Перед самим стартом нового чемпіонату України з футболу донецький «Металург» оголосив про банкрутство і відмовився від участі у наступному розіграші УПЛ. Футбольні функціонери поспіхом мусили вирішити, яка команда замінить донецький клуб у турнірі.
Претендентів виявилося два – маріупольський «Іллічівець», який за результатами минулого сезону зайняв останнє місце в УПЛ, та дніпродзержинська «Сталь», яка фінішувала другою у Першій лізі.
За чинними правилами, учасники Прем’єр-ліги повинні були зібрати кворум і проголосувати за останнього учасника УПЛ на зборах 14 липня в Одесі, де відбувався матч за Суперкубок України. Кворуму зібрати не вдалося, а розіграш вищого дивізіону повинен був стартувати вже 17 липня. Таким чином у ФФУ вирішили провести онлайн-голосування серед представників Виконкому Федерації, які за останню команду УПЛ голосували факсом. У результаті перемогла дніпродзержинська «Сталь», яка набрала 29 голосів. Маріупольський «Іллічівець», до слова, зібрав лише 7 голосів підтримки.
Фани ФК «Сталь». Фото: сторінка фанів ФК «Сталь» у Вконтакте.
Однак, ймовірно, на цьому історія боротьби за останнє місце під сонцем УПЛ на завершиться – представники маріупольського клубу вже заявили, що готові подати до міжнародного суду через порушення регламенту ФФУ. На їхню думку, саме «Іллічівець» повинен був продовжити виступи у вищому дивізіоні України, а не дніпродзержинська «Сталь».
За своїх земляків заступився гендиректор ФК «Шахтар» Сергій Палкін, який сказав, що не в інтересах Федерації футболу України програти міжнародний суд в Лозанні. «Зрозуміло, як вони розподілили всі ролі. Зрозуміло, що вони будуть тягти «Сталь», тому що це комусь треба. Але це не відповідає регламенту. Виконком ФФУ не прикрашатиме ситуація, коли вони програють суд в Лозанні і на всю Європу оголосять про свою неспроможність», - сказав Палкін.
Із заявами маріупольців та їх друзів не згідний віце-президент ФФУ Ігор Кочетов, який наголосив, що онлайн-голосування відбулося абсолютно легітимно.
«Ми отримали всі факсові відповіді, оформили і підписали протокол. «Сталь» є учасником Прем'єр-ліги. У регламенті чітко не прописано, що означає виключення клубу у міжсезоння. Тому якщо юристи Прем'єр-ліги недопрацювали, нехай нарікають самі на себе. Більшість членів Виконкому не є юристами високої кваліфікації, але вони - футбольні функціонери. Тому переважав спортивний принцип при ухваленні рішення», - наголосив Кочетов.
Виконком не вийшов за рамки своїх повноважень, а навпаки – виконав свої безпосередні обов’язки, вважає відомий журналіст та член Виконкому ФФУ Артем Франков.
«Ситуація зі зняттям донецького «Металурга» з УПЛ виходила за рамки регламенту Прем’єр-ліги, оскільки відбулася у міжсезоння, коли результати сезону 2014/15 рр. вже були затверджені. Тому претензії «Іллічівця» щодо порушень регламенту не мають жодних підстав. Обидва клуби були у рівних позиціях перед голосуванням», - додав Франков.
Чому у Прем’єр-лізі повинна виступати «Сталь», а не «Іллічівець», напередодні пояснив перший віце-президент ФФУ Олександр Бандурко. За його словами, необхідно взяти до уваги проект об'єднання двох професійних футбольних клубів: ФК «Металург» і ФК «Сталь». У рамках цього проекту «Сталь» вийшла зі складу Професіональної футбольної ліги України і пройшла атестацію для участі в УПЛ.
Головним спонсором «Сталі» та «Металурга» є компанія «ІСД», акціонерами якої є Сергій Тарута і Олег Мкртчан. Ймовірно, інвестори не змогли тягнути одразу два клуби і вирішили оптимізувати процес, залишивши тільки один. Також варто врахувати те, що донецький «Металург» через бойові дії на Донбасі залишився без рідного стадіону, тренувальної бази та вболівальників. У «Сталі», яка базується у мирному Дніпродзержинську, все таки є більше можливостей для нормального функціонування, аніж у «Металурга».
Стадіон «Металург». Фото: ФК «Сталь».
Поки що «Сталь» гратиме домашні матчі на дніпропетровському «Метеорі», поки не проведе реконструкцію своєї арени «Металург» у Дніпродзержинську, оскільки вона не відповідає вимогам Прем'єр-ліги.
«Наскільки мені відома позиція керівництва Дніпровського металургійного комбінату, який є головним спонсором «Сталі», вони налаштовані досить серйозно. Зокрема, реконструкція стадіону вже триває повним ходом. Мені здається, що Прем’єр-ліга в особі «Сталі» отримує досить якісне поповнення. Тим більше, так вийшло, що дніпродзержинська «Сталь» пройшла шлях від Першої ліги до Прем’єр-ліги всього лиш за один сезон», - додав Артем Франков.
Фото: сторінка фанів ФК «Сталь» у Вконтакте.
Перший матч у чемпіонатах України команда зіграла 22 липня 2001 року у другій лізі групи В. Із 2004 по 2008 рік команда виступала у першій лізі України, а з 2008 по 2013 рік - знову у другій.
Свій дебют у Прем'єр-лізі дніпродзержинці починають із матчу проти київського «Динамо». Цікаво, що афіші із запрошенням на матчі першого туру сезону 2015/16 рр. «Сталь» - «Динамо» представники дніпродзержинського клубу надрукували ще до оголошення результатів голосування Виконкому ФФУ. Побачити гру дебютанта Прем’єр-ліги можна буде вже у неділю 19 липня на стадіоні «Метеор» у Дніпропетровську.