«Я теж читаю соцмережі і мені трошки прикро»

Заступниця мера Ірина Маруняк про прибирання снігу у Львові

22:00, 9 лютого 2021

Сильні снігопади, що накрили практично всю Україну, очікувано спровокували серйозні транспортні проблеми у Львові. І так само очікувано це викликало нарікання багатьох львів’ян на роботу комунальників – мовляв, знову зима у лютому прийшла несподівано. Як місто долає наслідки негоди і чи справедливі ці нарікання – поговоримо сьогодні з Іриною Маруняк, заступницею мера Львова з питань житлово-комунального господарства. Вітаю вас.

Доброго дня.

Як ви вчора, сьогодні добиралися на роботу? Не спізнились?

Не спізнилася, тому що з самого ранку, з пів шостої ранку об’їжджала місто – дивилася, наскільки якісно воно прибрано, чи є двірники, чи є техніка. Тому я заздалегідь виїхала для того, щоби контролювати ситуацію, яка є в місті. І вчора, і сьогодні зранку техніка була, двірники також були. Сьогодні двірників є більше і активніше вони працюють.

Також ми сьогодні працюємо в такому режимі, і вчора ми працювали нон-стоп, техніка працює цілодобово в нас. Єдине, що о восьмій ранку і в двадцятій вечора міняються водії. А так техніка працює постійно.

А це ви машиною виїхали пів шостої? Все нормально?

Так, я пів шостої виїхала машиною і об’їхала місто для того, щоб о восьмій годині ранку провести нараду зі службами. І для того, щоби ми проаналізували, які у нас є плюси і мінуси щодо прибирання.

Традиційно відбувається, що головний керівник їздить, оглядає. А це взагалі потрібно? Система ж мала б працювати. Від того, що ви там побачите, працює двірник, чи не працює – може, він в туалет пішов у той момент?

Звичайно, система має працювати. Але для того, щоби не було якихось таких проблем, щоби я бачила, що працює двірник, працює техніка, щоб я могла також аргументовано людям сказати, з якими я спілкуюся. Тим паче, що в нас штаб у міській раді щодо прибирання снігу в місті Львові працює о сімнадцятій годині кожен день. Ми збираємося спільно разом з головами адміністрацій, з директором департаменту житлового господарства, з начальником управління транспорту й обговорюємо питання, які були впродовж дня, які є проблеми, як ті проблеми вирішувати, і плануємо, як ми будемо працювати на наступну ніч і наступний день.

Тому що для того, щоби розуміти і знати, яка ситуація на території міста, треба нею володіти. А як можна сидіти в кабінеті і розуміти, що робиться в місті? Для того треба об’їхати, подивитися.

Я розумію. А що там планувати? Ви кажете – штаб міський... Береш і кидаєш сніг на купки.

У нас є 134 одиниці техніки, яка працює. У зв’язку з тим, що є снігопад, і відповідним чином випало, згідно з інформацією Гідрометцентру, за останніх 48 годин 87% норми опадів, які мають бути у лютому (насправді 106%) – техніки треба більше.

Тому ми спільно разом на штабі вирішуємо питання, яку техніку можна додатково залучити. Який ресурс людський також треба додатково залучити для того, щоби допомогти прибиранню техніки. Де в нас є такі проблеми, що треба підсилити. Чи добре працює транспорт, чи вчасно виїжджає транспорт на лінії.

До речі, в нас ні вчора, ні позавчора, ні сьогодні не було проблем з виїздом транспорту на лінії – і трамваї, і тролейбуси, й автобуси виїхали належним чином. До речі, в нас сьогодні на лінії є 100% трамваїв, в нас виїхало 96% автобусів.

Але були проблеми з доїздом. Ми отримували сигнали, що дуже довго їхали.

Так, це правда. Це правда – і звертався і міський голова, і відповідні служби до мешканців міста Львова, щоби менше виїжджати машинами. Тому що це, по-перше, ускладнює прибирання міста; по-друге, ускладнює проїзд транспорту. Тому що сніг падав безперервно практично дві з половиною доби. І, відповідним чином, утруднюється трафік проїзду.

Але, на превеликий жаль, дуже багато було машин. І коли їхав транспорт громадський, трошки сповільнився їхній рух. Через то були певні збої в циклічності транспорту: якщо він мав приїхати, наприклад, на п’яту годину на зупинку, на 17:00, то він приїжджав на 17:15, тому що були певні затори. Так, це правда.

Зрозуміло. А оця от реакція в соцмережах – вона традиційна, при кожному снігопаді таке відбувається. Але все-таки як людину – ви ж це читаєте, воно якось вас надихає на більшу роботу, чи навпаки – образа?

