Останнього сесійного тижня сталася ніби непомітна для багатьох, але насправді – велика і важлива перемога. Верховна Рада рекордною кількістю голосів підтримала мою правку до законопроекту №1210 про зміни до Податкового кодексу України щодо адміністрування податків. Ця правка, за яку проголосували 340 народних обранців з усіх парламентських фракцій, по-перше, дозволить полегшено зітхнути представникам українського малого бізнесу, а, по-друге, дасть їм можливість не переховуватися у «тіні» і працювати відкрито, не применшуючи свої справжні прибутки.
Йдеться про підвищення лімітів річного доходу для фізичних осіб-підприємців. Тепер, після ухвалення законопроекту і зокрема правки «Голосу», ці обмеження для ФОПів І, ІІ та ІІІ груп складатимуть, відповідно, 1, 5 та 7 млн грн. Нагадую, що досі діяли застарілі та економічно неактуальні ліміти у 300 тисяч грн для І групи, 1,5 млн грн – для ІІ групи та 5 млн млн – для ІІІ групи. Що ж, тепер власники малого та середнього бізнесу можуть нарешті зекономити собі нерви та забути про приховування прибутків. З чим я всіх нас і вітаю.
Тож, що саме і як зміниться у житті українських малих та середніх підприємців?
Востаннє ліміти для фізичних осіб-підприємців збільшували у 2014-2015 роках. Погодьтесь, за стільки часу в економіці багато що змінилося. Наприклад, мінімальна заробітна плата зросла в 3,4 рази, курс долара з 15,65 грн зріс до 24 грн, а ціни на споживчі товари – на 201,1%. Усе це, безумовно, неабияк вплинуло на розвиток і функціонування малого бізнесу. Точніше, поставило підприємців в умови, за яких вони, аби заробляти, мали приховувати свої справжні прибутки. Як можна відбивати інвестиції у невеличкий бізнес, сплачуючи неспівмірні з прибутком податки та вкладаючись при цьому у розвиток? Відповідь є очевидною – обманюючи державу. Через такі обставини держбюджет, за різними оцінками, щороку втрачав до 2,6 млрд грн.
Зміни, які впроваджує наша правка до нового закону, дадуть ФОПам можливість працювати по-білому, не приховуючи свої ліміти, а когось навіть заохотять розпочати власну справу. Тобто більше підприємців зможуть користуватися «спрощенкою», а підприємці-початківці отримають від держави запас часу, аби спокійно стати на ноги.
У результаті зросте не тільки сума сплачених податків, але й сплата єдиного соціального внеску. Також варто додати, що застарілі ліміти створювали перешкоди для винаймання «спрощенцями» працівників, оскільки за останні роки відбулось зростання податкового навантаження на фонд оплати праці, а от вартість найманої праці зросла в рази. Підвищені ліміти – це передусім суттєва детінізація бізнесу та нові робочі місця для людей.
Поясню на прикладах. Уявімо собі Остапа – фотографа, що має невеличку студію і є ФОПом І групи. Останні роки Остап чесно сплачував податки, працював легально і став досить успішним, заробляючи улюбленою справою. Однак, коли споживчі ціни відчутно зросли, Остапові довелось підняти вартість послуг своєї студії, аби нормально прогодувати свою сім'ю. Ціни зростали, а старі ліміти доходів для ФОП І групи залишались такими ж, як і 5 років тому, і становили 300 тис. грн на рік. А от річний дохід Остапа почав трохи перевищувати позначку 300 тис грн.
Що ж робити? У нашого фотографа було два способи вирішення проблеми: перевестись на ІІ групу ФОП або ж взагалі відмовитись від спрощеної системи оподаткування. Остапу з його річним доходом і специфікою діяльності не був вигідним жоден із варіантів, адже це означало б: вищі податки та більше проблем із заповненням звітності, і, як наслідок – втрата доходу й борги. Що ж йому лишалося? Правильно – ховати «надлишкові», з точки зору держави, ліміти оборотів у тінь, аби не позбутись своєї І групи. Але тепер завдяки збільшеним лімітам Остап зможе повернутись до чесної діяльності, коли він, як і раніше, сплачуватиме всі податки і працюватиме легально.
Або візьмемо до прикладу власницю маленької кав’ярні Уляну. Вона хоче вести справи лише так, як того вимагає законодавство. На відміну від фотографа Остапа, Уляна є ФОПом ІІ групи, а тому може не лише будувати власну справу, але й наймати працівників (ФОП ІІ групи може мати до 10 працівників). Старі ліміти обороту для ФОПів ІІ групи становили 1,5 млн грн. І спочатку Уляну все влаштовувало: її невеличка власна справа процвітала, а офіціанти, кухар та бухгалтер були задоволені зарплатою. Однак за 5 років оплата праці найманих робітників зросла втричі, оренда приміщення також стала влітати в копієчку, і, звісно, річного обороту в межах 1,5 млн грн власниці кав’ярні стало замало, аби покривати всі витрати, а тим більше мати якийсь дохід. Однак вона не змогла піти в тінь через свою принциповість, а тому була змушена звільнити шістьох працівників. Люди втратили робочі місця. Але тепер, коли ліміти для ФОПів II групи зростуть до 5 млн грн на рік, Уляна зі спокійною совістю зможе знову найняти працівників і далі розвивати свою маленьку власну справу, сплачуючи податки.
А от, наприклад, Оксана має маленьке виробництво з пошиву одягу. В неї достатньо велика кількість найманих працівників і вона ФОП ІІІ групи (ФОП ІІІ групи може мати необмежену кількість працівників). Оксана працювала чесно та сплачувала всі податки. Вона не тільки гідно оплачувала роботу працівників, але й змогла створити для них комфортні умови праці. Тому її поважали як у бізнес-середовищі, так і поза ним. Але роки йшли, обставини змінювались (зарплати, ціни, комунальні послуги), натомість ліміти для ФОПів ІІІ групи не підвищувались. І так само, як і в 2016 році, становили 5 млн грн. До того ж нещодавно Оксана дізналась, що скоро в дію вступають закони щодо тотальної фіскалізації. У таких умовах її малесенький бізнес просто би не витримав. І щоб його врятувати, підприємниці безумовно був потрібен вищий ліміт оборотів. Але це, на жаль, суперечило законодавству, і фактично їй залишалось лише одне – переводитись на загальну систему оподаткування. Проте Оксана розуміла: за таких обставин її невеличкий бізнес просто зазнає краху, оскільки не витримає високого податкового навантаження. Тому вона постала перед важким вибором – піти в тінь і звільнити працівників чи взагалі закрити бізнес.
Та після після підвищення лімітів для ФОПів ІІІ групи до 7 млн Оксана зітхне з полегшенням, оскільки її важка дилема просто зникне.
Ще одна принципово важлива обставина, яка свідчить про давно назрілу необхідність збільшення лімітів – закони 128 та 129. Вони зобов’язують підприємців використовувати касові апарати і вводять електронний чек на товари й послуги. Такі норми щодо тотальної фіскалізації ускладнюють життя малого бізнесу в Україні, а підвищення лімітів дозволить його зберегти та захистити.
Рішення сидіти і чекати на кращий момент ніколи себе не виправдовувало. Підвищення лімітів – це перший серйозний крок до усунення штучних бар’єрів для розвитку малого бізнесу, що дасть змогу в подальшому збільшити конкурентоспроможність ФОПів і підвищити інвестиційну привабливість України. Іншими словами, зміни у законодавстві, про які йдеться, наближають Україну до цивілізованого світу та стандартів Європейського союзу. Адже основою будь-якої успішної держави є саме малий бізнес.