Популярність вуличних обігрівачів зростає – і не дарма: вони потрібні не тільки для відкритих кафе, а й для приватних помешкань, якщо ви хочете провести погожі осінні (чи весняні) дні на веранді чи терасі, в альтанці або патіо. Про види, переваги та недоліки вуличних обігрівачів розповідає Superdim.
Найпопулярнішими серед споживачів є газові або електричні інфрачервоні обігрівачі, також можна придбати мікатермічний обігрівач, теплову гармату або біокамін. Використовувати вуличні обігрівачі можна не тільки для терас, а й для обігріву будівель з тваринами, для захисту дерев від заморозків або для боротьби з обмерзанням пандусів, сходових кліток, ґанків.
Електричний інфрачервоний обігрівач
Найбільш поширений варіант, основна перевага якого – він гріє не повітря, а об’єкти, у тому числі людей, а тепло відчувається відразу після увімкнення. Крім того, такі обігрівачі не сушать повітря та не випалюють кисень, відповідно їх можна використовувати як у закритих, так і в напівзакритих приміщеннях.
Виробники стверджують, що такі обігрівачі дають максимально наближене до сонячного тепло, натомість не випромінюючи ультрафіолетових променів. Також таке тепло є м’якшим, ніж у газових приладів. Електричні інфрачервоні обігрівачі можна використовувати при температурі повітря +5°С, тоді як газові – при +10°С і вище. Єдиний недолік такого обігрівача – прив’язаність до розетки, тому цей тип є менш мобільним за газовий аналог.
При виборі такого обігрівача варто звертати увагу на його потужність: це покаже не тільки його ефективність, а й ваші витрати на нього. Аби обрати потужність та розмір приладу – продумайте максимальну площу, яку плануєте опалювати. Кріплення переважно не йде в комплекті, тому про нього теж варто подумати окремо. Також обігрівачі мають різні нитки розжарювання: кварцові – недорогі, але прослужать недовго, а керамічні та металеві є більш витривалими.
Газові інфрачервоні обігрівачі
Принцип обігріву таких приладів подібний до електричних, проте вони споживають газ, а не електрику, тому є більш мобільними, а також економічно вигіднішими. Газовий балон подає газ на пальник, що згораючи нагріває сітку пальника, яка в результаті випромінює інфрачервоні промені.
Виробники пропонують такі прилади із вмонтованим газовим балоном та з окремо розташованими балонами. Проте, оскільки спалення газу потребує кисню, користуватися такими обігрівачами в приміщенні не можна. Крім того, рекомендується використовувати газові прилади при температурі вище +10-12°С.
При виборі газового обігрівача також варто звертати увагу на його потужність: наприклад, для обігріву площі 5-6 м2 досить буде 12 кВт. Більшу площу один обігрівач фізично не зможе обігріти, тому більш потужний прилад лише збільшить витрати газу, проте не ефективність. Варто подбати і про регулювання тепла: дешевші моделі переважно мають лише два положення – максимум та мінімум, тоді як дорожчі мають плавне регулювання.
Оскільки газ – сполука вогненебезпечна, безпека обігрівача – спеціальні захисні системи в ньому – має бути теж одним із першочергових факторів вибору. Інший важливий момент – на якому виді палива працює прилад: зручніше обрати той, який дозволяє використовувати різні види газу.
Також газові обігрівачі мають різні особливості обігріву: наприклад, є такі, які можна встановити в центр столу або підлогові для обігріву конкретної території, є прилади з різними рефлекторами та різної висоти. Для обігріву напівзакритих приміщень частіше обирають більш компактні моделі, для відкритого простору – середньої висоти, наприклад, у вигляді ліхтарів.
Мікатермічні обігрівачі
Прилади нового покоління, інфрачервоні обігрівачі, які працюють завдяки нагріванню неметалевих пластин. Працюють на електриці, проте є більш економічними, ніж традиційні інфрачервоні прилади. Їх досить часто використовують у медичних закладах, масажних салонах, косметологічних клініках, офісах та наукових лабораторіях.
Такі обігрівачі мають високий коефіцієнт корисної дії: віддають до 80% тепла навколишньому середовищу, а решту – на обігрівання простору довкола себе. Крім того, такі прилади починають гріти відразу після вмикання – майже так само швидко, як теплові гармати, проте на відміну від останніх вони не сушать повітря.
Ще одна перевага – безпечність у використанні. Навіть при максимальних навантаженнях блок та комплектуючі не нагріваються більше +60°С. Також мікатермічні обігрівачі безшумні, компактні та прості в користуванні. Недоліки таких приладів: найкраще обігрівається зона, що безпосередньо потрапляє під вплив інфрачервоних випромінювання, а поруч з обігрівачами не варто лишати термонестійкі предмети, наприклад, пластикові меблі.
Теплова гармата
Часто використовується будівельниками, проте може стати у нагоді і як вуличний обігрівач. Якщо користуватися тепловою гарматою на вулиці, висушування повітря майже непомітно. Існує кілька видів теплових гармат, залежно від джерела енергії, яке вони використовують: газові, інфрачервоні, дизельні, багатопаливні та найпопулярніші серед них – електричні. Недоліком таких обігрівачів, крім висушування повітря, є направленість повітряного потоку, під яким сидіти не дуже комфортно.
При виборі теплової гармати варто подумати про вид палива, який вам буде найбільш вигідним: наприклад, газ та дизель потребують постійного провітрювання приміщення, аби уникнути отруєння продуктами розпаду палива. Звертайте увагу на потужність приладу та наявність у ньому термостата для регуляції температури.
Біокамін
Каміни дозволяють не тільки грітися, а й милуватися полум’ям. Головним його елементом є паливний блок. Його найпростіша конструкція складається з металевого або кам’яного пальника, в який наливають спеціальне паливо та підпалюють. У порівнянні з іншими обігрівачами, біокаміни не такі ефективні випромінювачі тепла, проте мають інші переваги.
У порівнянні з традиційними камінами такі конструкції набагато дешевші і не потребують додаткових витрат на установку та супутні матеріали. Крім того, вони не виділяють неприємного запаху, гару, диму та кіптяви, тобто не потребують димовідводу. Натомість він виділяє тільки пару, вуглекислий газ і тепло та є достатньо безпечними.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»