Нинішні місцеві вибори, які відбудуться вже 25 жовтня, прикметні тим, що участь у них беруть партії, про які раніше ми не чули. Однією з таких партій є «За майбутнє» – відома більшості львів’ян виключно наразі за рекламними білбордами. Сьогодні у нашій студії – один із лідерів цієї партії Тарас Батенко.
Отже, Тарасе, на відміну від вашої партії, ви – достатньо відома людина у Львові. Чому раніше були в УКРОПі, а тепер ідете від іншої партії – «За майбутнє»?
Чесно?
Так.
Ми залишилися УКРОПом. Тобто ми залишилися патріотами, якими й були. Людьми, які пройшли в різний спосіб свою боротьбу – хто боротьбу проти режиму, хто боротьбу на фронті. І УКРОП просто приєднався з рядом інших політичних партій до великого політичного об’єднання в парламенті. Ми створили депутатську групу в парламенті.
Тобто він влився в іншу групу?
Це депутати-мажоритарники, які перемогли у себе на мажоритарних округах на попередніх виборах парламентських, які були самовисуванцями від різних політичних партій. І коли ми зрозуміли в цьому середовищі, що нам точно немає що ділити, і побачили біля себе зелену масу людей (в прямому і переносному значенні цього слова), то ми зрозуміли, що треба щось далі магнетувати, щоби робити якусь політичну єдину силу. І ми об’єднали ряд політичних партій, в тому числі й УКРОП, і Аграрну партію, партію «Відродження», партію «Єдиний центр» і інші, інші. І ми фактично є цілою єдиною політичною спільнотою.
Але УКРОП була достатньо відомою партією, в тому числі була представлена в парламенті, у багатьох місцевих радах – на відміну від багатьох інших партій, які ви перерахували. Навіщо було міняти назву на маловідому?
УКРОП повністю зберіг свою структуру. Якщо брати на Львівщині – вся депутатська спільнота, за невеличким винятком, іде разом з нами «За майбутнє». Розуміємо, що це не тільки УКРОП: ми ж хочемо об’єднати більшу політичну складову – і очевидно, що одного УКРОПУ тут буде замало. Люди хочуть, щоб ми об’єднувалися, люди прагнуть об’єднання. От ми продемонстрували це об’єднання в парламенті, а зараз продемонстрували для цілого суспільства.
Можете пояснити, що сталося? Принаймні одним із таких найвідоміших, напевно, на місцевому рівні представників УКРОПУ був Ігор Зінкевич, який створив свою партію і тепер іде паралельно. Чому розійшлися шляхи?
Це вибір Ігоря. Я йому свого часу запропонував балотуватися від УКРОПу в міську раду – він пройшов. Більше того, він до сьогоднішнього дня залишається у фракції в міській раді, тому і працює разом із нашим депутатським корпусом, який вже йде як «За майбутнє». Але це питання його вибору. Я вважаю, кожна людина має право самореалізовуватися. Отже людина хотіла більшої самореалізації.
Тобто це питання якихось політичних амбіцій?
Ви ж подивіться, в яку самореалізацію пішов далі Ігор! Тобто він створив свою політичну силу. Наскільки він є там самостійним у цій політичній силі, наскільки вона прив’язана до нього, до його прізвища… Це чисто експлуатація його прізвища. Я не хочу говорити за них – нехай хлопці, дівчата самі за себе говорять.
Але, у всякому разі, всі ті люди, які захищали місто від незаконних забудов, від різних захоплень земельних ділянок, – всі ці люди залишилися з нами. Мені сумно, що люди, частина з яких власне асоціюються з забудовами, асоціюються з захопленнями земельних ділянок, з незаконними забудовами асоціюються – на жаль, зараз із цією політичною спільнотою, в яку власне Ігор і пішов.
Ну добре, давайте поговоримо все-таки більше про вашу партію. Може, буквально лаконічно: коли утворилися, які завдання вашої партії, що ви хочете зробити тут?
Насамперед хочу сказати, що нас дістало. Дістала ця політична ситуація в країні, дістала ситуація безвідповідальної влади, яка помножена на зухвальство, поділена на корупцію і з доданою вартістю просто вражаючої некомпетентності. Тому це те, що сьогодні представляє влада.
Ми говоримо зараз про місцеві вибори – це обласна рада, міська рада.
