Вчора отримав дзвінок від своїх домашніх, які мене запитали, куди, мовляв, зник перший канал Національного радіо. Вони слухали його у нижньому піддіапазоні ультракоротких хвиль. Хто не знає, то такий діапазон, який, наприклад, не підтримують приймачі мобільних телефонів чи автомобілів. Верхній піддіапазон, який називають FM, починається від 87,5 МГц і його підтримують усі сучасні приймачі. Саме у верхньому піддіапазоні мовлять усі популярні FM-станції.
З 1 вересня у Львові було зафіксовано відключення першого каналу Національного радіо на частоті 67.04 МГц. На його місці з'явився третій канал — радіо “Культура”. Натомість, перший канал у Львівській області перейшов на FM-частоти (Славське Сколівського району — 100.4 МГц, Сколе — 103.3 МГц, Старий Самбір — 100.5 МГц, Добромиль — 105.6 МГц, Львів — 103.3 МГц, а також: Підбуж Дрогобицького району — 88.7 МГц; Бориня — 90.0 МГц, Верхнє — 91.1 МГц, Ясениця — 91.4 МГц і Лінна — 104.1 МГц Турківського району; Завадка/Задільське — 91.8 МГц, Козьова — 105.3 МГц, Підгородці — 105.7 МГц Сколівського району; Красне Буського району — 100.2 МГц; Червоне Золочівського району — 102.8 МГц, Турка — 106.9 МГц). Про різницю між першою і другою групою частот можете дізнатися у нашому матеріалі. А я повернусь до основної теми.
Так-от, перший канал у своїх ефірах не анонсував перехід на нові частоти. Відповідно, багатьом слухачам невідомо, що взагалі сталося. Чи в Національній радіокомпанії України думають, що усі їхні слухачі читають “Телекритику”, яка багато про них пише? Якщо так, то вони помиляються!
Тепер, якщо врахувати, що основна аудиторія НРКУ — це люди старшого покоління та жителі сіл чи маленьких містечок, багато з яких просто не мають таких людей, які підкажуть, де тепер слухати цього мовника, то в кінцевому результаті маємо таке:
- Перший канал НРКУ втрачає аудиторію, яка, у порівнянні зі слухачами FM-станцій, і без того не є великою;
- Державний мовник, не повідомивши про зміну частот, непрямо сказав слухачам: “А нам байдуже, ми собі перейдемо, а ви, якшо нас хочете слухати, то шукайте, бо, як відомо, хто шукає — той знаходить”.
Я сам кілька разів слухав там новини, але ні в новинах, ні перед ними, ні після них не було інформації про те, що, мовляв, ми тепер на FM і слухайте нас там. Не розумію тоді, для чого їм ті FM-частоти, якщо більшість слухацької аудиторії, яка консервативно слухала цього мовника в нижньому піддіапазоні ультракоротких хвиль, про них не знає?
І так, нагадаю, в нас хочуть робити “суспільне мовлення”. І якщо з телебаченням все більш-менш зрозуміло, то радіо, яке зараз є “національним”, а потім стане “суспільним”, не має шансів на популярність, бо не може навіть саме себе, в своєму ефірі рекламувати. Що, бюрократія заважає?