Як не потрапити на гачок фінансових шахраїв: поради банкірів

12:00, 29 листопада 2019

Ми щодня маємо справу з грошима. Але, як виявилося, зовсім не вміємо ними розпоряджатися. Саме такий висновок можна зробити, аналізуючи результати дослідження Індексу фінансової грамотності ОЕСР, проведеного USAID спільно з НБУ: Україна посіла останнє місце в рейтингу фінансової грамотності серед країн Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

За результатами дослідження найнижчий бал фінансової грамотності в українців віком 18-24 років, а найвищий – у віковій групі 25-34. Результати доволі прогнозовані, адже молодих українців ніхто системно не навчав, як правильно поводитися з грошима. Фінансова грамотність, як дисципліна, введена в навчальний шкільний курс тільки з 2019 року.

Втім, освоїти ази фінансової грамотності можна не тільки за допомогою держави, але і за допомогою бізнесу. Тим більше, що згідно з дослідженням, проведеним Visa і GfK Ukraine у ​​2018 році, 86% опитаних українців хотіли б підвищувати рівень знань.

Щорічно за ініціативою і за підтримки Незалежної асоціації банків України і Національного банку України проводяться освітні заходи до Дня заощаджень, який відзначається В Україні восени. Для жителів Львова протягом жовтня-листопада співробітники банку ПУМБ провели ряд зустрічей з фінансової грамотності.

Під час зустрічей фахівці ПУМБ розкрили низку практичних питань: як управляти своїми фінансами – економити, накопичувати і примножувати; як правильно позичати, щоб кредит не був обтяжливим для сімейного бюджету; як користуватися послугами через інтернет; як убезпечити себе від онлайн-шахрайства тощо.

Наприклад, співробітники ПУМБ вчили львів’ян, як економити і заробляти на банківських послугах. Багато досі не знає, що оплата комунальних, як і поповнення рахунку мобільного телефону може бути без банківської комісії, якщо оплачувати через інтернет-банкінг. Навіщо ж платити до 50 грн за те, що можна зробити безкоштовно?

Найбільше питань аудиторії було на тему телефонного шахрайства. Дуже поширена схема, коли шахраї дзвонять від імені «служби безпеки банку», або від імені «менеджера банку» з метою розблокувати платіж. Користуючись чинником раптовості, а також тим, що більшість українців по факту не знають, як діяти в подібних ситуаціях, шахраї шляхом маніпуляцій отримують від своєї жертви пароль, номер картки та інші дані, які дозволяють отримати доступ до рахунку і зняти з нього гроші. Схема не нова, але українці і далі потрапляють на цей гачок шахраїв.

Співробітники банку звертають увагу, що дотримання базових правил фінансової безпеки дозволить захиститися навіть від найдосвідченіших шахраїв. Що для цього потрібно:

  • Завести окрему фінансову SIM-карту
  • Звернутися до мобільного оператора з паспортом для посилення безпеки і відключити можливість віддаленого перевипуску SIM-карти
  • Встановити в Інтернет-банкінгу денні ліміти на суми оплати карткою, закрити проведення Інтернет-операцій
  • Не ділитися своїми персональними даними: CVV-кодом на звороті картки, секретними кодами з SMS, паролями
  • Не поширювати в Інтернеті свій мобільний телефон, до якого прив'язаний банківський рахунок
  • Зберегти номер служби підтримки вашого банку в телефоні

Всього ПУМБ провів більше 160 навчальних лекцій для більш ніж 8 тисяч українців в різних містах.