Obywatele Ukrainy w zeszłym roku otrzymali blisko 13,2 tys. oficjalnych pozwoleń na pracę w Polsce, czyli o prawie 40% (3,7 tys.) więcej, niż w 2009 roku.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej RP, którymi dysponuje agencja UNIAN, Ukraińcy wśród cudzoziemców otrzymali najwięcej, a mianowicie 35% pozwoleń na pracę.
Obywatele Chin, które zajęły drugie miejsce, otrzymali 6,3 tys. pozwoleń, a na trzecim znaleźli się obywatele Wietnamu - 2,3 tys. (w 2009 roku - 4,5 i 2,6 tysięcy).
Blisko 2 tysięcy pozwoleń otrzymali Białorusini i obywatele Nepalu, 1,5 tys. - Turcy, 1,2 tys. – obywateli Indii, a obywatele innych państw - mniej niż tysiąc.
Polskie władze wydały najwięcej pozwoleń na pracę Ukraińcom, zatrudnionym w gospodarstwach domowych (2,3 tys.), w branży budowlanej (prawie 2 tys.), w przemyśle (1,4 tys.) i w handlu (1,2 tys.).
W 27% wypadków pozwolenia na pracę wydano wykwalifikowanym pracownikom.
Ponad 65% pozwoleń wydano na okres od trzech miesięcy do roku, blisko 20% - od roku do dwóch lat.
W zeszłym roku polskie władze zwiększyły wydanie oficjalnych pozwoleń prawie o jedną trzecią - od 29 do ponad 37 tys.
Tymczasem obywatele Polski w zeszłym roku w ramach uproszczonego systemu zatrudnienia cudzoziemców zarejestrowali 169,5 tys. zgłoszeń dla zatrudnienia obywateli Ukrainy, czyli o niemal 10 tysięcy (5%) mniej, niż w 2009 roku.
Polscy pracodawcy zarejestrowali dla Ukraińców ponad 90% wszystkich zgłoszeń o zatrudnienie według uproszczonego systemu, według którego w Polsce również mogą pracować Białorusini, Rosjanie, Gruzini i Mołdawianie.
W zeszłym roku dla wszystkich cudzoziemców Polacy zarejestrowali 180 tysięcy zgłoszeń o zatrudnienie, czyli o 4% mniej, niż w 2009 roku.
60% zgłoszeń dla obywateli Ukrainy zarejestrowano dla pracy w gospodarstwach rolnych, blisko 10% - w branży budowlanej.
Ponad połowę zgłoszeń dla Ukraińców zarejestrowali pracodawcy ze stołecznego województwa mazowieckiego. W 85% przypadków zgłoszenia składano dla wykonywania prac na okres od 3 do 6 miesięcy.
Jak informuje UNIAN, w 2009 roku liczba zgłoszeń o pracę Ukraińców w Polsce według uproszczonego systemu wzrosła o 30% i sięgnęła 180 tys.
Według szacunków ekspertów, nie wszyscy Ukraińcy, dla których zarejestrowano zgłoszenia o zatrudnienie faktycznie podejmują pracę w Polsce, a realną liczbę pracowników można oszacować na podstawie liczby wydanych wiz krajowych (135 tysięcy w 2010 roku).
Informacja UNIAN. Polska od 20 lipca 2007 roku w postaci eksperymentu pozwoliła obywatelom Ukrainy, Białorusi i Rosji pracować w kraju bez oficjalnego pozwolenia w ciągu 6 miesięcy w roku.
W grudniu 2010 roku władze postanowiły nadać taką możliwość obywatelom Gruzji i Mołdawii.