«Як і колись, зараз сидимо на валізах і чекаємо… Ми обов’язково повернемося до Криму!»

У Львові вшанували 72 річницю депортації кримських татар

18:18, 18 травня 2016

У Львові вшанували 72-гу річницю депортації кримських татар. До заходів долучилися і місцеві мешканці, і переселенці з Криму.

Львівський кримчанин Халіл Халілов опівдні 18 травня дотримався хвилини мовчання. Ця хвилина – за депортованими кримськими татарами 1944 року. Адже і дідуся Халіла 72 роки тому теж вивезли – з Бахчисарая.

«Сценарій той же: представники НКВС зайшли вночі додому, дали 10 хвилин на збори. Спочатку вивезли на цвинтар, багато людей думало, що їх розстріляють. Не могли зрозуміти, чому так відбувається. Згодом їх вивезли на іншу станцію, а вже звідти – в Узбекистан», – розповів співзасновник Кримського дому у Львові Халіл Халілов.

Лише за офіційними даними, тоді з Криму депортували до 200 тис. осіб. Радянська влада назвала їх винними у співпраці з нацистською Німеччиною в час Другої світової. В нелюдських умовах, у товарняках, без води і їжі, людей вивозили в Середню Азію, Сибір, Урал. Багато помирало у вагонах.

«Дорослих, як розповідав дідусь, викидали через двері вагонів, а дітей – у віконце. Але найстрашніші події відбувалися вже на місці депортації. Кримських татар поселяли в місцях, не придатних для життя. Часто люди жили просто під відкритим небом», – розповів Халіл.

Два роки тому, у 2014-му, історія повторилася: анексія Криму Росією – та сама депортація. Халілу на рідній землі окупаційна влада заборонила організовувати джазові концерти. Мовляв, на них збираються проукраїнські кримські татари. Він виїхав. Тоді тільки на Львівщину прибуло 4 тис. переселенців з півострова.

Тому 72-гу річницю депортації почали вшановувати у Львові вуличною фотовиставкою «Я теж сумую. Твій Крим» (на перехресті вулиць Краківської та Вірменської).

Автора виставки не називають, з огляду на безпеку, оскільки він залишився в Криму. А там третій рік поспіль проводити масові заходи – небезпечно.

«Але кримським татарам ніхто не забороняє, молитись і пом’янути таким чином численні жертви депортації. Також покладати квіти до монументів жертвам депортації. Зі самого ранку хтось з друзів у соцмережах писав, що о 8:00 вже поклав квіти», – поділився думками співзасновник громадської організації «Крим SOS» у Львові Алім Алієв.

Зараз в Криму продовжують переслідувати татар. «В мечеті було затримано 100 осіб: приїхала ФСБ, затримала, але потім відпустила. Тривають обшуки помешкань журналістів, сервери позабирали. Ще один приклад: обшуки в будинках звичайних кримських татар, виламуючи двері. Підозрюють людей в екстремізмі», – розповів Алім Алієв.

Через переслідування російською владою до Львова на урочистості не зміг приїхати і заступник голови Меджлісу.

«Планувалося, що в них візьме участь заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров. На жаль, сталося так, що його окупаційна влада підозрює в замаху на територіальну цілісність Російської Федерації. І тому він зараз на підписці про невиїзд», – зазначив заввідділу діяльності уповноваженого президента України у справах кримських татар Юсуф Куркчі.

Однак кожен кримський татарин вірить, що, як і у 1989-му, таки повернеться на етнічну, вільну від зайдів, землю.

«Обов'язково повернемося! Ми, як і в місцях депортації, завжди сиділи на валізах, так і тут сидимо на них і чекаємо…», – поділився вірою співзасновник Кримського дому у Львові Халіл Халілов.