«Я теж хочу знати цю мову»

Як переселенці вчать у Львові українську

13:54, 15 вересня 2015

Ольга, молода жінка з Донецька о 18:45 невпевнено заходить у Першу львівську медіатеку. Не приховуючи хвилювання, каже, що ніколи не вчила українську мову, але за рік життя у Львові вирішила, що хоче вміти говорити українською. Після кількох хвилин розмови дивиться на годинник, заняття має розпочатися за десять хвилин, але поки що, окрім нас двох, ніхто не прийшов.

Біля входу гуртуються люди, питають в адміністратора, де відбуватиметься заняття, та прямують до нас. Хвилювання моєї співрозмовниці помітно зникає, вона з усмішкою зустрічає людей і заводить розмову.

Слідом за ними приходить викладач – молода та енергійна Марія Чубата. Жінка жартує про затори на львівських дорогах та пропонує розпочати перше заняття з знайомства.

«Мені цікаво дізнатись щось про кожного з вас. Звідки ви родом, який у вас рівень володіння мовою та чого ви очікуєте від цих курсів. Не соромтесь, я просто хочу зрозуміти з чого варто розпочати наш курс, які акценти потрібно робити. Хтось хоче вчити ділову мову, хтось розмовну, комусь важко писати. Розкажіть мені, які знання ви хочете здобути, і я обіцяю вам у цьому допомогти», - каже Марія.

Ольга розповідає, що приїхала з Донецька, живе у Львові вже півроку.

«У школі не вчила української, я не знаю, як правильно писати. Мову розумію на слух, але свої думки доволі важко висловити. У Львові українська лунає всюди, тому теж хочу знати цю мову. Насамперед, хочу навчитися говорити українською, щоб могти спілкуватися нею щодня, також хочу вміти грамотно писати, а не лише за допомогою гугл-перекладача», - додає жінка.

Таких, як Ольга, в медіатеці зібралось близько двох десятків. Більшість людей приїхали з Луганської чи Донецької області, українську до цього не вчили, але розуміють мову на слух.

Найголовніше – підтримка

Перше безкоштовне заняття з української мови цього семестру відбулось 9 вересня в приміщенні Першої львівської медіатеки. До всеукраїнського проекту безкоштовних курсів української мови Львів долучився торік. Відтоді Марія Чубата стала волонтером проекту. Жінка розповідає, що здобула освіту журналіста в Львівському університеті, а спробувати себе у ролі викладача вирішила після Майдану.

«Дівчат, які започаткували цю ініціативу, я знаю з часів Майдану. Вони тоді були волонтерами у Євромайдан SOS. Після трагічних подій, коли люди були змушені тікати з рідних домів, виникла потреба інтеграції людей у інших регіонах. Тоді я зрозуміла, що можу їм допомогти і зголосилась стати волонтером у Львові», - розповідає викладач.

Марія Чубата під час заняття

Марія каже, що була здивована, що у Львові є такий попит на українську мову. І переконана, що в процесі навчання важливою є підтримка, щоб люди відчували себе комфортно і хотіли здобувати додаткові знання.

«Завжди кажу, щоб вивчити мову, не достатньо просто відвідувати заняття. Треба працювати над собою кожного дня. Рекомендую своїм учням читати українські книжки вголос, а особливо поезію. Також у мене є правило: на заняттях ми спілкуємось лише українською мовою. Спершу всі роблять помилки, це нормально, але поступово люди звикають говорити українською», - говорить Марія Чубата.

Львівська говірка

За словами координатора проекту у Львові Марії Цимбалюк, окрім граматичних вправ та української літератури, викладачі також ознайомлюють переселенців з українськими звичаями, культурою та історією. А однією з найцікавіших тем львівських курсів є місцева говірка.

«Львівська говірка трохи відрізняється від літературної української мови. В принципі, як і будь-який інший діалект. Оскільки люди наразі живуть у Львові, то актуальною є тема нашої говірки. В межах курсу я проводжу окремі заняття, на яких розповідаю про діалекти та особливості львівської мови. Адже російськомовним людям слова «коліжанка», «філіжанка», «кнайпа», «газдиня» видаються трішки дивним», - говорить викладач курсів Марія Чубата.

