точну кількість місць державного замовлення. Часто кількість бюджетних місць, вказаних приймальними комісіями, розбігалася з даними на системі "Конкурс". Інформація з цього приводу вивішена на офіційному сайті Міністерства освіти і науки не вияснила ситуацію, оскільки містила тільки дані щодо напрямів підготовки, а не по спеціальностях.
Зафіксовано також проблеми з оприлюдненням списків рекомендованих до зарахування. Багато університетів проігнорували вимогу МОН про публікацію списків рекомендованих до зарахування на своїх сайтах. Кілька університетів оприлюднювали неповні списки, зокрема, Харківський національний університету ім. В.Н.Каразіна, Харківський державний університет харчування і торгівлі. Дніпропетровський національний університет взагалі не оприлюднив списків, вивісивши на дошці оголошень лишень прохідні бали.
Приймальні комісії деяких університетів вимагали завчасно подати оригінали документів, навіть якщо абітурієнт не був у прохідній частині списку, мотивуючи тим, що у іншому разі місце у рейтингу буде втрачено, зокрема, такий випадок був зафіксований у Рівненському педагогічному університеті.
У більшості ВНЗ країни зарахування на контрактну форму навчання почалось одразу після 29 липня. Таким чином, абітурієнти, що теоретично могли потрапити на місця державного замовлення, боячись втратити своє місце, погоджувались на підписання договорів на навчання на контрактній основі.
Невизначеність умов зарахування абітурієнтів за цільовим скеруванням. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА вислали запити в обласні державні адміністрації з проханням пояснити, на якій підставі видають довідки про цільове направлення.
Невизначеність процедур просування абітурієнтів у рейтингах. Загалом чинні умови вступу до вищих навчальних закладів не передбачають відмови від місця, через що приймальні комісії могли знати точну кількість тих, хто вирішив обрати цей університет і спеціальність, тільки увечері останнього дня, відведеного на подання оригіналів.