Квітникарі, які вирощують у своєму саду гортензію, стверджують, що догляд за нею зовсім не складний, оскільки ця рослина вирізняється невибагливістю. І при цьому гортензія дуже приваблива: її використовують для прикраси будинку, газонів або бордюрів. Про те, як проводиться посадка та пересадка садової гортензії восени, розповідає «Флорист-Х».
Ґрунт для гортензії
Гортензії добре ростуть у захищених від протягів і вітру місцях, які освітлюються прямими променями до обіду, а після полудня перебувають у затінку. Ґрунт для гортензії має бути пухким, водо- і повітропроникним і помірно вологим. У важкий ґрунт до посадки потрібно внести рінь. Оптимальний склад ґрунту для гортензії – суглинок із кислою або нейтральною реакцією. А ось чорноземні, гнійно-перегнійні ґрунти та вапняний ґрунт рослині не підійдуть.
Підкислюють ґрунт листовим перегноєм, корою, стружкою або хвоєю, які вносять при перекопуванні. Рівень кислотності позначається на забарвленні суцвіть гортензії великоквіткової: в ґрунті зі слабколужною реакцією суцвіття гортензії мають рожеве забарвлення, а в кислому – блакитне. На нейтральному ґрунті суцвіття цього виду гортензії білі або кремові.
Коли садити гортензію
Якщо йдеться про такі види, як гортензія деревоподібна й волотиста, то в місцевості з короткою осінню, де зима настає раптово, краще садити гортензію навесні, а в районах із теплим кліматом саджанці гортензії висаджують восени, у вересні. Гортензію великолисту в будь-якій місцевості краще садити навесні.
Як правильно посадити гортензію восени
Викопайте посадкову яму діаметром близько 40-50 см і завглибшки до півметра. При посадці гортензії в бідний ґрунт яму бажано робити трохи глибшою. Якщо ви висаджуєте відразу кілька кущів, то відстань між ними має бути від 1 до 1,5 м.
Наповніть яму майже вщерть ґрунтосумішшю, складеною з листової землі, перегною, піску й торфу в пропорції 2:2:1:1, і додайте на кожні 10 кг перегною по 20 г сечовини, сірчанокислого калію та 60 г суперфосфату. Дайте землі в ямі осісти й встоятися та через кілька днів можете братися до посадки.
У день посадки сформуйте з ґрунтосуміші в ямі горбок, розмістіть на ньому саджанець гортензії таким чином, щоб коренева шийка опинилася на 3 см над поверхнею ділянки, розправте його коріння й засипте яму ґрунтом. Утрамбуйте злегка поверхню навколо саджанця та рясно полийте кущ. Коли ґрунт у пристовбурних колах осяде, коренева шийка опиниться там, де їй належить бути – на рівні поверхні ділянки.
Пересадка гортензії восени на нове місце
Великолисту гортензію пересаджувати восени небажано, оскільки у неї в подальшому можуть бути проблеми з адаптацією, а деревовидний вид і волотиста гортензія восени зносять пересадку нормально.
Якщо ви зібралися пересаджувати гортензію восени, то готувати її до пересадки потрібно з весни. Для цього по периметру пристовбурного кола викопують траншею завглибшки й завширшки близько 30 см, заповнюють її компостом і постійно поливають – гортензія пустить нове коріння просто в компост.
Пересадку гортензії здійснюють у ті ж терміни, що й первинну посадку, тобто у вересні. Обв’яжіть мотузкою або шпагатом гілки рослини, щоб вони вам не заважали, обкопавши гортензію по зовнішньому краю траншеї, витягніть її з ґрунту, намагаючись не пошкодити нові корінці. Про старі корені турбуватися не потрібно. Перенесіть рослину на нове місце й посадіть у заздалегідь приготовлену яму з живильною ґрунтосумішшю. Після закінчення процедури проведіть змолоджуюче обрізування гортензії, щоб рослина швидше прижилася на новому місці.