За останні кілька десятків років з’явилися нові типи матеріалів, тож вибір шпалер перестав бути лише вибором кольору чи візерунку. Сучасні шпалери відрізняються фактурою, способом приклеювання до стін, рівнем міцності. Є шпалери, які можна поклеїти навіть у ванні – кімнаті з високим рівнем вологості, і вони не втратять свого вигляду. «Леокераміка» розповідає про особливості різних видів шпалер та де їх краще використати.
Флізелінові шпалери
Неткане полотно флізеліну виготовляється з поліестеру в поєднанні з целюлозою, завдяки чому такі шпалери надзвичайно гнучкі і проблем із їх приклеюванням не виникає. Рельєф таким шпалерам надає нанесення спеціальної пасти, яка спінюється при високій температурі. Шпалери на флізеліновій основі чудово використовуються під фарбування. Вони пропускають повітря і пар та мають прекрасні маскувальні властивості – згладжують нерівності і приховують тріщини на стінах.
На відміну від паперових шпалер, флізелінові не потрібно змащувати їх клеєм – його потрібно наносити лише на стіну. Ще одна їхня перевага – відсутність проблем із відриванням шпалер від поверхні, тож стіни після зняття флізелінових шпалер не мають дефектів.
Проте в таких шпалер є одна «шкідливість»: з ними потрібно поводитися дуже обережно, адже рельєф з них можна легко зішкребти навіть нігтем. Тому їх треба обов’язково фарбувати, тоді верхній шар стане набагато міцніше. Для цього зазвичай підходять будь-які дисперсійні фарби, у тому числі водоемульсійна.
Вінілові шпалери
Існують спінені і гладкі вінілові шпалери, що залежить від показника водопроникності. Вінілові шпалери можна легко використовувати в приміщеннях із високим рівнем вологості повітря. Їхній верхній шар зроблений із ПВХ, тому не виникає проблем із видаленням бруду мокрою ганчіркою. Додатковою перевагою цього виду шпалер є висока стійкість до сонячних променів: завдяки цьому вони не втрачають колір, зберігаючи свій бездоганний вигляд. Клеються вінілові шпалери досить легко, але для цього потрібен спеціальний клей.
Існують кілька видів таких шпалер: плоский, спінений або щільний вініл. Плоскі вінілові шпалери мають високу щільність і підвищену стійкість до тертя і чищення. Їх можна мити м’якою щіткою із застосуванням миючих засобів на лужній і спиртовій основі. При виробництві спіненого вінілу верхній шар з ПВХ набуває «пухкого» вигляду завдяки термічній обробці. Такі шпалери досить щільні, не мнуться, добре маскують нерівності стін.
Щільний вініл – найбільш товсті і важкі вінілові шпалери. Завдяки особливому способу нанесення рельєфу (гаряче тиснення) вони мають чітку фактуру і чудово імітують керамічну плитку або інші оздоблювальні матеріали. Їхні підвищена вологостійкість і міцність дозволяють використовувати ці шпалери в приміщеннях, стіни яких регулярно піддаються впливу вологи і механічних навантажень – кухні, ванні кімнати, туалети, коридори.
Паперові шпалери
Серед них можна виділити легкі (симплекс) та щільні види (дуплекс). Перші виготовляються з одного шару паперу, а щільні – із двох. Обидва види можуть бути водонепроникними, але щільні паперові шпалери більш стійкі до багаторазового чищення. Їхня перевага в тому, що їх можна використовувати в приміщеннях, де проводять багато часу алергіки (наприклад, дитячі кімнати). Крім того, це екологічний матеріал, який добре пропускає повітря і дає стінам «дихати».
Водночас паперові шпалери не дуже довговічні: вони рвуться легше, у порівнянні з іншими видами, та вигорають на сонці. Також вони не приховують дефектів стін (особливо одношарові), а їхнє приклеювання до стін, як і зняття, може бути додатковою проблемою.