Ми говоримо про те, що місцеві вибори не відділені від влади в цілому, тому що є органи виконавчої влади, вони ніде не ділися. Ми так довго говоримо про децентралізацію, ми говоримо про те, що в рамках цієї децентралізації маємо забрати місцеві виконавчі органи… Ніхто їх не забрав, ніхто їм повноваження не забрав, вони все одно впливають у ручному порядку фактично на розподіл фінансового пирога і так далі. І ми бачимо зараз, яке недофінансування обласних бюджетів, яке недофінансування в районах. Я поїхав фактично всі райони Львівської області – бачу, що фактично зараз криза з платежами, точніше з неплатежами.
Я маю на увазі, що ці повноваження має забирати центральний уряд чи Верховна Рада.
Ці повноваження розподіляє Верховна Рада України, тобто спільні закони. Але, на жаль, станом на сьогодні ми ж бачимо, що децентралізація далі не пішла, ні територіальна реформа. Вона застрягла. Президент двічі вносив у Верховну Раду законопроекти по зміні до Конституції, щоби насадити префектів – ліквідувати обласні державні адміністрації, районні й насадити префектів. Але це насаджування префектів – це такі монстри, боги, царі, які фактично можуть зупиняти будь-яке рішення органів місцевого самоврядування, а потім у судах треба доводити свою правоту.
Тобто ваш успіх на місцевих виборах мав би цьому протистояти?
Наш успіх на місцевих виборах – забезпечити реальну децентралізацію, реальні фінансові повноваження цих місцевих громад. В іншому разі, якщо вони не будуть мати фінансового ресурсу, в нас децентралізація провалиться. Вони будуть мати повноваження без грошей – а гроші дає уряд, гроші дають центральні органи влади. Тому якщо ми цього не відстоїмо законодавчо, то очевидно, що ця…
Але це у Верховній Раді треба відстоювати, а не на місцях.
Так, але Кабінет Міністрів України подає проект бюджету України зараз. Двадцятого числа ми будемо битися за право громад в тому бюджеті бути представленими відповідними податками – а не щоби ті податки, як акциз зараз, знову пішли в органи центральної влади. Тому без боротьби там, нагорі, на місцях нічого не буде відчутно.
Ви власне є народним депутатом – і ви водночас очолюєте список партії «За майбутнє» до обласної ради. У разі перемоги що – перейдете в обласну раду?
У разі перемоги, якщо ми заведемо потужну фракцію, я розгляну питання. Якщо в нас буде можливість, потуга очолити обласну раду – очевидно, що ми будемо змагатися за це. Тому я прийняв рішення очолювати список «За майбутнє».
Тобто ви претендуєте на посаду голови Львівської облради?
Очевидно. А який сенс іти рядовим депутатом обласної ради? Даруйте, я є двічі депутат Верховної Ради, перед тим був двічі депутатом обласної ради. Тобто ми ще зробили для своїх районів. Ми зрозуміли межу, що ми можемо і що ми не можемо зробити. Ми розумієм, яка статусність обласної ради зараз буде, коли вона буде мати більше повноважень.
Тобто якщо ми заводимо серйозну команду людей, якщо ми можемо цією командою впливати на реальні повноваження органів місцевого самоврядування в частині перерозподілу ресурсу фінансового і не тільки – то очевидно на це треба впливати.
Добре, а яка команда? «Ми заводимо серйозну команду». Яку команду?
Команду людей. До речі, я сьогодні подивився на сайт ЦВК, скільки які політичні партії висунули партійних кандидатів по всій Україні. От як ви думаєте, на якому місці партія «За майбутнє»?
Ну, я не знаю.
На третьому зі всіх політичних партій. На першому місці – «Слуга народу», на другому – ОПЗЖ, третьому – «За майбутнє», четвертому – ЄС.
Ви маєте на увазі, що у вас кількість партійних людей…?
Кількість кандидатів, які йдуть у партійні об’єднані територіальні громади. Тому що ми можемо сільські порахувати, але там є така партія, яка називається «самовисуванці». Тобто ми понизили планку до 10 тисяч виборців. А нижче 10 тисяч, відповідно, є право людям балотуватися не від партій. А якщо брати всі партійні громади, «За майбутнє» – на третьому місці. Це більше 2500 партійних висувань по всій Україні. Тільки по Львівщині в нас понад 1600 висувань. Це теж одне з перших місць.
