«Я знаю, який я є! Бийте Садового, але зніміть блокаду з міста!»

Розмова з мером Львова Андрієм Садовим

13:26, 24 березня 2017

Після засідання комісії техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій під головуванням голови Львівської ОДА Олега Синютки мери міст області погодились тимчасово відкрити свої полігони для сміття зі Львова. Однак проблеми в комплексі це не вирішить – угоди на вивезення твердих побутових відходів діятимуть не більше тижня, а далі у Львові знову накопичуватимуться гори сміття.

Про ситуацію із вивезенням ТПВ у львівській студії каналу новин 24 розповів мер Львова Андрій Садовий.

Скільки зараз залишається перевантажений сміттєвих майданчиків у Львові і яка ситуація загалом із ТПВ у Львові?

Станом на ранок ми мали 380 переповнених сміттєвих майданчиків. Зараз справді потрохи починають вивозити.

Єдине прохання, яке має місто – це зніміть блокаду. Тому що полігони, які ми об’їхали по всій Україні, на превеликий жаль, під тиском не мають можливості приймати наші відходи.

Ви ж бачите, як чудесно відкриваються полігони у Львівській області, коли [обласна] комісія надзвичайних ситуацій приймає рішення. А де вони були до цього? Якщо нам зараз дадуть можливість вивезти відходи на тиждень, то що буде далі? Нам потрібні угоди на довший період, поки ми почнемо рекультивацію існуючого полігону і почнемо будувати наш завод з глибинної переробки сміття. Слава Богу угоди на проектування підписані, розуміння як робити і що робити у нас є.

Нам треба просто, щоб не заважали. Зніміть блокаду. Не подобається Садовий? Бийте Садового, карайте, але не робіть заручниками громаду міста Львова.

Тобто зараз жодних угод, щоб вивозити сміття на полігони області в міста немає?

Зараз за результатами рішення комісії надзвичайних ситуацій ми маємо угоди. Міські ради починають відкривати свої полігони. Але це угоди на дуже короткий період – на тиждень. А що робити через тиждень? Знову будемо мати переповнені майданчики?

Всі ж прекрасно розуміють, якщо держава прийняла рішення закрити полігон в Грибовичах, то треба усвідомити, що є проблема, кожного дня тих 600 тонн сміття треба десь вивезти з міста. Кожного дня місто продукує відходи і ми маємо мати гарантовані полігони, з якими можна працювати. Тобто поводження з ТПВ – це державна політика. Місто не має свого полігону. Ми можемо просити, можемо платити кошти. Але якщо є штучна блокада, то куди ми будемо це сміття возити? Тому ситуація дуже складна.

А мери цих міст говорять відкрито, що їм не дозволяють приймати львівське сміття?

Мені особисто в очі – так. На камеру, напевно, будуть боятися говорити. Сьогодні мерам показують приклад: «Якщо ти будеш себе поводити як Садовий, будеш мати такі самі проблеми як в нього». Тобто всі мають стояти на колінах, тихесенько мовчати і говорити як в країні красиво жити стало і як все прекрасно. А коли хтось говорить правду – це не люблять.

Ми отримали внутрішню інформацію від департаменту внутрішньої політики міської ради про те, що тільки за 23 січня цього року мерія написала 437 листів до різних міст із проханням приймати львівське сміття. Було 196 відповідей і з них 111 були негативними. Вчора стало відомо, що сміття готове приймати у Волинській області. Це так?

Одне маленьке місто дало попередню згоду прийняти невеликий об’єм сміття. Це одне місто із цілої України. Де наша солідарність? Завтра така сама біда може виникнути в будь-якому місті України, не дай Боже.

Скільки часу потрібно приймати сміття, щоб паралельно розпочати будівництво заводу?

Наступного тижня вже буде розуміння того, якими будуть протиаварійні роботи на полігоні [у Грибовичах]. Це буде концепція від французів, тому що вони сьогодні взяли цю ділянку на себе. Цього року ми розпочнемо рекультивацію сміттєзвалища за такою технологією, яку нам запропонують. На цьому полігоні у Грибовичах знаходяться мільйони тонн сміття і, в принципі, треба докласти цю гору, щоб її рекультивувати. Чим це докладати? Докладати сміттям, як в усьому світі, бо це безпечно і нормально? Мешканці громади Малехова кажуть: «Ні, ні, ні, ви нам землю везіть туди!». Але це вартує в три-чотири рази більше. Моя задача у тому, щоб цей полігон закрили, нормально рекультивували і це вже була історія.

«Мені вистачає клопотів і без вашого лаврового вінка»

Голова ЛОДА Олег Синютка у прямому ефірі ZAXID.NET LIVE

Починаємо будувати завод, на це потрібно два роки. Якщо нам зараз держава запропонує ділянку під новий полігон, але реальну, не фейкову, щоб зробити полігон не тільки для Львова, а й для Яворівського району, Пустомитівського, Камянко-Бузького, Жовківського, то ми готові у це вкласти кошти. Щоб розпочати треба 6-8 місяців, щоб нам не заважали. Потрібно, щоб ми мали угоди щонайменше на рік, аби могти безперебійно вивозити сміття і не створювати небезпеку для життя львів’ян. Бо насправді це є небезпека, всі дуже серйозно схвильовані. Знаєте, на 26-му році незалежності ніхто у страшному сні не міг подумати, що таке може бути.

Власне наступного тижня французи вже мають представити концепцію?

Звичайно, по-перше, ми чітко дамо графік усіх робіт до кінця цього року, що ми маємо зробити. Щоб львів’яни це мали перед собою. Ми повинні показати світло в кінці тунелю. Це насправді велика допомога: уряд Франції приймає рішення виділити кошти і допомогти Львову.

А що наш уряд? Може стояти збоку і казати: «Та Садовий поганий!». Я знаю, який я є! Я вас прошу – не заважайте, ми ж не просимо від держави грошей. Ми просто просимо зняти блокаду з міста. Не знущайтеся над львів’янами і львів’яни вас будуть шанувати і поважати.

На що вистачить коштів від французького уряду?

Ці кошти підуть на розробку проектної частини рекультивації сміттєзвалища і по перших проектних рішеннях по новому заводу. Наступний крок – це вже кошти Європейського інвестиційного банку. Ми проведемо тендери згідно з європейським законодавством на рекультивацію полігону і будівництва заводу.

Щоб ви розуміли, у нас в країні немає жодного сучасного заводу! Можливо, Львів збудує першим і покаже приклад усій державі. Ми покажемо приклад, як вийти з проблеми. Як зараз приїжджають у Львів на екскурсію з усієї України, то так будуть приїжджати і дивитися на наш завод. Ми збудуємо його за найжорсткішим європейським законодавством.

Наскільки вдасться усе це зреалізувати, як ви говорите?

Я не думаю, що хтось виступатиме проти французького уряду і Європейського інвестиційного банку. Це є мегаструктури, вони прийняли політичне рішення. Не думаю, що наша держава буде собі дозволяти вступати з ними у дискусію. Ці дві інституції збираються допомогти Львову, а українські чиновники думають як паличку запхати, проблеми створити, показати, що Львів поганий, Садовий поганий, але нічого їм з того не вийде.

Львів – хороше місто і тут живуть мудрі люди, які чудово розуміють сьогоднішню ситуацію. Зараз їх хочуть забаламутити, але з цього нічого не вийде.