Як ІТ-департамент ДФС саботує реформи на митниці

Про опір старої системи

11:57, 4 березня 2016

Один з керівників ІТ-департаменту ДФС поскаржився на мене в прокуратуру щодо порушень при купівлі програми ASYCUDA, яка працюватиме у Відкритому митному просторі. До речі, програма не купується, а надається ООН безкоштовно, кошти потрібні для її впровадження. В листі також він зазначає, що чинна програма «Інспектор 2006» краща. А якщо ми б хотіли внести зміни до її роботи — то необхідно направити до департаменту листа з пропозиціями.

З цього приводу у мене є кілька зауважень до заступника директора департаменту розвитку ІТ ДФС: ми надсилали листи до вас із пропозиціями щодо роботи «Інспектора 2006». Ми на них не отримали жодної відповіді. Крім того, як тільки ми надали доступ усім до знеособленої бази оформлень товарів на Одеській митниці, у вас в лавах почалася тривога разом з погрозами нам про кримінальну відповідальність. Тож у мене питання: всі знають, що базу оформлень разом з назвами компаній та декларантів кожного місяця продають «наліво». Це законно? Всі знають, що відбуваються маніпуляції вручну в системі «Інспектор 2006»: вичищаються декларації з порушеннями, «лівими» цінами тощо. Це законно?

Про які реформи і Відкритий митний простір сьогодні може йти річ, якщо ми просили виправити проблеми в «Інспекторі», а цього не зробили. Мало того, ІТ-департамент вирішив зменшити швидкість каналу обміну даними з 30 мбіт/сек до 10мбіт/сек під виглядом оптимізації роботи. Ми кожного дня боремося за те, щоб все більше вантажів оформляти до 1 години, а нам зменшують швидкість передачі даних. Щоб просто відкрити одну декларацію митному інспектору необхідно 20-30 хвилин. А в листопаді минулого інформаційна система взагалі на кілька днів перестала працювати і з неї пропали дані про оформлення на Одеській митниці за 2014-2015 роки.

Звісно, що такі чиновники чинять опір впровадженню системи ASYCUDA, де більшість процесу митного оформлення буде автоматизованим і прозорим. Більше не буде можливості видаляти дані та продавати базу оформлень, оскільки вона буде відкритою. В той момент коли ми пропонуємо сучасну програму 2016 року, нас «переконують» у надійності і швидкості 2006-го року. А в країні влаштували митний базар, де купують/продають актуальні дані з бази.

Саме тому я прошу правоохоронні органи поцікавитися керівництвом ІТ-департаменту ДФС і тим як вони використовують та працюють з чинною програмою «Інспектор». Я вимагаю звільнення тих недобросовісних працівників, які ментально та інституційно не можуть зрозуміти процесу змін і перешкоджають проведенню реальних реформ.

Що ж до купівлі самої ASYCUDA, то ООН та організація торгівлі та розвитку ЮНКТАД надають її безкоштовно. Фінансування необхідне, щоб спеціалісти організації впровадили систему і довели до узгодженості з українським законодавством. Це 25 млн грн з можливістю вільного поширення на всю територію України. Минулого року нам вдалося знайти 17,5 млн грн і домовитися з ООН про передоплату, але українське казначейство не дозволило проводити розрахунок передоплатою. Представники ООН були дещо в шоці від почутого, оскільки працюють у всьому світі за єдиними стандартами, а в Україні їхню співпрацю блокують. Сьогодні ми співпрацюємо з донорами та партнерами для того, щоб знайти фінансування для програми.

Оригінал