Як цифрові технології впливають на емоційний стан: висновки кіберпсихологів

12:52, 7 листопада 2024

Життя сучасної людини невіддільне від цифрових технологій. Однак час, приділений соціальним мережам, віртуальній реальності, онлайн-іграм та штучному інтелекту, впливає на нашу поведінку, думки та емоції. Вивченням усвідомленого користування технологіями та контролю їхнього впливу на наше життя займається кіберпсихологія. Знання у цій сфері допомагають зберігати баланс між реальним і цифровим світом, формувати позитивну самооцінку та зменшувати тривожність через надмірне використання гаджетів, повідомляє Оsvitanova.

Метою кіберпсихології є зрозуміти, як цифрове середовище змінює наш спосіб мислення та взаємодії з реальністю. Основні принципи кіберпсихології важливо знати для того, щоб залишатися емоційно стійкими у світі технологій.

Висновки з досліджень кіберпсихології

Соціальні мережі впливають на самооцінку. Часто люди порівнюють своє життя з «ідеальними» профілями у соціальних мережах. Це може викликати тривожність, депресію або зниження самооцінки. Постійний скролінг стрічки новин, перегляд чужих сторінок створює ілюзію, що інші люди живуть більш насиченим життям.

Номофобія – страх залишитися без смартфона, стає дуже поширеним явищем. Багато часу проведеного перед екраном впливає на наші відносини, увагу та продуктивність.

Серед молоді все частіше виникає ігрова залежність, віртуальні світи витісняють реальне життя. Це впливає на психічний та фізичний стан, а віртуальна реальність змінює наше уявлення про справжній та вигаданий світ.

Соціальні платформи збирають багато інформації про нас. Це впливає на наше почуття безпеки, довіру до технологій і ставлення до власної приватності.

Віртуальні аватари та онлайн-образи змінюють наше сприйняття себе. Часто люди створюють онлайн-особистості, які дуже відрізняються від справжніх. Це може призвести до внутрішніх конфліктів.

Цифрові технології давно стали невіддільною частиною нашого життя. Вони всюди: на роботі, вдома та у навчанні. Унікальні можливості для здобуття освіти з їхньою допомогою пропонує і дистанційна школа «Оптіма». Завдяки інноваційним підходам та висококваліфікованим педагогам навчання стає цікавим та результативним, а учні мають змогу опановувати знання у власному темпі.

Як уникнути негативного впливу цифрового середовища

Оsvitanova наводить кілька практичних порад:

  • Обмежуйте екранний час. Встановіть часові обмеження на використання додатків або проводьте «цифровий детокс» хоча б раз на тиждень.
  • Прислухайтеся до свого психологічного стану. Якщо під час або після онлайн-активності відчуваєте тривожність або стрес, зробіть перерву.
  • Контролюйте інформацію, яку публікуєте про себе. Дбайте про свою приватність та обирайте надійні паролі.
  • Не замінюйте віртуалом реальне життя. Запам’ятовуйте щасливі моменти без телефонів, спілкуйтеся з близькими без гаджетів.