Тобто це ж не випадкові люди, ці люди – це мери міст діючі, це кандидати на міських голів, які вже були або, очевидно, мають всі шанси стати. Це люди, які вже зараз є чинними депутатами місцевого самоврядування. Тобто люди, які мають хороший бекграунд роботи. І очевидно, що це люди, які хочуть далі робити добро для своєї громади.
Про хороший бекграунд. По вашому списку балотується ще один народний депутат – Ярослав Дубневич. Я б не сказав, що в нього хороший бекграунд для того, щоби просувати вашу партію.
Ви знаєте, все пізнається в порівнянні. Коли я проїхався по селах, де балотувався Ярослав Дубневич, я почув, яка опінія до нього по його селах, де він балотувався. І коли людина робить щось конкретне, коли людина лобіює якісь певні речі для сіл, населених пунктів, районних центрів – очевидно, що це людьми сприймається по-іншому. Тому Ярослав Дубневич – тричі депутат Верховної Ради.
Але вас як одного з лідерів партії не турбують кримінальні справи, які не завершені зараз?
Нехай Конституційний Суд вирішує ці питання. Поки цього питання не вирішено, я думаю, що в нас багато справ розвалювалося в судах. Якщо він доведе правоту – це буде зовсім інша ситуація.
Я оцінюю людину конкретно по тих справах, які вона конкретно робить для громади. Ми знаємо, яка була причина, коли власне було подання генерального прокурора на притягнення його до кримінальної відповідальності, зняття депутатської недоторканності. Це була ситуація, коли в нас були жорсткі розмови з Офісом президента, і коли Офіс президента через тодішнього главу Офісу президента пана Богдана змушував нашу депутатську групу голосувати за ті чи інші законопроекти. «А, ви не хочете? Тоді ми покажемо по-іншому». Даруйте, ми вже це все проходили. Ми проходили і часи Януковича, ми проходили часи Петра Олексійовича. На жаль, ми проходимо так само зараз.
Розумію. Я аналізував ваш виборчий список і зауважив, що у вас там є як мінімум два чинні депутати облради від БПП – «Європейської солідарності», які тепер балотуються від «За майбутнє».
Прекрасно. Якщо люди, які балотувалися від БПП, розчарувалися в цій політичній партії, а зараз повірили в «За майбутнє» – отже це говорить про те, що перспектива цієї партії, як мінімум, є.
Окей. Ви пояснили, що це партія не з нуля, але все ж це нова партія. Можливо, тоді у вас серйозні фінансові ресурси? Принаймні якщо судити по зовнішній рекламі, то у вас серйозні фінансові ресурси.
Ви знаєте, якщо судити по зовнішній рекламі у місті Львові, і якщо подивитися кількісно у вимірі білбордів, які є у Львові, то ми достатньо скромно представлені своєю політичною нішею. Ви ж подивіться, як інші політичні партії, які декларують і опозиційність, і провладність, як вони представлені.
Тому це питання, думаю, не до нас: це питання до тих, які справді серйозно заліпили сьогодні всі вулиці, всі борди собою – тому «тільки один Львів», «який настав час» і «ми єдині», і «ваш вибір залежить», тому «вибирайте так, як хочете» і так далі. Страшна маніпуляція. Очевидно, що людям вирішувати. Але з точки зору фінансової очевидно, що це все буде представлене свого часу у звітах НАЗК.
Поясніть, на який результат ви розраховуєте. Тому що ви щойно заявили, і це достатньо амбітна заява, «я претендую на голову облради». Це означає, у вас мала би бути не просто фракція, а велика…
Ми проводимо соціологічні опитування і фіксуємо соціологічні дослідження кожного тижня, одна з найбільш впізнаваних соціологічних компаній «Рейтинг» замірює кожного тижня. Ми побачили за останній місяць-півтора динаміку зросту «За майбутнє». Це 4%, потім 5%, через два тижні 6% і зараз останнє соціологічне дослідження минулого тижня – 7,2%. Це агрегований результат по всій Україні в середньому.
Це середня температура по палаті. А по Львову?
