Вуличні волонтери: благодійність чи бізнес

Благодійні організації з репутацією стверджують, що не збирають грошей на вулицях, а хто це робить - шахраї

14:02, 10 жовтня 2014

Авторитетні благодійні організації ще в березні минулого року домовились між собою, що не будуть збирати грошей зі скриньками на вулицях. Втім, у Львові є чимало волонтерів від різних фондів, які ходять зі скриньками і збирають пожертви на допомогу хворим дітям. Яка частина із зібраних коштів справді йде на благодійність - ніхто не знає.

ZAXID.NET уже писав про шахрайський фонд, який намагався заробити на імені Героя Сергія Нігояна.

А кілька тижнів тому у Львові з’явився новий благодійний фонд під назвою «Надійна турбота». Зараз організатори шукають «громадських активістів», які за гроші збиратимуть пожертви.

Представники фонду розклеїли у центрі міста відповідні оголошення. Гарантують стабільний дохід і кар’єрний ріст.

Президент фонду Роман Біленький пояснив, – в оголошенні написали, що шукають громадських активістів, щоб привернути увагу. Обіцяють платити 30% від зібраного.

Фото зі сторінки Nashe Pravo у Facebook

Втім, запевнив президент фонду, грошей ні в якому разі не виплачуватимуть із тих коштів, які назбирали волонтери. «Винагороду» волонтерам із власної кишені платитиме меценат. Він же оплачуватиме роботу юриста і бухгалтера компанії, місця яких наразі залишаються вакантними. А керівник фонду працюватиме безоплатно.

Хто ж такий меценат, Біленький не розповів. За його словами, той не хоче розголошувати своє ім’я. Однак виділив 20 тис. грн на розвиток фонду. На запитання чи не краще перерахувати ці кошти хворим дітям, він відповів, що через фонд можна заробити у кілька разів більше.

Наразі фонд тільки-но набирає працівників. На роботу влаштовують неофіційно. Один волонтер, щоправда, уже є. Зі слів президента фонду, він назбирав 50 грн. Суть роботи полягає в тому, щоб ходити зі скриньками вулицями Львова і збирати гроші. Для цього в офісі вже заготовлено понад десяток скриньок.

ZAXID.NET з’ясував, що благодійні організації, які мають великий досвід роботи, не наймають волонтерів для роботи зі скриньками на вулиці.

Благодійний фонд «Карітас Львів» уже 18 років займається благодійністю в місті. Заступник директора організації Ольга Момот розповіла, що скриньки вони встановлюють тільки у закладах.

«У нас зі скриньками ніхто не бігає. Якщо відбувається якась соціальна акція зі збору коштів, то це обов’язково має якесь юридичне підґрунтя – відповідний наказ чи звернення», – зазначила вона.

Ольга Момот вважає, що оплата праці волонтерів є спотворенням самої ідеї волонтерства, адже волонтер – це людина доброї волі, яка безоплатно здійснює допомогу у свій вільний час. 

«Якщо є бажання благодійної організації оплатити послуги тих людей, яких вони винаймають – нехай, відповідно до чинного законодавства, введуть їх у свій штат і офіційно їм платять зарплату», – наголосила вона.

Інша благодійна організація – «Мальтійська служба допомоги» працює у Львові 23 роки.

«Наша організація не практикує ходіння волонтерів по вулицях зі скарбничкою і збирання грошей. Ми працюємо переважно із офіційними закладами, контактуємо з власниками, керівниками, укладаємо з ними договори», – розповіла ZAXID.NET працівник організації Зоряна Залеська.

Вона додала, що волонтерів залучають до збору коштів лише перед футбольними матчами чи іншими масовими акціями. Вони працюють безоплатно. При цьому їх супроводжують представники організації, які пояснюють, на що збирають гроші.

Благодійний фонд «Крила надії» проводив дослідження щодо роботи львівських благодійних організацій. За словами керівника фонду та експерта Наталі Ліпської, із березня 2013 року жодна порядна благодійна організація у Львові не збирає коштів на вулицях.

«Ми точно перепитали у всіх організацій. Вони принципово відмовились від цих зборів, оскільки у лютому 2013 року з’явилося багато шахраїв, які декларували себе благодійними організаціями, бігали вулицями та збирали кошти для хворих дітей», – зазначила вона, під словом «ми» маючи на увазі низку львівських благодійних організацій.

За її словами, щоб легально збирати гроші на вулицях, потрібно докласти багато зусиль.

«Це не обмежується тим, що люди зі скриньками вийшли на вулиці. Це велика підготовча робота. Кожна скринька в кінці дня має бути розпломбована, а вилучені кошти до 18:00 покладені на банківський рахунок. На кожну скриньку потрібно написати 5 паперів», – наголосила Наталя Ліпська.

Вона пояснила, що шахрайство відбувається у той момент, коли закінчується робочий день і зібрані гроші дістають зі скриньки. Якщо на скриньці написано, що гроші збирають персонально для когось, а не на потреби фонду, то вся сума повинна бути передана цій особі.

«99% фондів, які працюють на вулиці існують не більше 11 місяців. Схема така – фонд реєструється, працює 11 місяців, потім перереєстровується та змінює назву. У законі чітко прописано, що діяльність фонду може бути припинена через 12 місяців доведених зловживань», – резюмувала Ліпська.

Вона радить не кидати грошей у вуличні скриньки, бо дослідити їх цільове використання неможливо і працювати тільки з тими фондами, які звітують за використані кошти.