Як львівських водіїв карають за безплатне паркування

Несплата за паркування може призвести до арешту автомобіля

19:06, 25 липня 2016

Чимало львівських водіїв можуть вважати, що правила паркування існують лише на папері, а їхнє порушення не тягне за собою жодних наслідків. Однак у «Львівавтодорі» переконують — система стягнення штрафів налагоджена і працює. Якщо спочатку не заплатити 6 грн/год за паркування, а потім проігнорувати виписаний штраф, поліція може навіть арештувати ваш автомобіль.

ZAXID.NET розповідає, чого чекати водіям, які залишають свої автівки без чека з паркомату і кому може пощастити уникнути штрафу.

Як втратити машину через несплачене паркування

Прикладом того, яке покарання чекає на водія, який не вважав за потрібне платити за припаркований автомобіль, стала історія, що львівський адвокат Олег Мицик розповів на своїй сторінці у Facebook. 

Один з клієнтів, що звернувся до нього, спочатку не заплатив за паркування, згодом не сплатив штраф. Львів'янин стверджував, що не отримував листа про штраф (адже власник машини, який значиться в документах, фактично передав її іншій особі, тож лист, який надходив на адресу реєстрації власника, до водія так і не потрапив). Після цього виконавча служба внесла авто до бази боржників, і порушника зупинили на першому ж пості ДПС, а машину забрали на штрафмайданчик.

«Я не знаю, наскільки через це можна ставити на штрафмайданчик, бо це питання не настільки великої суми. Там штраф 200 грн, а оплата за паркування — 6-8 грн за годину. Можливо, це відбулось через те, що людина не заплатила штраф, до неї прийшла раз виконавча служба, другий — а потім занесли в базу даних. Такі випадки цілком логічні і можуть бути», — прокоментував ZAXID.NET цю історію директор ЛКП «Львівавтодор» Олег Береза.

Адвокат Олег Мицик каже, що наразі це — одиничний випадок, з яким до нього звернулись. Але це може стати сигналом для інщих водіїв.

«Мені тепер хочеться сходити до своєї райадміністрації і з’ясувати, чи не було у мене такого випадку. Я плачу, але всяке могло бути — не помітив, перестояв. От я поїду в сторону Криму — і мене під Тернополем зустрінуть. Система запрацювала, і це позитивно», — вважає Олег Мицик. 

Звідки з'явились штрафи і хто за це відповідає?

У 2014 році президент України Петро Порошенко підписав закони про введення штрафів за порушення правил паркування. У тому ж році у Львові встановили паркомати для самостійного оплати.

За рішенням виконкому Львівської міськради організацією паркування у місті та фіксацією порушень займається ЛКП «Львівавтодор». Як розповів ZAXID.NET начальник відділу паркування «Львівавтодор» Сергій Париляк, фіксацією порушень займаються дві комісії, кожна з яких складається з трьох осіб. Ці люди стежать за тим, щоб водії сплачували встановлену таксу і не паркувалися безпідставно на місцях для інвалідів.

Така комісія фотографує машини, у яких під лобовим склом немає квитанції про оплату. Інформацію про автівку подають до поліції, а звідти отримають дані про водія. Далі «Львівавтодор» подає зібраний пакет документів до районної адміністративної комісії за місцем реєстрації порушника, і вже комісія ухвалює рішення щодо штрафу. Після того стягненням штрафу, якщо порушник не сплатить його добровільно, займається виконавча служба.

Сплатити за паркування можна у паркоматі (фото ZAXID.NET)

Скільки доведеться заплатити за «безплатне» паркування?

Згідно з законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо паркування транспортних засобів», несплата водієм вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування, які обладнані паркоматами або автоматичними терміналами, тягне за собою штраф у розмірі від 136 до 204 грн. Паркування на місцях, призначених для безоплатного паркування транспорту осіб, які мають пільги, тягне за собою штраф від 255 до 306 грн.

Гроші, стягнуті в якості штрафу, надходять до міського бюджету. До суми штрафу, яка визначена законом, треба буде додати ще й компенсацію за несплачене паркування згідно тарифу, яка надходить на рахунок «Львівавтодору».

Штрафують всіх?

Згідно з базою даних ЛКП «Львівавтодор», починаючи з листопада 2014 року у Львові було зафіксовано 1654 випадки неправильного паркування. В середньому виходить, що це — 79 порушень за місяць, тобто одна комісія «Львівавтодору» (з трьох людей) оформляє менше 40 протоколів в місяць. 

У «Львівавтодорі» визнають — штрафувати всіх не виходить. За словами Анни Дубик, юрисконсульта «Львівавтодору», протоколи складають не на всіх порушників. Це пов’язано з тим, що «Львівавтодору» не завжди вчасно отримує необхідну інформацію.

«Трохи поліція нам затягує з інформацією про порушника. Деколи ми отримуємо відповідь — і бачимо, що по часу не встигаємо подати на адмінкомісію (бо є строк, два місяці з моменту порушення). Через офіційну переписку поштою все так затягується, що поки приходить інформація для складання протоколу, бачимо по термінах, що це вже викинуті гроші на вітер», — підтверджує начальник відділу паркування Сергій Париляк.

Хто ще може уникнути штрафу?

Інші причини, через які водії залишаються безкарними, також пов'язані з визначенням особи порушника. У Львові частина машин їздить із польськими номерними знаками — відповідно, ідентифікувати водія у поліції та «Львівавтодорі» не можуть.

А якщо водій не знав про своє порушення?

Оскільки питання про стягнення штрафу вирішує районна адмінкомісія, саме вони мають запросити порушника на розгляд його справи офіційним листом. Цей лист надходить за місцем реєстрації власника машини - цю інформацію «Львівавтодор» та адмінкомісії отримують від поліції. Отримавши такий лист, власник авто має з'явитись на розгляд його справи про порушення паркування.

За словами Анни Дубик, юрисконсульта «Львівавтодору», чимало хто ігнорує таких листів навмисне, намагаючись таким чином уникнути сплати штрафу. Щоправда, це не допоможе: наведений вище приклад з юридичної практики Олега Мицика доводить, що у випадку несплати штрафу за паркування можна залишити автомобіль на штрафмайданчику.

Листи приходять за місцем реєстрації? А я там не живу.

У роботі «Львівавтодору» з пошуку порушників та стягнення з них коштів є недолік. Існує ризик, що лист, який інформує людину про те, що на неї виписаний протокол про порушення, не дійде до свого адресата. Оскільки або водій проживає не за місцем реєстрації, або водій автівки не є її власником.

«Якщо людина свідомо не заплатила штраф — це її проблема. Але вона повинна мати можливість перевірити це онлайн, або хоча б знати, що в базі є заборона експлуатації автомобіля», — вважає адвокат Олег Мицик. 

В той же час, не дізнатись про загрозу штрафу взагалі — не можливо. Працівники «Львівавтодору» інформують водіїв про їхнє порушення одразу же.

«Наші комісії залишають інформативні повідомлення на машині про порушення та інформацію про розмір штрафу, який за це передбачений. Якщо таке порушення перше, ми даємо людині можливість добровільно заплатити за паркування. Треба лише проінформувати оператора, номер якого є у цьому повідомленні, назвати йому номер чеку з паркомата, номер та марку машини — і тоді ми видаляємо з бази це порушення», — каже Анна Дубик.