Вулична кав'ярня на Підзамче змушена переїжджати через конфлікт з сусідами

17:32, 5 серпня 2015

Після двох місяців роботи соціальна кав’ярня «У сусідів», яка знаходиться на площі Святого Теодора в центрі Львова, збирається переїжджати. Заклад, в якому проводяться кінопокази, концерти, майстер-класи та лекції, витісняють з площі мешканці сусідніх будинків.

З відкриттям соціальної кав’ярні «У сусідів» площа Теодора повністю змінилась. Замість засміченого та заставленого автомобілями пустиря з’явились місця для сидіння, смітники, сцена і можливість випити холодної кави в спеку. Організатори проекту охоче залучали місцевих мешканців до співпраці та сподівались об’єднати громаду району навколо нового простору.

4 серпня співорганізаторка проекту Анна Хвиль написала на своїй сторінці в Facebook, що до кафе майже щодня почала ходити міліція. Останнього разу правоохоронці «описали» 30 пачок морозива «Хмаринка», яке нібито зберігалось в неналежних умовах.

«Адже всі зґвалтування і акти домашнього насилля у районі вже розслідувані. Лишилася тільки афера року - морозиво «Хмаринка», - з гіркою іронією пише Анна Хвиль.

Оксана Усачова та Анна Хвиль. Фото: «У сусідів»

Попри позитивну ідею – створити новий громадський простір – від самого початку кафе «У сусідів» мало велику кількість бюрократичних проблем. Як розповіла ZAXID.NET співорганізаторка кав’ярні Оксана Усачова, вони намагались зареєструватись як ФОП (фізична особа - підприємець), але отримали відмову. Довелось обмежитись дозволом на проведення довготривалої акції з правом продажу товарів. Ставила палки в колеса і санепідемстанція, хоча дівчата й ходили туди кілька разів на тиждень. На думку Оксани, чиновники просто очікували на хабар.

Оксана Усачова також скаржиться на відсутність законодавчих норм, які регулювали би «вуличну їжу». Так, наприклад, кав'ярні «У сусідів» довелось домовлятись з рестораном «Гальба» по сусідству, щоб користуватись їхньою стаціонарною кухнею. З електрикою та водою допоміг «Kino Event Hall», розташований поруч.

Окрім труднощів з реєстрацією, Анна Хвиль та Оксана Усачова зіштовхнулись із спротивом з боку місцевих мешканців. Частина сусідів раділа новій ініціативі та охоче підтримувала дівчат (приходили на зустрічі, приносили на продаж власну випічку та ділились рецептами). Але знайшлось чимало тих, кому сусідство із кав’ярнею виявилось неприємним.  Мешканці сусідніх будинків неодноразово писали скарги та викликали міліцію. Серед претензій – витоптані газони, продаж міцних алкогольних напоїв (хоча нічого міцніше сидру в кафе не продають), шум в пізню годину (заклад закривається о 22:00).

«Мені здається, якби ми поставили ларьок з пивом – не було би стільки проблем. Бо це було б більш звично», - каже Оксана Усачова.

Для того, щоб допомогти проекту «У сусідів» порозумітись з власними сусідами, на площу Теодора навіть приходила очільниця управління культури ЛМР Ірина Магдиш. За її посередництва вдалося розробити мирний меморандум, де власниці кав’ярні обіцяли в кінці сезону відновити газон на площі та залишити її в повному порядку. Але за пару днів ініціативна група мешканців, яка брала участь у перемовинах, відмовилась підписувати документ – бо «сусіди проти».

Ірина Магдиш пояснює свою участь в цій ситуації так: «Ми підтримали цей проект у його культурній складовій як елемент ревіталізації Підзамча і соціальної роботи з мешканцями. Якраз з другим дівчатка не справилися, тому і проблеми з мешканцями. Але треба врахувати помилки і більше їх не повторювати».

Ірина Магдиш додає, що якщо власники кафе та мешканці сусідніх будинків не домовляться, то першим доведеться піти з площі Теодора.  Управління культури готове й надалі підтримувати проект соціального кафе, але лише за умови, якщо проект буде коректно дотримуватися усіх вимог чинного законодавства і буде позитивна динаміка у стосунках з мешканцями, а не конфлікти.

Дозвіл на діяльність, який отримали власниці кафе «У сусідів» збігає 17 жовтня. Але обидві дівчини визнають, що не хочуть чекати і готові переїхати найближчим часом, щоб уникнути зайвих проблем. За їхніми словами, вони зараз активно шукають нову локацію, де зможуть продовжити свою справу.