Після кожного заняття учні отримують домашнє завдання, а по закінченню курсів – сертифікат. Курс складається з 4 рівнів (семестрів), а один семестр триває приблизно 4 місяці. За словами львівського координатора, торік ці курси відвідало приблизно 50 людей.

З вересня у Львові відкривають дві групи: у середу о 19:00 на вул. Мулярській, 2-а, та у неділю о 15:00 в приміщенні школи іноземних мов "Азбука світу", що на вул. Сахарова, 42. Записатись на курси можна у Марії Цимбалюк за телефоном (068) 588 03 25.

Стрімкий старт

Зараз безкоштовні курси української мови діють у 15 містах України. Ініціатором створення проекту стала Анастасія Розлуцька, яка, з допомогою волонтерів, змогла втілити цю ідею в життя.

«Стартували ми у 2012 році. Тоді ідея таких курсів виникла у політика, громадського діяча Олександра Донія. На той час я працювала його помічником і взялась за реалізацію цього проекту. Ніхто не вірив, що цей проект буде успішним, знайомі не розуміли для чого його реалізовувати, адже всі добре розуміють російську», - каже Анастасія Розлуцька.

Анастасія Розлуцька, керівник ГО «Український світ»

Спершу вона звернулась до фахівців та знайомих з Міністерства освіти і науки України і написала програму та концепцію курсів. У соціальних мережах писала, що шукає викладачів, які погодяться на волонтерських засадах навчати людей української мови. Тоді курси стартували у Кіровограді, Житомирі, Луганську та в Херсоні.

«З приміщенням нам допомагають добрі люди. Оскільки проект волонтерський і в нас немає коштів, щоб орендувати приміщення для проведення занять, то шукаємо його через соціальні мережі, телефонуємо в різні організації, пишемо оголошення. Найчастіше проводимо заняття в бібліотеках. Нам не потрібно багато місця, головне, щоб зимою було тепло, а літом дощ на голову не крапав», – розповідає ініціатор всеукраїнського проекту.

За словами Анастасії Розлуцької, якщо в 2012 році на курсах навчались люди, які хотіли покращити рівень української мови, то зараз туди приходить все більше переселенців, які хочуть вивчити мову «з нуля». Для порівняння, торік курси української мови відвідало 800 людей з різних міст України, а зараз лише у Києві записалось майже 500 осіб.

Книжки на Схід

«Ідей та проектів у нас дуже багато, тому ми з волонтерами зареєстрували свою громадську організацію «Український світ». Зараз більшість наших проектів є культурно-просвітницькими, вони націлені на Схід України. Ми намагаємось популяризовувати читання, зокрема українських книжок. Люди хочуть читати, але часто у них виникає проблема з самою літературою. Після того, як звільнили Слов’янськ, Краматорськ, Дружківку, ми возили туди українських письменників, робили презентації і творчі зустрічі», - каже Розлуцька.

Також волонтери організували акцію «Подаруй дитині книжку», у рамках якої привезли більше 2 тисяч книжок мешканцям Слов’янська, Краматорська, Дружківки та Костянтинівки. За словами Анастасії, більшість книжок передали у Слов’янськ, бо саме тоді там почали відбудовувати школи.

«На Святого Миколая ми привозили жителям Сходу солодощі та книжки. Цю акцію ми назвали «Миколайчики». Тоді ми відвідали Дебальцеве та Часів Яр, але дітей нам було дуже важко знайти. Їх потрібно було шукати в бункерах. Мені тоді запам’яталась реакція маленької дівчинки, яка, отримавши дарунок, відсунула солодощі в сторону і почала читати книжку», - розповідає Анастасія Розлуцька.

Волонтер розповідає, що найближчим часом буде реалізовано ще один проект – літературний автобус на Схід.

«Ми ще цього ніде не анонсували, це наш невеличкий сюрприз. Зараз ми укомплектовуємо автобус, і плануємо вирушати найближчим часом на Схід. Компанію нам складе Дзвінка Матіяш», - ділиться планами Анастасія Розлуцька.