З великою повагою до людей, які спілкуються зі світом через мистецтво, без натяку на цензуру чи обмеження прав на свободу творчості вважаю за необхідне напрацювання норм гармонійного співжиття мешканців Львова та вуличних музикантів, панд, жонглерів, аматорів, аніматорів, декламаторів.
Часто вуличні дійства набувають хаотичного характеру. Затишна прогулянка містом може перетворитися у гучний концерт дилетантів, від яких хочеться втекти. Фіксували також й випадки виманювання грошей з туристів. Все це негативно відображається як на туристичному обличчі Львова, так і на комфорті мешканців.
Приклади вуличного «мистецтва» на вулицях Львова
Діяльність вуличних митців потребує правового врегулювання. Ця тема набула широкого розголосу. Її обговорюють на прийомах, про неї точаться дискусії у соціальних мережах. Мистецтво вулиці повинно не відлякувати людей, а навпаки – притягувати, йти від душі, ним мають насолоджуватися. На превеликий жаль, не кожен, хто береться за це ремесло, ставить перед собою саме таку мету. Найбільшу стурбованість проявляють мешканці центру міста. Скаржаться на постійне порушення спокою у нічний час, низький рівень виконавської майстерності та зміст їхніх творів, що нерідко є, м’яко кажучи, суперечливим.
З огляду на це, я скерувала депутатський запит щодо напрацювання Положення про вуличну мистецьку діяльність з проханням розпочати спільну роботу представників профільних управлінь, депутатів, представників середовищ.
Існує багато успішних практик врегулювання такої діяльності у багатьох європейських містах, які можуть слугувати і прикладом, і основою для такої роботи.
Маючи можливість відвідати інші країни, хочу відзначити позитивний іноземний досвід. Крім залучення органів державної влади в частині виконання своїх повноважень щодо моніторингу та недопущення порушення чинних правових норм, на рівні місцевої влади створюються умови щодо легалізації відповідної діяльності.
З прикладів, що можна впроваджувати і у Львові, я б виділила:
• створення стаціонарних місць (майданчиків) для ведення такої діяльності;
• створення інтернет-ресурсів, де в режимі online можна бачити, хто, де і коли виступатиме.
• погодження, у визначених межах, репертуару;
• проведення атестацій шляхом прослуховування, проведення конкурсів;
• видача дозвільних документів та встановлення плати за таку видачу;
• захист прав та інтересів представників творчих професій, що працюють на цьому ринку;
• встановлення відповідальності за порушення чинних норм та приписів;
• забезпечення дотримання авторських та суміжних прав.
Потрібно підтримати всі форми художнього виразу, професій і художніх талантів та діяльності художників у міському контексті. Адже вуличне акустичне мистецтво позитивно впливає на привабливість міста за умови, якщо виступи не заважають мешканцям, працівникам організацій та установ, пішоходам та учасникам дорожнього руху. А також за умови дотримання громадського порядку та охорони довкілля.