Як не замерзнути взимку в горах. Поради рятувальників

Поради від рятувальника ДСНС та гірської оперативно-рятувальної служби Володимира Яворівського

20:34, 1 лютого 2019

Заблукали у зимових горах, чи потрапили під сходження лавини – як діяти? Нещодавній трагічний випадок, коли поблизу гори Парашка замерз 31-річний турист, спонукав журналістів ZAXID.NET поцікавитись – як правильно підготуватися до зимової гірської мандрівки та яких правил дотримуватись.

Вирушаючи у зимові гори, навіть одноденний похід треба ретельно спланувати, адже у цю пору року складніше йти.

«Обов'язково ходити з досвідченими людьми. Не ходити самим, так звані соло походи на зиму зовсім не підходять. Потрібно зареєструватися в рятувальний службі, врахувати погодні умови», – пояснює рятувальник ДСНС та гірської оперативно-рятувальної служби Володимир Яворівський.

А ще взяти їжу, змінний одяг і взуття, запальничку, ліхтар, трекер, або ж завантажити спеціальну програму на смартфон. Щоб не провалюватись у сніг, краще взути снігоходи. Кожен мандрівник повинен мати лавинні датчики. З ними можна швидко знайти людину під снігом. Якщо це зробити у перші 12 хвилин – 9 із 10 людей виживають. Після 40 хвилин – кожен третій. Після другої години 9 із 10 гинуть.

«Ви вмикаєте режим передачі сигналу і в разі, якщо хтось із вас потрапив під лавину, решта групи вмикає режим прийому сигналу – вас, відповідно, можна знайти», – продовжує рятувальник.

Знадобиться ще зонд, щоби прощупувати сніг і лавинна лопата. Якщо зрозуміли, що заблукали – найперше зв'яжіться з рятувальниками, передайте свої координати і слухайтеся вказівок. Коли ж залишились без зв'язку – головне не замерзнути.

«Перш за все, необхідно постійно рухатись. Спустіться з хребта нижче. Якщо маєте ще достатньо світлового дня, то рухайтесь і знайдете, скажімо, потічок. Якщо рухатися вздовж нього, переважно дійдете або до ріки, або до населеного пункту», – сказав Володимир Яворівський.

Якщо все ж таки заблукали у лісі і переночувати ніде – може врятувати снігова хатинка. Збудувати її зможуть дві людини з допомогою чотирьох лиж чи палиць.

«Ця конструкція складається конусом, накривається або ж плащем, або тим, що є під рукою: гілки дерев, до прикладу. І зверху цього накидається багато снігу. Його трамбуємо, пізніше викопуємо вхід і якщо ще маєте свічку, запалюєте всередині. Вона укріпить каркас», – пояснює рятувальник.

Укриття точно допоможе пережити ніч. Різниця температур ззовні і в такій сніговій хатинці – 20 градусів. Тобто, якщо зовні -10 градусів, то всередині – приблизно 10 градусів тепла. Замість снігової хатки ще можна використати ландшафт території. І у будь-якому випадку розпалити вогнище. А на ранок продовжити спуск.