Як пише «БудМаркет», існують також спеціальні структурні паперові шпалери, які використовують під фарбування. Вони підходять для будь-якої поверхні, навіть не особливо ретельно вирівняної. Такі шпалери просочуються спеціальним водовідштовхувальним складом і навіть після багаторазового фарбування зберігають свою водостійкість. Для фарбування паперових шпалер можна використовувати будь-які дисперсійні фарби, у тому числі й водоемульсійні.
Склошпалери
Одні з найміцніших шпалер. В основі спеціального скла, з якого і виробляється скловолокно, – натуральні вихідні матеріали (кварцовий пісок, сода, вапно і доломіт), що не містять токсичних компонентів. Їхня поверхня, яка може бути як гладкою, так і рельєфною, стійка до всіляких пошкоджень, добре переносить часті прибирання, а також різні механічні впливи. Можна фарбувати багато разів латексними, акриловими, дисперсійними силікатними, поліуретановими фарбами і лаками.
У таких шпалерах немає живильного середовища для мікроорганізмів або паразитів, також вони є гіпоалергенними. Для підвищення пожежної безпеки скловолокно обробляють спеціальним просоченням. За допомогою скловолокнистих шпалер можна зміцнити стіни, вміло приховати стики, тріщини та інші вади. Їхнім недоліком є дуже важке видалення з поверхні.
Коркові шпалери
Коркові шпалери є тонким шаром натурального корку, що наноситься на паперове полотно. Вони вважаються екологічно чистим матеріалом, який не притягує пил. Такі шпалери випускаються двох видів: безосновні і на паперовій основі. Перші, малопоширені, мають товщину 2 мм, при їх виробництві в пресований корок додають декоративні елементи. Другий вид має паперову основу з нанесеним на неї декоративним шаром тонкого шпону корку.
Шпалери випускаються у вигляді рулонів розмірами 5500х760 мм (8000х500 мм), їх наклеюють спеціальним шпалерним клеєм. Перевагою є те, що вони не вимагають якої-небудь спеціальної підготовки поверхні і добре тримаються на будь-якій основі. Матеріал є дуже зносостійким, а покривши його дисперсним лаком або воском, можна захистити шпалери від пилу.
Акрилові шпалери
Мають чітку, помітно структуровану поверхню. Декор зроблений із паперу, верхній шар якого покритий акриловою піною. Шпалери цього типу надзвичайно стійкі до стирання, на них можна наносити фарбу – бажано акрилову.
Структурні шпалери
Також можна назвати 3D-шпалерами, оскільки вони мають тривимірну текстуру. Ідеально підходять для нерівних стін.
Текстильні шпалери
Складаються з двох шарів: знизу – папір або флізелін, зверху – текстильний матеріал (шовк, льон, віскоза або інші тканини). Шпалери з тканини – найвишуканіший вид обробки стін. Вони можуть бути різноманітних кольорів, фактур, однотонними або мати малюнок. Серед переваг варто виділити екологічність, різноманітність забарвлень, практично непомітні шви між смугами шпалер. Недоліками є те, що вони сильно вбирають запахи (тому не підійдуть для використання на кухні), притягують порох, а їхню поверхню легко пошкодити.
Рідкі шпалери
Рідкими шпалерами називають декоративну штукатурку. Спеціальна суха суміш розводиться водою й наноситься на стіну. Так ми отримуємо суцільне декоративне покриття, яке може бути гладким або структурним. З цими шпалерами можна працювати в приміщеннях з будь-якою вологістю, головне – не допускати прямого попадання води. Рідкі шпалери легко знімаються зі стіни, досить їх просто розмочити.
Які шпалери найкраще обрати для різних приміщень
Для вологих приміщень підійдуть вінілові шпалери або шпалери зі скловолокна. Якщо в приміщенні невисока вологість повітря, то можна використовувати будь-які види. Для дитячої кімнати шпалери мають бути безпечними та приємними на дотик, а також легко чиститися, тому найкраще обклеїти її флізеліновими шпалерами.
Рідкими шпалерами можна обробити хол, коридор або кухню. Текстильні шпалери зазвичай використовують у вітальнях та дорогих ресторанах.