Як Міносвіти дезінформує журналістів

16:08, 6 червня 2013

Скидається на те, що в Міністерстві освіти та науки або взагалі не знають, що робити з посадою ректора ЛНУ ім. І. Франка після завершення каденції Івана Вакарчука, або просто права рука не знає, що робить ліва.

Термін ректорських повноважень Івана Вакарчука закінчився ще 21 травня 2013 року. Напередодні з’явилася інформація про те, що аж до вересня Іван Олександрович керуватиме Львівським національним університетом ім. Івана Франка як виконувач обов’язків. Як пояснювало джерело, таке відтермінування робилося начебто для того, аби зміна ректора в ЛНУ таки відбулася – мовляв, якщо провести конкурс зараз, то там знову буде лише кандидатура Івана Вакарчука, а цього в Міністерстві не хотіли.

Того ж дня, 20 травня, ZAXID.NET надіслав інформаційний запит до Міністерства освіти і науки із запитанням, коли ж саме у відомстві планують провести конкурс. Відповіді на цей запит довелося чекати значно довше, ніж передбачає встановлений законом термін (себто 5 робочих днів).

Після кількох дзвінків у міністерство відповідь надійшла лише 6 червня, тобто через два з половиною тижні. У цій відповіді, підписаній першим заступником міністра Євгеном Сулімою, вказано, що зараз виші готуються до вступної кампанії 2013 року, а відтак проведення конкурсу саме зараз може зірвати цей процес.

«З огляду на викладене, міністерство планує розглянути питання щодо оголошення конкурсу на зайняття посади ректора Університету після завершення вступної кампанії та відпустково-канікулярного періоду», – повідомив замміністра.

Судячи з вихідного номеру відповіді, вона була готова 4 червня.

Того ж дня, коли ZAXID.NET отримав відповідь на свій інформаційний запит, 6 червня, на офіційному сайті Міністерства освіти і науки з’явилося повідомлення про те, що конкурс на зайняття посади ректора ЛНУ ім. І. Франка оголошено.

Ба більше, відповідний наказ МОН датований… тим самим 4 червня. Тобто одна офіційна інформація, надана того ж дня, прямо суперечить іншій, такій же офіційній.

Аби з’ясувати, в чому причина такої невідповідності, автор цих рядків звернувся спершу до прес-служби міністерства. Там пояснили, що відповідати за інформаційні запити вони не можуть, а от повідомлення на сайті, за їхніми словами, слід вважати офіційним.

Натомість за телефоном відповідальної особи з відповідей на запити порадили звернутися до начальника відділу керівних кадрів департаменту роботи з персоналом Олександра Царенка. Мовляв, особа, яка працювала із запитом, якраз сьогодні пішла у відпустку, а пан Царенко має бути в курсі справи. Однак все, що той зміг пояснити, звучало непереконливо: «Ми керуємося тим, що маємо на даний момент. Але ситуація змінюється кожен день. Якщо воно вийшло, то воно вийшло. Лист вам писали ще задовго до наказу».

Того, що відповідь на інформаційний запит в результаті виявилася відвертою дезінформацією, підписаною того ж дня, що й згаданий наказ, Олександр Царенко, судячи з його слів, не зауважив. Як і не побачив особливої проблеми в тому, що врешті ця дезінформація могла торкнутися і читачів ZAXID.NET, і самої репутації видання.

Врешті ця дезінформація на очі читачів, на щастя, не потрапила. І тепер під питанням залишається лише репутація самого Міністерства як джерела надійної інформації для журналістів.

Принаймні, такого сумнівного привітання з Днем журналіста, який відзначається саме 6 червня, ZAXID.NET точно ще не отримував.