Це дуже важливий пост і ось чому. Ми часто вирушаємо на пошуки людей, які здійснюють спроби самогубства. В цьому випадку не допоможуть правила безпечної поведінки на воді, у лісі, горах тощо. Тут ні до чого пошукові собаки чи дрони. Іншими словами, ми тут безсилі. А допоможуть лише близькі люди – уважні, люблячі, відкриті. Саме вони першими можуть побачити ознаки того, що людина стала на шлях, що веде до суїциду. Але не завжди бачать, бо просто не вміють їх вирізняти. Тому ми підготували поради, які мають знати всі. Саме всі, бо суїцид не залежить від віку, статі, національності, а самогубство можуть скоїти зовнішньо щасливі успішні люди – ви всі знаєте такі приклади.
За основу ми взяли текст Національного інституту психічного здоров'я (США).
Є два типи ознак того, що людина може здійснити спробу самогубства.
Ознаки високого ризику:
- Розмови про бажання померти чи вбити себе і загалом про смерть, про безнадійність, про відчуття пустоти в житті, відсутність причин жити, відчуття пастки, з якої немає виходу, про небажання бути тягарем для інших.
- Відчуття нестерпного емоційного або фізичного болю.
- Радикальне віддалення від родини та друзів.
- Спроби віддати іншим коштовне майно.
- Спроби попрощатися з друзями та родиною.
- Приведення до ладу всіх справ, зокрема, створення заповіту.
- Смертельно небезпечна поведінка, наприклад, керування автомобілем на високій швидкості.
Ознаки помірного ризику:
- Різка зміна настрою від дуже сумного до дуже радісного і навпаки.
- Планування або підготовка до самогубства: пошук в інтернеті засобів скоїти самогубство, накопичення пігулок, придбання вогнепальної зброї.
- Розмови про відчуття провини або ганьби.
- Почастішання вживання алкоголю чи наркотиків.
- Різка зміна режиму харчування та/або сну.
- Прояви люті або розмови про помсту.
Зауважимо, що ці ознаки необов’язково свідчать про намір людини вчинити суїцид. Можливо, це ознака психологічних проблем. Також важливо пам’ятати, що самогубство є ненормальною відповіддю на стрес. Суїцидальні дії або думки свідчать про надзвичайний рівень проблеми та не мають бути проігноровані. Людина з переліченими ознаками має отримати допомогу якнайшвидше.
Що ви можете зробити для вашого друга або родича, якщо він потребує допомоги:
- Спитайте: «Чи думаєш ти про самогубство?». Це дуже непросте питання. Але дослідження свідчать, що воно ніколи не збільшує ризики та не провокує подальші думки про суїцид. Скоріше, навпаки.
- Убезпечте: Необхідно обмежити доступ людини до смертельно небезпечних речей. Іноді, розмовляючи з людиною про самогубство, можна дізнатися про конкретний план дій і запобігти йому – прибрати пігулки, зброю тощо.
- Будьте уважними: Уважно слухайте та дізнавайтеся про думки й почуття людини. Знову ж, усвідомлення та розмови про самогубство з людиною, яка має суїцидальні думки, скоріше за все, знизить ризики.
- З’єднайте: Не завжди ви можете допомогти персонально. Але ви можете знайти того, хто допоможе. В Україні є декілька служб допомоги людям, які думають про самогубство. Наприклад, національна лінія Lifeline Ukraine – номер телефону 7333. Або національна гаряча лінія для дітей та молоді «Ла Страда-Україна» 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного). Дуже ефективною є робота з психотерапевтом. А іноді потрібен зв’язок з тим, кому людина довіряє: другом, родичем чи навіть священиком.
- Залишайтеся поряд: Завжди залишайтеся на зв’язку з людиною, особливо після виходу з кризи чи завершення терапії. Дослідження свідчать, що ризики самогубства знижуються, коли хтось надає підтримку людині у зоні ризику.
Наостанок, розповімо про фактори та обставини, які можуть запустити процес самогубства.
Фактори ризику:
- Депресія чи інші психічні розлади або розлади, пов'язані з вживанням психоактивних речовин
- Випадки таких розладів у родичів
- Хронічний біль
- Минулі спроби суїциду у людини або родичів
- Сімейне насильство – фізичне або сексуальне
- Наявність вдома зброї або інших смертельно небезпечних речей
- Нещодавнє звільнення з тюрми
- Повідомлення про суїцид у членів родини, знайомих або навіть знаменитостей.
Більшість людей не буде робити спроб самогубства навіть за наявності цих факторів. Але дуже складно сказати, яким чином вони вплинуть на конкретну особу. Тому тримайте їх у пам’яті.
Деякі стресові події у житті, особливо,, якщо вони накладаються на перелічені фактори ризику, можуть запустити «суїцидальний» процес. Це, насамперед, втрата коханої людини, проблеми з законом або фінансами. Також небезпечні такі суспільні обставини як домагання, булінг, дискримінація, публічний сором.
Першими, хто може побачити ознаки суїцидального процесу в людини, є друзі та родичі. І саме вони мають першими надати допомогу. Будьте уважнішими до близьких і ніколи не соромтеся говорити одне з одним. Будьте здорові й щасливі.