Ви знаєте, я читала інформацію в соцмережах, і трошки мені прикро. Тим паче, сьогодні йшла на роботу – і я маю звичку говорити з двірниками. Власне, я говорила з ними, коли вони цей сніг кидали – дуже складно їм працювати, вони говорили, що дуже складно, дуже тяжкий сніг. І двірник мені говорить: «Ви знаєте, пані Ірино, мені дуже прикро, що не оцінюють нашу тяжку роботу, яку ми робимо вже третю добу».

Я вам скажу, що людям треба дякувати, отим двірникам, які працюють кожен день – і вони працюють з шостої години ранку. Так, їх всіх на магістральних дорогах не видно – є зауваження, що немає достатньої кількості двірників. Але цей двірник має прибрати під’їзд, має прибрати біля будинку, має прибрати доріжки, а снігу випало багато, чимало. Тому складно йому це все прибирати.

І, до речі, за якісне прибирання, якщо двірник себе гарно зарекомендує впродовж оцього періоду (а ми ще будемо мати снігопади до неділі включно), то найкращі двірники будуть мати премію. Тому двірники, я думаю, будуть мати стимул для того, щоби добре і якісно прибирати.

А яка премія? І головне – скільки вони заробляють? Тому що в нас традиційно: «Ну, ми ж платимо гроші – вони мають прибирати».

Двірник в середньому заробляє 6000–7000 гривень. Але якщо він має дві дільниці, то дільник тоді заробляє більше, він може отримувати і 12 тисяч в місяць. Але це за умови, якщо він ці дві дільниці прибирає. Якщо він не прибирає, тоді складаються акти, і йому кошти за це не оплачуються. Зарплату необхідно заробити: працюєш – маєш зарплату гідну, не працюєш – не маєш.

Але в таких екстремальних умовах, коли їм великий обсяг роботи за короткий час треба зробити… Окей, премії – ну, але це премії найкращим. Але працюють всі. Чому немає якихось доплат на такі екстрені випадки для всіх?

Зараз у нас працює 17 управляючих компаній в місті. Кожна управляюча компанія дбає про роботу двірників і про своїх працівників. Якщо управляюча компанія працює добре, і вона має додаткові доходи, крім квартирної плати, то можна дати премію двірникам.

Це ОСББ само собі визначає.

ОСББ. Але я хочу сказати про те, що зараз будинки є списані з балансу місцевих рад – 82% будинків у місті.

Ну так.

І люди зараз визначають форму управління будинків. Так-от, якщо люди визначили форму управління і люди визначають розмір квартирної плати. Якщо мешканці будинку скажуть, що «наш працівник, наш двірник працює дуже добре, дуже гарно, ми зауважень до нього не маємо» – і вони визначать, що необхідно підняти квартирну плату, а зокрема для того, щоби виплатити премію двірнику – немає ніяких заперечень. Якщо раніше квартирну плату затверджувалося рішенням виконавчого комітету, тепер мешканці визначають розмір і квартирної плати, і, в тому числі, розмір зарплати і премії двірникам.

І ще одне – в нас є понад півтори тисячі ОСББ в місті. В нас є 93 будинки, які обслуговують приватні управляючі компанії. Ми маємо порядку двісті з лишком будинків, які є на самоуправлінні. І тому ми звертаємося і зверталися до них з проханням, щоби якісно двірники прибирали біля їхніх будинків.

І місто буде оголошувати конкурс на краще прибирання біля будинку. Тобто умови конкурсу будуть визначені і відповідним чином будуть також оприлюднені. Я думаю, що шляхом фотофіксації можна буде давати інформацію (куди – буде повідомлено додатково), і найкращий будинок, найкращі мешканці будинку і двірники будуть мати відповідну винагороду. Яку? Це нехай буде секретом – я думаю, що вони дізнаються пізніше.

Про ці аномальні снігопади було відомо заздалегідь. От якось до цього можна було підготуватися краще?

До снігопаду ми готувалися: техніка в нас готова. У нас є 136 одиниць техніки – як правило, ця вся техніка виїжджає на лінії. Єдине, що ця техніка якісно і швидко прибирає, коли немає таких сильних опадів – а тут за два дні випала місячна норма снігу. І коли є помірковані, помірні опади, коли є п’ять сантиметрів снігу, сім сантиметрів снігу – ми абсолютно нормально з тим справляємося, прибираємо.

А зараз для чого ми звернулися до ринків, до будівельних компаній, до відповідних підприємців, підприємств? Щоби нам допомогли і дали техніку. Тому що оцей сніг – він такий великий, потужний снігопад.

