Їдучи трамваєм маршруту № 10 більшість львів’ян навіть не здогадується, що вони їдуть трасою найстаршого діючого трамвайного маршруту у Львові. 122 роки тому, 30 листопада 1894 року відкрився рух електричного трамвая на Личаків. Про історію цього трамвайного маршруту розповідають водій трамвая Володимир Забавський та екскурсовод-фанат електротранспорту Олександр Арістархов.
«Коли у грудні 2012 року я вперше виїхав на «десятку», яка розпочала тоді своє курсування, я навіть не сподівався, що фактично цією трасою трамвай їздив іще з 1894 року», – розповідає водій трамвая Володимир Забавський.
І якщо у 2012 році пасажири радо зустріли «десятку», то в кінці ХІХ століття було зовсім не так. «Уся справа в тому, що тоді на Личакові мешкали візники і електричний трамвай для них був конкурентом. Тому перший трамвай на Личакові закидали яйцями і гнилими помідорами. На щастя, сучасні маршрутчики цивілізовані і не піднесли нам, водіям трамваїв, подібних подарунків під час відкриття трамвая на Сихів», – каже Володимир Забавський.
Перші трамваї на Личакові
Екскурсовод Олександр Арістархов розповідає, що трамвай на Личаків почали будувати ще в серпні 1894 року. «Уже тоді цей район був густозаселений. Мешкали тут переважно ремісники та візники. Коли 30 листопада 1894 року відкрився рух електричного трамвая на Личаків, жінка одного із візників, пані Скоробецька, назавжди закарбувала своє ім’я в анналах історії. Як цнотливо писала тодішня преса, пані Скоробецька «зробила трамваю пропозицію, фізично неможливу для виконання із відповідними жестами». Реально це означало, що загадана пані, закинувши спідницю та нахилившись до трамвая задом, закликала його поцілувати її в одне інтимне місце», – розповідає про курйозний випадок під час запуску трамвая на Личаків Олександр Арістархов.
Будівництво трамвая на Личаків
Володимр Забавський зазначає, що історія трамвайної лінії сучасної «десятки» пов’язана також із намісником Галичини Казимиром Бадені. «Виявляється за початковим проектом трамвайна лінія мала проходити сучасними вулицями Просвіти та Винниченка, а не Підвальною. Але коли Казимир Бадені дізнався про такий проект він категорично заявив, що не потерпить під вікнами намісництва гуркотливого і скреготливого трамвая. Довелося трасу трамвая прокласти по вулиці Підвальній. У результаті в районі перехрестя із вулицею Валовою утворилися криві, які нагадують латинську літеру «S». Тодішні дотепники назвали ці криві «Закрутнями Бадені». До речі, ці «закрутні» і досі дошкуляють водіям трамвая – мало того, що в цьому місці швидко зношуються рейки, та ще й автомобілісти-порушники тут заважають нормальному руху трамваїв», – каже досвідчений водій трамвая.
«Закрутні» Бадені
Як розповідає Олександр Арістархов, на початку маршрути львівських трамваїв позначалися лише табличками із назвами кінцевих зупинок. Із 1894 до 1906 року у Львові було лише два маршрути електричного трамвая – від вокзалу до Стрийського парку та від вокзалу до Личакова.
«У середині 1900-х років мережа електричного трамвая почала активно розбудовуватися, – зазначає пан Олександр, – І тому виникла потреба ввести позначення маршрутів. В інших містах їх позначали номерами або літерами, а от у Львові придумали абсолютно оригінальне дволітерне позначення маршрутів. Кожна із двох літер означала одну із кінцевих трамвайного маршруту: літера L означала «Личаків», D – Dworzec, тобто вокзал, J – Januvka, тобто сучасна вул. Шевченка; K – park Kilinskego, тобто сучасний Стрийський. Сучасна «десятка» в ті часи позначалася, як LD. У середині 1920-х років, коли маршрути отримали цифрове позначення, трамвай із вокзалу на Личаків отримав перший номер. За радянський часів прямого трамвайного сполучення Личакова із вокзалом не було – такий маршрут під номером 10 був відновлений у кінці 2012 року».
Як розповідає Олександр Арістархов, довший час трамвайна лінія по Личаківській проходила до школи Зіморовича, нині №63. У 1914 році, після відкриття залізничної лінії до Підгаєць, трамвайну лінію продовжили до залізничної станції Личаків. До Пасічної трамвай почав їздити наприкінці 1930-х років. До кінця 1960-х років, до речі, кінцева була не у вигляді розворотного кільця, а у вигляді трикутника. Трамвай спочатку заїздив на початок вулиці Пасічної, а потім здавав задом на Личаківську, де і здійснював посадку пасажирів. Розворотне кільце збудували лише в кінці 1960-х років.
Олноколійна трамвайна лінія на Личакові (праворуч)
Володимир Забавський порівнює відкриття трамвайної лінії на Личаків у 1894 році із відкриттям лінії на Сихів у 2016 році. «Лінія на Личаків була найприбутковішою на початку існування електричного трамвая у Львові. За статистикою, наприкінці ХІХ століття трамваї, які курсували на ній, перевозили майже три чверті всіх пасажирів львівського електричного трамвая. До речі, до відкриття трамвайного руху на Сихів, трамваї, що курсували на Личаків, тобто «двійка» і «десятка», давали найбільше прибутку «Львівелектротрансу». Якщо у 1894 році відкриття трамвая на Личаків значно збільшило кількість пасажирів львівського трамвая, то у 2016 році таку ж роль зіграло відкриття трамвая на Сихів» – каже Володимир Забавський.
І хоча водії отримують відсотки від реалізації квитків, Володимир Забавський не хоче зраджувати личаків’янам. «Двійка» і «десятка» – мої улюблені маршрути. Вони проходять через центр міста. Крім того, їх основними пасажирами є студенти, які їдуть на пари із гуртожитків, що на Майорівці», – наголошує Володимир Забавський.