Work and Travel : міфи і реальність роботи в США

14:53, 7 листопада 2012

Досить часто серед молодих українців, особливо в студентському середовищі, можна почути про програму Work and Travel. Особливо цікаво послухати тих, хто знає про програму лише з чуток. Складається кольорова палітра уявлень про можливості роботи для студентів в США – від зарплати в декілька тисяч у.о. до перспективи залишитися у благодатній країні, та ще і на завжди.

Можна довго казати про міфи і реалії програми Work and Travel. Ну а як мені здається краще всього прислухатися до думки самих українських студентів, яким довелося побувати на американській землі в якості учасників вказаної вище програми.

Досить часто можна почути міфи про те, що Work and Travel - це добрий старт для початку кар'єри в солідній компанії, а також зробити хорошу замітку в «послужний список» для подальшого працевлаштування за фахом. Кар'єризм – справа добра, особливо для молоді. Але в даному випадку Work and Travel не зовсім те, про що думають деякі студенти. Знайте, що в рамках цієї програми можливе працевлаштування, але не за фахом. На приклад, якщо Ви студент-інженер, максимум, на що Ви можете розраховувати, беручи участь в програмі Work and Travel, так це на вакансію працівника громадського харчування або домогосподарства, офіціанта в кафе, рятувальника на пляжі і інших робіт, що не вимагають кваліфікації і вищої освіти. Природно єдиний плюс, який можна витягнути, так це поліпшити знання англійської мови, спілкуючись з її носіями від 3 до 5 місяців. Програма Work and Travel є літнім підробітком для студентів. Не більше того.

Ще одним міфом, який склали про Work and Travel, є легкість заробити солідну суму грошей. Звичайно, американські зарплати для некваліфікованих працівників набагато вищі за українські. Але не слід виходити за межі реальності. Як говорять самі студенти, якщо працювати повний робочий день впродовж трьох місяців, то можна заробити півтори тисячі у. о. За мірками США цього вистачить на те, щоб окупити переліт і витрати при підготовці до поїздки. За розповідями одного представника цієї програми, який працював в США не один сезон, для того, щоб непогано заробити, необхідно працювати на двох, а то і на трьох роботах. Сам він працював на Алясці, в якості працівника, що фасує рибу, на консервному підприємстві на півтори ставки. Також він підробляв у однієї сім'ї, яка поїхала на літо у Флориду в якості housekeeper (нагляд за будинком). Хочете добре заробити за один сезон – забудьте про відпочинок!

Не забувайте і про поточні витрати під час знаходження в США. Зняти кімнату за американськими мірками вартує 70-120 у. о. за тиждень. Немалі гроші за мірками України, особливо для студента. Не забувайте і про те, що Вам доведеться самостійно оплачувати своє харчування і кишенькові витрати.

До речі, частенько чув про міф безповоротної міграції через програму Work and Travel. Можливо, комусь і вдавалася подібна авантюра, але це суперечить умовам самої програми, а також міграційному законодавству США. Річ у тому, що період знаходження на території США строго лімітований візою J-1, яка видається учасникам програми Work and Travel в посольстві США. Відповідно, коли термін Вашої участі в програмі закінчується, термін дії візи J-1 також завершується. А з простроченою візою Вами негайно зацікавиться міграційна служба. Слід відзначити, що проблема нелегальної міграції в США стоїть досить гостро і тому в даному випадку Вам загрожує видворення з території США із забороною на зворотний в'їзд. Крім того, брати участь в програмі Work and Travel можуть тільки студенти у віці 18-23 років. За словами самих студентів, перевага при наборі учасників віддається студентам молодших і середніх курсів денного відділення. Тому якщо Ви студент магістратури з базовою вищою освітою бакалавра, не дивуйтеся, якщо під час співбесіди Вам відмовлять в участі у програмі Work and Travel. Чим Ви старші, тим більша вірогідність того, що Ви спробуєте використати участь в програмі як трамплін для безповоротної міграції, хоч і нелегальної.

Помітно, що не завжди міфи виявляються реальністю, як у випадку з програмою Work and Travel. Хоча, не можна заперечувати того, що Work and Travel - це дійсно непогана можливість для студентів побувати в США, завести нові знайомства, попрактикуватися в знанні англійської і тим більше заробити «у кишеню».