Як і коли збирати насіння гарбуза: правила, терміни, умови зберігання

11:30, 14 серпня 2024

Якщо навесні ви хочете посадити перевірені сорти гарбузів, а цьогорічні перевершили ваші сподівання, тоді збережіть насіння для наступного посіву. Щоб зберегти все насіння до весни, потрібно правильно його обробити та дотримуватись правил підготовки і зберігання.

Коли збирати гарбузи для насіння

Збір насіння має відбуватися тільки у зрілих плодів. Саме тому рекомендують дочекатися технічної зрілості гарбуза. Примітно, але гарбуз – це плід, що вдало може дозріти і в домашніх умовах після збирання врожаю. Не можна залишати баштанні на грядках до морозів, адже це повністю занапастить врожай, пишуть «Огородники».

Як визначити зрілість гарбуза

  • плодоніжка кожного гарбуза має бути сухою, здеревілою;
  • забарвлення плоду має бути насиченим;

Ці критерії вкажуть, зрілий плід чи ні. Багато хто помилково вважає, що перезрілі плоди мають першокласне насіння – це міф. Насіння при перезріванні починає проростати всередині плода, відповідно цикл вегетації порушується і це насіння не можна використовувати для посівних робіт.

Технологія збирання насіння гарбуза

Збір насіння відбувається простим способом: вам необхідно вибрати стиглий плід і дістати насіння. Таку процедуру можна проводити будь-яким зручним для вас способом, але експерти рекомендують зріз робити збоку, щоб не травмувати насіння. Мезгу разом із насінням витягуємо з плоду. Насіння відокремлюємо, промиваємо та сушимо. Коли насіння просохло, стає видно, які зерна мають пошкоджену поверхню, порожнистість і підозріло інше забарвлення – таке насіння слід викинути.

Як зберігати насіння

Підвищена вологість – це ворог номер один для майбутнього посадкового матеріалу, незважаючи на щільну оболонку. Надлишок вологи на будь-якій стадії може спричинити загнивання насіння. Зберігати насіння слід після повноцінної і якісної просушки. Умови зберігання мають бути максимально сухими.

Різкі перепади температури або дуже спекотне місце негативно вплинуть на насіння. Ідеальні умови зберігання гарбузового насіння – це приміщення, де температура повітря може коливатися від 18 до 25 градусів, а вологість не перевищує позначки 70%, бажано, щоб цей показник був нижчим.

Найкраща ємність – це паперові пакети, конверти чи тканинні мішечки. Категорично не можна зберігати у поліетилені.