За попередніми даними, зростання ВВП України за січень-лютий 2010 склав 3,5%, виходячи з порівняльного аналізу тенденцій протягом цих місяців. Про це повідомив під час прес-конференції керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
За словами В.Литвицького, динаміка в лютому зберігається позитивною, але виглядає слабше, ніж у січні. "З високою ймовірністю можна припустити, що в січні-лютому кумулятивний зростання ВВП становив менше 2%, але більше 1%. Але це з урахуванням показників випуску продукції та надання послуг в п'яти базових галузях, які створюють по структурі I кварталу 2009 р. 54,8% ВВП. А це промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво, торгівля ", - сказав він, - повідомляє РБК-Україна.
В. Литвицький відзначив, що після отримання показників за січень по галузях, статистика по яких була до недавнього часу невідома, попередні оцінки січня виглядають значно краще. За цими даними, зростання ВВП за січень перевищив 3% і наблизився до 4%.
За даними В. Литвицького, хедлайнером гальмування економічного відродження в лютому була промисловість, яка цього року скоротилася на 0,7%, попри те, що, традиційно у лютому промисловість росте порівняно з січнем. Менш інтенсивним був процес гальмування в транспорті, який створює 11,5% ВВП. У цій галузі позитивна динаміка скоротилася на 0,5% - з 15,8% до 15,3%. Найменшим, за інформацією В. Литвицького, було послаблення економічної активності в сільському господарстві, де двомісячна кумулятивна динаміка поступається січневої лише на 0,2% (5,2% проти 5,4% у січні).
За даними Держкомстату, реальний ВВП України 2009 р. скоротився порівняно з 2008 р. в постійних цінах 2007 р. на 15,1%, номінальний ВВП склав 914,720 млрд грн.
Також В. Литвицький повідомив, що експорт товарів і послуг з України в січні-лютому 2010 р. виріс на 23,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року, що було викликане низькою базою для порівняння 2009 р. Так, за січень-лютий 2009 експорт знизився на 34,7%. Внесок чистого експорту товарів залишився негативним, його дефіцит сягнув 670 млн дол, тоді як дефіцит послуг досягав лише 38 млн дол "Хоча дефіцит балансу товарів був у 1,6 разу більший, ніж у січні-лютому 2009 р., дефіцит торгового балансу з послугами був в 8,5 разу менший, ніж рік тому", - повідомив В. Литвицький. За його словами, вже в березні негативний внесок зовнішньої торгівлі у ВВП (38 млн дол) може змінитися на позитивний.
Крім того, він повідомив, що чистий відтік валюти з України в січні-лютому 2010 р. скоротився в 2,3 разу порівняно з аналогічним періодом минулого року. За словами В. Литвицького, за 2 місяці 2010 профіцит поточного рахунку становив 192 млн дол, тоді як за аналогічний період минулого року був дефіцит розміром 262 млн дол. За словами В. Литвицького, в лютому від'ємне сальдо фінансового рахунку було в 2 рази менше, ніж у січні і становило 612 млн дол, а за січень-лютий воно склало майже 1,9 млрд дол, що майже вдвічі менше, ніж 2009 "Негативне сальдо фінансового рахунку в лютому, як і в січні, є рефлексією того, що корпоративний сектор, банки, держава віддають і обслуговують борги активніше, ніж запозичують нові", - сказав В. Литвицький. Зокрема він повідомив, що банки в лютому віддали боргів на 762 млн дол, а запозичили лише 193 млн дол. В. Литвицький відзначив, що чистий відтік валюти до певної міри компенсується припливом прямих іноземних інвестицій, а також зменшенням відтоку готівкової валюти населення поза банками.
Він також повідомив, що протягом 2 місяців спостерігався "розігрів" ділової активності, індикатором чого стало зростання цін виробників. Другий місяць вони тримаються на рівні 1,9%. Для того щоб стримати зростання інфляції, на думку В. Литвицького, необхідно залишити облікову ставку на поточному рівні, сприяти помірному (до 7,8 грн/дол.) Посилення курсу гривні.