Ще одна проблема – що цей сніг не припинявся два з половиною дні. Коли виїжджає техніка в 21 годині, коли перезмінка, впродовж дня прибираються тротуари, прибираються маленькі вулички, а вночі прибираються магістральні дороги – виїжджає техніка, прибирає дороги з дев’ятої години ранку, їдуть підмітальні машини, посипаються дороги. І коли вже о шостій годині ранку ця техніка вертається на ту дорогу, яку вони починали прибирати в дев’ятій, то практично вже не видно, що там прибрано, тому що постійно падає сніг. І тоді наші комунальні служби змушені другий раз прибирати цю дорогу для того, щоби вона була прибрана.

У перший день снігопаду була каша на дорогах. Чому? Тому що безперервно падав сніг. Зараз сніг припинився, трошки менші опади були в нас зранку. До речі, сьогодні вночі з другої години ночі до пів п’ятої падав сильний снігопад – а до того часу теж були дороги почищені, потім другий раз ще чистили наші комунальні служби.

Зрозуміло. Ви зверталися до будівельних компаній і ринків. Хтось поміг?

Так, так.

Хто поміг, скільки одиниць техніки? І, до речі, що таке одиниці техніки?

Це тракторці, це машини.

Або такі ручні для чищення?

Мотоблоки ми маємо – ми маємо 24 мотоблоки.

Це все?

Це є 29, що ми додатково залучили. Але ми маємо свою техніку – це підмітальні машини, це піскорозкидувачі, це грейдери, це навантажувачі, це тракторці. Тобто це великий парк машин, які прибирають місто.

І хто поміг місту, які компанії?

Хто поміг? Перше – це військова частина на вул. Княгині Ольги, військова частина, яка є на Стрийській, помогли нам людьми. Також колишня пожежна частина – це Інститут безпеки.

Але це людьми, наскільки я розумію? Ви вже про це говорили, так?

Будівельні компанії також допомогли нам технікою. Кожен голова районної адміністрації має відповідні домовленості з тими чи іншими структурами для того, щоби вони надали техніку. Така техніка була надана – і вона зараз працює.

Зрозуміло. А оця акція з прибирання міста працівниками Ратуші: мер оголосив – там, здається, 150 співробітників прибирало. Оце нащо? Просто показати приклад? Бо багато хто трактує це як певну піар-акцію. Чиновники вийшли, помахали, сфотографувалися…

Ні, насправді люди вийшли, були визначені локації – прибирали. Люди, які працюють у міській раді, відчули, що таке прибирання лопатою, який тяжкий сніг, як зранку, після того, як прибирали тротуари, болить спина, які вони прийшли втомлені додому. Вони відчули оцю роботу, яку виконують двірники. Це не була піар-акція – це люди просто прибирали певні локації.

Хочу вам сказати наступне: що департамент житлового господарства [міськради] прибирав вулицю Дорошенка від початку до Головної пошти. Прибирали 30 людей дві години, прибирали, тяжко працювали. А ту ділянку має прибирати один двірник за цілий день. А середній вік двірників у нас – 59 років.

І це переважно жінки.

Переважно жінки. Розумієте, коли люди прийшли і мені розказують, кажуть: «Знаєте, дуже складно це прибирати». Це велике навантаження. Як одна людина, двірник, це може прибрати? Звичайно, що техніка помагає, але все-таки людина має очистити хідник.

Але мерія так само закликала львівян долучатися – коло свого будинку, коло під’їзду поприбирати сніг. І багато було (з того, що я бачив) таких – люди ніби згодні помогти, просто в них немає реманенту, немає лопат. Я готовий помогти прибирати місто – от як я це маю зробити?

Якщо ви готові прибирати місто, то треба зголоситися.

Куди?

Якщо треба реманент, можна передзвонити на «Гарячу лінію» міста, в районну адміністрацію, до заступника голови з житлово-комунальних питань. Ми організуємо лопати, ми організуємо реманент для мешканців чи управляючої компанії, якщо немає, чи фізичної особи, якщо ви хочете прибирати.

Розумієте, якийсь такий дуже складний спосіб. Наприклад, є двірники, в них є свої підсобні приміщення. Знаємо, що йдуть снігопади – кожному по десять лопат завезли. Двірник коло себе поставив десять лопат, хто йде, зголосився і пішов, покидав, скільки має часу, – півгодини, годину, дві години.

Можемо і так спрактикувати й так зробити.

Бо під мерію, наприклад, підвезли – були ці фотографії, купу лопат завезли, щоби було працівникам мерії. Ну окей. Тому це і сприймається як певна піар-акція – в них є і лопати, і все…

Ваша ідея має право на життя, і ми також нею скористаємося. До сьогоднішнього дня ніхто з такою пропозицією не звертався, але ми візьмемо її на олівець і власне так зробимо. Як правило, якщо ми говоримо про ОСББ, управляючі компанії – вони мають лопати і, якщо необхідно, вони дають людям, ті прибирають.