Якщо середня температура по палаті, то ви ж розумієте, що йде десь більше, десь менше. Якщо по Львову – ми так само провели соціологічне дослідження. ми побачили, що в нас є абсолютно прохідний бал в 5%. Є прохідний бал в 5% в обласну раду. Більше того, я хочу сказати, що в окремих районах це дуже високий показник. Це високий показник у тих районах, де є пізнавані обличчя – тому що ви розумієте, що люди значною мірою сьогодні голосують, очевидно, за пізнавані обличчя.
В обласну раду ви маєте на увазі?
В обласну раду і в міську.
Я просто бачив два опитування по місту Львову – одне з них, в тому числі, і групи «Рейтинг». І там якраз дуже погана ситуація: у вас там менше 1% по обох опитуваннях – це по місту Львову, я не буду говорити про область.
Чинна фракція, чинні депутати. Ми закрили повністю всі списки кандидатами в депутати. Тобто повністю зустрічі в полях, кампанія дуже активна безпосередньо з масою людей, з якими ми комунікуємо. Тому повірте, що відсотки – відсотками, а ми порахуємо чесний результат. Головне, правда, ще захистити цей чесний результат на виборчих дільницях – це немаловажне питання.
Ви маєте членів виборчих комісій?
Безумовно, ми маємо. Більше того, ми відповідно до закону, до Виборчого кодексу прирівняні (депутатська група «За майбутнє») до статусу фракції у Верховній Раді України, ми маємо свого законного, не за жеребкуванням, а законного кандидата, який став членами ДВК, всіх ДВК від «За майбутнє». Ну і, очевидно, ми закрили всі дільничні виборчої комісії.
Просто я кажу про те, що в силу ситуації з хворобою коронавірусною, в силу того, що багато хто відмовляється від ДВК, я боюся, що можуть бути маніпуляції з боку певних політичних сил. Тому очевидно, що ми будемо серйозно пильнувати свої голоси.
А яким чином? Маніпуляцію під час підрахунку голосів ви маєте на увазі?
Безумовно, безумовно. Різні можуть бути маніпуляції: хтось помилився, хтось черкнув, хтось свідомо-несвідомо…
Але ви вважаєте, що можна системно фальсифікувати?
Я вважаю, що кожна людина може вдаватися до різних форм маніпуляції. Ми неодноразово були свідками того – правда, це не доводилася в судах, але це може бути, зокрема, і на Львівщині. Тому очевидно, що ми будемо вибудовувати систему захисту зі спостерігачами, членами ДВК. І гадаю, що маніпуляторам це не вдасться здійснити.
Але маніпуляція буває різною. Скажімо, президент Зеленський заявив, що він буде проводити якесь соціологічне опитування.
Це просто опитування.
Так. Але це ж маніпуляція під час голосування.
А що в цьому поганого, поясніть?
А що доброго в тому, що стоїть людина, яка від імені президента, який сьогодні асоціюється з окремою політичною партією, під час голосування говорить про те, що «прошу відповісти на ряд питань»?
Але ж там не буде написано про те, що «президент Зеленський вас запитує». Це просто питання будуть…
Окей, це асоціація. Зараз президент Зеленський робить на всіх телеканалах з цього публіку. Він говорить про те, що він хоче опитувати громадську думку.
Я розумію, завжди є несправедливість. Чинний політик – він завжди діє так.
Але для чого це робити під час голосування? Замовте, будь ласка, офіційну соціологічну кампанію.
Це економія – одночасно провести.
Так. Але ж відповідно до закону це можна робити. Я вважаю, що це дуже неправильно і це може спотворювати так само громадську думку в ситуації низького рівня підтримки провладної партії.
Зараз трошки важко говорити, бо ще питань не оголосили, які мають прозвучати. Але певним чином згоден з вами. Українські політики, які при владі, завжди використовують цей статус під час виборів. Давайте повернемося до соціології. Я буквально недавно бачив – ваша партія якось так різко відреагувала на телеканал НТА – щось там помилилися, телеканал вибачився ніби.
Це те, що ми кажемо – про результати, які ми фіксуємо росту підтримки «За майбутнє». І коли один із телеканалів показав перелік політичних партій, хто скільки має по Україні, і показали цей процент, який власне був у «За майбутнє» – 7,2%.
