Вугільний колапс

Колонка голови Львівської ОДА Максима Козицького

19:05, 19 травня 2021

Наприкінці квітня виникла критична ситуація у взаємовідносинах кількох компаній, яка вплинула на всю вугільну галузь нашої області.

ТОВ «Львівенергозбут» та ПрАТ «Львівобленерго» припинили постачати електроенергію на ПАТ «Львівська вугільна компанія» (далі – ПАТ «ЛВК») через заборгованість цієї компанії перед ними на суму понад 20 млн грн. У свою чергу ДП «Львіввугілля» боргує перед ПАТ «ЛВК» за послуги зі збагачення вугілля.

Щоб зрозуміти, яким чином припинення електроенергії вплинуло на всю вугільну галузь, потрібно розібратись у тому, яку роль відіграє і за що відповідає кожна із вищеперелічених компаній.

55%-60% вугілля із шахт не може потрапити напряму на теплові електростанції, оскільки його зольність не відповідає умовам договору з ПАТ «Центренерго» в частині зольності (23%). Відсоток зольності вугілля, видобутого шахтами ДП «Львіввугілля», є різним і часто не відповідає нормі щодо зольності. Тому, перед тим, як потрапити на ТЕС, його збагачують – понижують зольність на ПАТ «ЛВК». Як я вже зазначив, через припинення електропостачання ПАТ «ЛВК» на складах ДП «Львіввугілля» накопичилось вже більше ніж 64 тисячі тонн вугілля зольністю 38-55%.

Сьогодні у стінах ЛОДА відбулась нарада щодо проблемних питань діяльності ДП «Львіввугілля» та ПАТ «ЛВК», проте консенсусу так і не було знайдено. ДП «Львіввугілля» висловило готовність погасити наявну заборгованість перед ПАТ «ЛВК» за збагачення вугілля за умови відновлення роботи ПАТ «ЛВК». Однак ТОВ «Львівенергозбут» та ПрАТ «Львівобленерго» не погоджуються на відновлення електропостачання для ПАТ «ЛВК» без погашення (часткового погашення) боргу останнього, оскільки ПАТ «ЛВК» у минулому жодного разу не дотрималось графіків погашення заборгованостей за електроенергію. Натомість ПАТ «ЛВК» жодні пропозиції з врегулювання цієї проблеми не підійшли взагалі.

Як голова Львівської облдержадміністрації, публічно звертаюся до Фонду державного майна України, як одного із власників ПАТ «ЛВК» (37% – державна власність і понад 60% – приватна), з проханням втрутитися в ситуацію. Крім того, звертаюся до Державної служби України з питань праці стосовно невиплати заробітної плати працівникам ПАТ «ЛВК» (на сьогодні заборгованість становить понад 9 млн гривень).

Наприкінці хочу звернути увагу і на відверту пасивність у вирішенні порушеного питання зі сторони керівництва та приватних власників ПАТ «ЛВК». Така поведінка дає підстави вважати, що підприємство використовує цю ситуацію як тиск на ДП «Львіввугілля» з метою підняття ціни за збагачення вугілля.