Єдине, що має важливе значення, – не бути байдужими, а бути людьми, які хочуть, щоби біля них біля будинку було чисто. Повірте, така людина і лопату знайде, і прибере. У нас є фотофіксація також – люди скидають, активні мешканці міста Львова, за що я їм дуже дякую. І вони прибирають біля себе, скидають.

Тішуся з того, що ті люди підтримали ідею міського голови стосовно того, що беріть також, допомагайте місту прибирати територію, яка є. Тому я закликаю людей не бути байдужими і в такі сильні снігопади також помагати нашим двірникам.

Очевидно, бо таке можна тільки спільними зусиллями…

Спільно, разом.

І то не зразу подолати… Хотів ще запитати у вас – традиційно багато і львів’ян, і туристів дивується з цієї величезної купи снігу, яка коло пам’ятника Міцкевичу збирається. Наскільки я розумію, там його прямо в Полтву скидають, тому його там нагромаджують?

Так.

Це єдине таке місце у Львові, чи ще десь є? Бо це завжди всіх дивує: як це – весь сніг звозять у центр міста?

Насправді вивозиться сніг у Галицькому районі. Це ми забираємо сніг із зупинок для того, щоби його було менше, ми прибираємо сніг з бордюрів там, де є пішохідні переходи, де є проходи, і з тротуарів, які є вузенькі, для того, щоби людям було зручно пройти. А тротуари в Галицькому районі, як правило, невеличкі, маленькі. І для того ми забираємо його, вивозимо. Насправді ми не вивозимо сніг зі всього Галицького району – тому що це дорого, це кошти нашої громади, і треба ці кошти економити. Тому ми дійсно возимо цей сніг туди – і це єдине місце, де можна його скидати.

Скидання снігу у каналізаційний колектор Полтви у центрі Львова (фото Катерини Родак)

Це єдина пряма каналізація в Полтву?

Так. І там є великий такий люк. Це не маленький, а великий люк – його відкривається (це теж треба дотримуватися певних заходів безпеки) і туди скидається цей сніг. Якби ми возили сніг за межі міста – це витрати, і серйозні, з бюджету. Тому ми таким чином уже роки його прибираємо і туди скидаємо для того, щоби і очистити Галицький район – до речі, також і Франківський район сніг сьогодні також вивозить. Але для того, щоб це було економно, щоб після цього було зручно мешканцям і зупинки були очищені.

Я зрозумів про оці два райони. А з інших районів куди вивозять? Все одно ж там проходи роблять, чистять хідники…

Вони мають відповідні ділянки на території самого району, де цей сніг складують.

Чекають, поки розстане, так?

Так. А потім він вже топиться – це вже такий природній процес.

А коли в каналізацію кидати, не може бути так, що воно там замерзне, закоркує?

Ні, ні, такого ніколи не було. Я працювала шість з половиною років головою Галицького району – і так було, тобто ніяких таки проблем не виникає. Тому ще раз підтверджую і говорю про те, що це треба робити тільки з дотриманням заходів безпеки.

Зрозуміло, дякую. Можливо, хочете ще щось сказати насамкінець? Оскільки чекають нас ще снігопади, а час в нас закінчується.

Я б хотіла сказати наступне: що в четвер, в п’ятницю знову буде сильний сніг. І передбачається, що буде 70–80% снігу.

Знову місячної норми?

70–80% на день має випасти снігу.

Місячної норми чи денної?

Так говорить інтернет – денної норми, очевидно. Але буває так, що ця денна норма переходить практично в місячну норму. Тому будемо бачити, як буде четвер-п’ятниця. Але я б хотіла звернутися до підприємств, до керівників підприємств: оскільки будуть сильні снігопади, щоби вони зорганізували роботу таким чином, щоби, можливо, люди працювали дистанційно, щоби залишалися вдома для того, щоби менше транспорту виїжджало в місто і можна було прибирати місто активніше, щоб менший був трафік. Тому я хочу звернутися до наших керівників підприємств.

Крім того, хочу звернутися до керівників наших ОСББ, підприємств, установ, організацій – не будьте байдужими, приберіть біля себе, біля будинку, біля кафе, біля магазину. Будь ласка, прибирайте. Тим паче, що, знову ж таки, буде оголошений конкурс і буде визначений найкращий.

І переможцю шоколадка… Дякую, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE була Ірина Маруняк, заступниця мера Львова з питань житлово-комунального господарства. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що дивитися і читаєте ZAXID.NET.