Але у вас там була заява, що це підхопили інші телеканали, які пов’язані з НТА…
Вони ж так чи інакше солідарні виходять до ряду телеканалів – один пул телеканалів, який асоціюється з Петром Олексійовичем Порошенком. І замість «За майбутнє» свідомо, очевидно… Ми так вважаємо, що свідомо, тому що «Сила і честь», яку вони поставили, 7,2% приписавши їй, – це партія, яка, як ви кажете, порівнюючи з нами, має якісь там 0,5% чи 1%, на відміну від «За майбутнє». І, відповідно, поставили її вгору з самого низу. Очевидно, що це пряма на нас фальсифікація пішла на ряд телеканалів.
Ну так. Але, наскільки я розумію, це не був злий умисел.
Ну, дай Боже, щоби це не був злий умисел. Але очевидно, що ми розцінили це як свідомий такий елемент фальсифікації. І, очевидно, ми почули позицію з цього приводу саме «Рейтингу», керівництва соціологічної групи «Рейтинг», і самі засвідчили свою політичну позицію.
Ще одне питання маю. Фактично ще в березні ви були першим кандидатом – навіть не ви, а партія УКРОП заявила, що ви таки будете балотуватися на мера Львова. Ну і якось ви не пішли…
До часу, поки не внесли зміни у Виборчий кодекс, який не дозволяв балотуватися одночасно в містах, які мають більше 75 тисяч населення, на міського голову і в інший рівень влади. Не міську, бо це один рівень влади, а в інший рівень влади – тобто, скажімо, в обласну чи в районну, чи в ОТГ якесь.
Тому в тій ситуації довелося вибирати, чи очолити список в обласну раду, чи балотуватися на кандидата на міського голову. І в цій ситуації ми з командою порадилися і визначилися на список в обласну раду.
А список в міську раду веде наш кандидат на міського голову Ігор Телішевський, керівник фракції партії УКРОП до сьогоднішнього часу у Львівській міській раді.
Поясніть тоді ще одне. Ми коли говорили про рейтинг як «середню температуру по палаті» я звернув увагу, що у Львові є борди, які рекламують Ігоря Палицю, лідера вашої партії. Але він у Львові практично невідомий – хоча на Волині він, звичайно, дуже відома людина, високі рейтинги. Це розрахунок на парламентські вибори?
Це свідома кампанія. Ми вважаємо, що ми паралельно із цим, розуміючи, в якій ситуації опинилася країна через непрофесійність влади, маючи свою депутатську групу в парламенті і маючи можливість так чи інакше впливати на прийняття рішення парламентом, прийняття законів – ми фактично почали прем’єрську кампанію, я не побоюся цього слова. Ми назвали ім’я лідера партії «За майбутнє» Ігоря Палицю як потенційного кандидата на прем’єр-міністра України. І тому він сьогодні позиціонує партію в цілому по Україні. Це довга дорога.
Ще в цій каденції, чи ви вже маєте на увазі після якихось дострокових перевиборів парламенту?
Хто його знає, в якій каденції. Ми заявили. Ми заявили – і ми готові розділити відповідальність і взяти на себе відповідальність.
Але як ця непрофесійна влада, як ви кажете, своєю монобільшістю може вибрати прем’єром представника іншої партії?
Я, якщо чесно, маю сумніви про монобільшість.
Ну так.
Тому що монобільшість є тоді, коли вони солідарно голосують. Сьогодні по більшості законопроектів ми бачимо (які вносить навіть президент, прем’єр чи уряд в цілому), що в середньому монобільшість так звана дає десь 170–190 голосів. І коли ми це працюємо в залі, спілкуємося з різними фракціями, то ми ж бачимо, як монобільшість, лідери, очільники монобільшості бігають від правого кута до лівого кута, від ОПЗЖ до «Європейської солідарності» чи до когось іншого і збирають голоси в підтримку тих чи інших законопроектів.
Ну, але в Україні це звична ситуація, коли коаліції немає.
Фактично монобільшості за рік часу вже немає. А є просто групи депутатів, які зорієнтовані на тих чи інших своїх лідерів і з якими асоціюються. І це проблема сьогодні для президента Зеленського, як далі рухатися.
Зрозуміло. Я би хотів на цьому підвести риску. Нагадаю, що сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE був народний депутат Тарас Батенко, який так само очолює виборчий список партії «За майбутнє» до Львівської обласної ради. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.