Як підготувати полуницю до зими: обрізка, підживлення, укриття

Якщо мати чіткий план дій – справитися можна і за один день

12:12, 24 вересня 2021

Полуниця восени вимагає особливого догляду, адже саме в цей період закладаються квіткові бруньки і формується урожай на майбутній сезон. Насправді нічого складного немає: якщо мати чіткий план дій, то справитися можна і за один день. Особливу популярність має ремонтантна полуниця, яка родить впродовж літа неодноразово. Її підготовка до зими дещо відрізняється від звичайних сортів.

«Дім і сад» ділиться секретами правильного осіннього догляду полуниці, зокрема – ремонтантної.

Осіння обрізка

Стригти полуницю потрібно, але не кардинально. Приберіть старе, підсохле або з ознаками хвороб листя, інакше воно стане джерелом захворювань в наступному сезоні. Після стрижки згребіть його граблями, щоб воно не залишалося на грядці. Робіть обрізку акуратно, щоб випадково не зістригти сердечко – центр кущика, звідки росте нове листя.

Обробка

Під час стрижки дуже добре видно, в якому стані листя в полуниці. Якщо є ознаки хвороб, то відразу після обрізки плантацію потрібно обробити. Якщо ви помітили деформовані, горбисті листочки, то швидше за все на вашому ягіднику оселився суничний кліщ. Для боротьби з ним використовуйте препарати «Акарін», «Фітоверм», «Фуфанон» або «Актелік». Проти грибка використовуйте препарат «Нітрафен», від парші та гнилі – хлорокис міді.

Підживлення

Восени підживлювати полуницю азотними добривами не потрібно, адже воно стимулює ріст нового листя, що не рекомендується в цей період. Якщо ви не підживили рослини відразу після плодоношення – розсипте на грядці перегній, який буде і мульчею, і джерелом харчування для кущів.

З готових добрив можна використовувати фосфорно-калійні комплекси з позначкою «Осінь»: у них збалансовані всі поживні елементи, тож ви не зашкодите полуничним кущам. Якщо під рукою немає таких добрив, то розсипте по міжряддях звичайну золу – це відмінне джерело калію для рослин.

Полив

Якщо стоїть суха погода, поливати полуницю потрібно обов’язково. Такі поливи називають вологозарядковими, це невіддільна частина комплексних робіт з підготовки полуничної плантації до зими. Якщо поливаєте лійкою, то на кожен кущ потрібно вилити не менше 2-3 літрів води. При розпилюванні шлангом стежте, щоб земля просочилася вологою на глибину 5-7 см.

Укриття

Не всі сорти й не у всіх кліматичних зонах України потребують укриття. Якщо полуниця в вашій області прекрасно зимує без утеплення, то пропустіть цей етап. Укриття потребують сорти, посаджені в цьому сезоні, а також посаджені восени молоді саджанці.

Найкращим укриттям для полуничних кущів вважається сніг, але його взимку іноді буває зовсім мало. Тому для утеплення можна використати мульчу, солому, компост або сухе листя. Навесні потрібно буде відгребти їх від кущів, якщо шар був занадто товстим, або залишити на грядці, і перепріваючи вони послужать джерелом харчування для полуниці.

Особливості догляду ремонтантної полуниці

У вересні й жовтні рекомендується виконати кілька вологозарядкових поливів ремонтантної полуниці. Триразового зволоження з тижневою перервою буде достатньо. Дощова погода дозволяє повністю відмовитися від додаткового зрошення, тому що ґрунт і так буде пересичений вологою. Для поливу бажано використовувати відстояну воду, температура якої відповідає температурі навколишнього середовища.

Невіддільною частиною догляду є розпушування землі та мульчування. Розпушування проводять наприкінці жовтня чи на початку листопада: так ви забезпечуєте доступ кисню до коренів рослини і зменшуєте ризик ураження культури комахами й грибками, адже спори й личинки гинуть від низьких температур. Мульча ж захищає ґрунт і значно підвищує її поживні властивості. Мульчування роблять після розпушування.

Осіннє підживлення здійснюється з вересня по жовтень, і воно фактично не відрізняється від підживлення інших сортів. Приготувати підживлення можна самостійно – потрібно змішати дві частини сірчанокислого калію і три частини суперфосфату. На кожен квадратний метр ягідника варто розсипати по 50 грамів суміші. Добриво рівномірно розсипають в міжряддя, закладають в ґрунт і поливають.

Нерідко ягідники підживлюють сумішшю мінеральних і органічних добрив, які вдало доповнюють одне одного. Для цього в коров’як, розведений з розрахунку 1 літр на відро води, всипають склянку деревної золи та дві столові ложки суперфосфату. Отриманий розчин вносять між рядами.

Обрізку ремонтантної полуниці роблять тільки тоді, коли в ній дійсно виникає потреба. Залишати рослини зовсім без листя не можна – це скоротить їх врожайність в наступному році. Не варто пошкоджувати й точку росту, проте квітконоси, що «запізнилися», необхідно видалити. Листя, яке підсохло або змінило колір, також вирізають.

Ремонтантну полуницю восени можна обробити отрутохімікатами. Вибір препарату залежить від того, з якою проблемою ви зіткнулися в минулому сезоні. З борошнистою росою допоможуть справитися «Сульфарід» та колоїдна сірка, які використовують у вересні. Проти гнилі і плямистості кущі обробляють розчинами препаратів «Топаз» або «Нітрафен». Зі слимаками й равликами допоможе впоратися «Метальдегід», з кліщами – розчин «Карбофоса», а з довгоносиком і білокрилками – «Актелік». Для профілактики можна застосувати стимулятори «Епін» або «Циркон», також захищають склади «Актофіт» і «Фітоверм-М».

Після настання перших заморозків ягідник вкривають мульчею, яку шаром 10-15 см розміщують в міжряддях і між сусідніми кущами. Як укривний матеріал використовують ялинове гілля або насипну хвою, солому, компост та здорове сухе листя. Якщо нічого з цього немає, можна спорудити захист з нетканого матеріалу, натягнувши його на дуги поверх рослин. Така конструкція дозволить ягідникам успішно перезимувати.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»