Як буде здійснюватися управління у приєднаних громадах

Блог директора департаменту міської агломерації Львівської міськради Юрія Лукашевського

12:44, 29 квітня 2021

Останній місяць присвятив виїздам та спілкуванню із мешканцями громад, які увійшли до складу Львівської міської територіальної громади. Ключове завдання: зрозуміти стан справ та визначити подальші кроки.

Передісторія

Для цього також важливо знати контекст. 25 жовтня 2020 року відбулися перші вибори депутатів та міського голови Львівської міської територіальної громади. Мешканці Львова, міст Винники та Дубляни, селищ Рудно і Брюховичі, сіл Зашків, Зарудці, Завадів, Гряда, Воля Гомулецька, Великі Грибовичі, Малі Грибовичі, Збиранка, Ситихів, Малі Підліски, Малехів, Рясне-Руська, Підрясне, Підбірці та Лисиничі голосували за депутатів та міського голову Львова і таким чином ми спільно сформували нову Львівську міську територіальну громаду. Загалом крім Львова, це ще 19 населених пунктів, які входили до складу 10 рад із населенням близько 70 тис. мешканців і за територією такою самою як територія Львова!

Після прийняття присяги новообраної Львівської міської ради повноваження депутатів та міських, сільських голів в цих радах припинилися, але як юридичні особи вони надалі продовжили свою працю. В кінці грудня депутати Львова прийняли рішення про припинення місцевих рад шляхом приєднання до Львівської міської ради. Цим рішенням було утворені відповідні ліквідаційні комісії, які мають провести інвентаризацію усього майна та документів та підготувати відповідні передавальні акти в усіх приєднаних громадах.

Супровід роботи таких комісій забезпечує департамент міської агломерації, документи та опис справ та майна готують працівники сільських, селищних та міських рад.

Повноваження та послуги, які надаватимуться у громадах

Минулого четверга на сесії депутати розглянули питання про затвердження перших передавальних актів сільських рад Великі Грибовичі та Гряди. До липня плануємо завершити цю процедуру у всіх колишніх місцевих радах.

Постає питання як буде організоване управління на приєднаних територіях після остаточного припинення місцевих рад, а також що буде із працівниками цих рад. До приєднання сукупно в 10 радах працювало 132 службовці, але варто зазначити, що питаннями містобудування, освіти, охорони здоров'я та соціального захисту займалися посадовці відповідних районних державних адміністрацій (Пустомитівська, Жовківська та Яворівська РДА), крім м.Винник, с.Рудно та с. Брюхович (забезпечувала адміністрація Львівської міської ради).

Зважаючи на велику територію, а також віддаленість приєднаних громад від міста Львова, до прикладу с.Зарудці знаходяться 16 км. від Львова, очевидною є потреба у створенні офісів Львівської міської ради у цих громадах. На наше переконання, такі офіси мали б забезпечити якісну комунікацію між мешканцями громад та посадовцями Львівської міської ради, здійснювати контроль за станом благоустрою та житлово-комунального господарства, установ та приміщень комунальної власності, займатися розвитком своїх громад, в тому числі ініціювати проекти, які передбачають співфінансування із міського, обласного чи державного бюджетів, приватні інвестиції, надавати базові послуги та консультації мешканцям та забезпечувати надання послуг, які надавали міські та сільські ради, але не надає Львівська міська рада, наприклад ведення військового обліку.

Також маємо ініціативу щоб зберегти на місцях реєстрацію та видачу свідоцтва про народження, одруження та смерть, щоправда така можливість потребує внесення змін до законодавства. Відповідне звернення на голову Верховної ради від Львівської міської ради проголосовано на минулій сесії. Дуже часто новостворені офіси знаходитимуться у приміщенні або поруч із вже відкритими ЦНАПам і таким чином створюватимуть повноцінне представництво Львівської міської ради на території приєднаних громад.

Офіси Львівської громади

На наше переконання, структура таких офісів мала б бути достатньо компактною із мінімальною кількістю працівників, але з достойною заробітною платою та відповідним навантаженням. Пропонується, для сільських громад створити відповідні офіси у форматі секторів департаменту міської агломерації та для селищних та міських громад у форматі відділів. Такі сектори та відділи будуть створені в структурі департаменту міської агломерації і в подальшому стануть доброю допомогою для здійснення своїх функцій призначеним старостам.

Для нас важливо, щоб у місцевих офісах Львівської громади працювали люди, які мешкають або є вихідцями із цих громад. Вони значно краще обізнані із локальною специфікою, знають мешканців своїх громад, тож можна сподіватися на налагодження доброго діалогу.

Насамперед, маємо намір пропонувати працевлаштування для працівників колишніх місцевих рад, звісно якщо до їхньої роботи немає якихось суттєвих зауважень. Але водночас маємо бажання дати шанс для інших мешканців цих громад, які мають відповідну освіту та кваліфікацію та хотіли б попрацювати для своєї рідної громади. Проте раніше не мали таких можливостей, бо, наприклад не були знайомими чи родичами колишнього керівництва. Тож обов'язково будуть проведені публічні конкурси, за результатами яких, вже на постійній основі будуть призначені на свої посади працівники місцевих офісів Львівської громади.

Крім департаменту міської агломерації, відповідні вакансії, мають з'явитися в департаменті містобудування (пам'ятаємо, що територія Львова збільшилися вдвічі), у департаменті гуманітарної політики та департаменті розвитку, а це питання соціального захисту, освіти, культури, спорту та молодіжної політики (пам'ятаємо про 70 тис. мешканців), районних адміністраціях, які зараз відповідальні за утримання доріг та благоустрою на приєднаних територіях.

Наше бачення полягає у тому щоб зберегти представництво міської ради на місцях, але одночасно інтегрувати усі приєднанні громади у систему виконавчих органів Львівської міської ради.