Як правильно скаржитись на перевізників

Пасажир має знати, як фіксувати порушення і куди звертатись

18:04, 29 травня 2015

Після підвищення тарифу на проїзд у маршрутках до 4 гривень львів'яни почали активно обговорювати у соціальних мережах неналежну якість перевезень у громадському автотранспорті - викладати фотографії і розповідати про випадки порушень правил перевезення. Проте до офіційних інстанцій більшість з цих скарг не дійшла. Причина цього  - необізнаність львів'ян, куди і до кого потрібно звертатись. ZAXID.NET дізнався про всі можливі способи поскаржитись на якість перевезень так, щоб це дало результат.

Як скаржитись на міські маршрутки

Усі маршрутки, які мають номери маршрутів до 99, підконтрольні Львівській міській раді. Тому скаржитись на якість перевезення у них потрібно в управління транспорту Львівської міської ради.

Як розповів ZAXID.NET начальник управління транспорту та зв'язку Віктор Щир, скаржитись на львівські маршрутки можна через е-майл, Facebook, телефоном та поштою. Крім того, можна записатись на прийом до начальника управління, де особисто розповісти про всі скарги.

Перший спосіб – це надіслати листа на електронну пошту управління транспорту та зв’язку transport@city-adm.lviv.ua. У листі потрібно обов’язково вказати номер маршруту, державні номерні знаки автобуса, в якому сталось порушення, дату та час порушення. Тоді в управлінні транспорту це звернення розглядатимуть та зможуть предметно говорити із перевізниками. Через місяць після подання скарги заявника мають повідомити про проведені роботи.

Другий спосіб – у Facebook на сторінку управління транспорту та зв’язку ЛМР. У приватних повідомленнях потрібно викласти суть скарги та вказати номер маршруту і номерні знаки автобуса.

«До прикладу, якщо скарга на те, що водій курить у салоні, то потрібно сфотографувати, як цей водій курить. Потім сфотографувати номерні знаки автобуса разом із номером маршруту. Ми цю заяву розглянемо та впродовж місяця відпишемо на повідомлення про вжиті заходи», - розповів Віктор Щир.

Третій спосіб – на «гарячу лінію» міста за телефоном 1580 або 297-59-11; 297-59-99. Диспетчерам потрібно назвати дату, час та місце, тобто на якій зупинці або між якими зупинками сталось порушення. Також вказати номерні знаки автобуса та номер маршруту. У кінці дня всі скарги розподіляють по управліннях, а на наступний день їх починають розглядати чиновники.  На «гарячій лінії» також можна залишити свій номер телефону, аби потім з вами зв’язались та розповіли про виконані роботи щодо скарги.

Четвертий спосіб – надіслати листа традиційною поштою на адресу 79012, м. Львів, вул. Ак. Сахарова, 2, управління траспорту та зв’язку ЛМР.  У листі потрібно лаконічно та чітко вказати суть проблеми чи порушення. Обов’язково додати номерні знаки автобуса та номер маршруту. Якщо в листі вказана зворотня адреса, то впродовж місяця має надійти відповідь із звітом про виконану роботу.

Крім того, можна записатись на прийом до начальника управління транспорту та зв’язку й особисто розповісти чиновникові про всі недоліки громадського транспорту.  Він приймає громадян двічі на місяць – другого та четвертого понеділка. Записатись на прийом можна через «Центр надання адміністративних послуг» за телефоном 297-58-33.

Як скаржитись на міжміські маршрутки

Усі перевізники, що обслуговують маршрути з номером більше 100, підпорядковуються Львівській облдержадміністрації. Тому скаржитись на них потрібно в департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА. Їм поскаржитись можна за допомогою лінії екстреної допомоги «112», на «гарячу лінію» ЛОДА, на е-майл та традиційною поштою.

Телефонуючи на лінію екстреної допомоги «112», потрібно вказати державні номерні знаки маршрутки та чітко описати суть проблеми. Якщо залишити контакти, то впродовж 5-ти днів чиновники повинні відзвітувати про виконані роботи.

«Гаряча лінія» ЛОДА працює з понеділка по п’ятницю, з 09:00 по 18:00, крім святкових і вихідних днів. Дзвонити треба за телефоном (032) 235 73 73. Впродовж 10-ти днів після звернення чиновники повинні вирішити проблему.

«У скарзі потрібно вказати номерні знаки автобуса, де сталось порушення. В іншому випадку перевізники можуть відмовитись визнавати власну вину. Як наслідок, ми не зможемо притягнути їх до відповідальності», - пояснив заступник директора департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА Віктор Чайко.

Також можна надсилати листи на електронну пошту департаменту  upp2@loda.gov.ua або transport@loda.gov.ua. Скаргу переадресують на відділ транспорту.  Впродовж місяця на електронну адресу, з якої надсилали звернення, має прийти відповідь про виконані роботи від ЛОДА.

«Всі скарги є обов’язкові для розгляду, окрім анонімок. Обов’язково потрібно вказати прізвище, ім’я та контактну інформацію – телефон, електронну пошту або фактичну адресу», - сказав Віктор Чайко.

Те ж правило стосується листів традиційною поштою. Їх потрібно надсилати  за адресою 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного. Обов’язково потрібно вказати прізвище та ім’я, а також поставити підпис. Якщо цього немає, то заява вважається анонімною і її не розглядають взагалі.

Громадські організації – на допомогу

Окрім всіх вище перерахованих способів поскаржитись, львівська громадська організація «За якісний транспорт» також приймає скарги на якість перевезень у соціальних мережах, а потім їх колективно надсилає безпосередньо перевізникам. Звернення можна надсилати на сторінку ГО  у мережі Вконтакте та  Facebook приватними повідомленнями або у вигляді посту на стіні спільноти.

Більше того, активісти створили Google-форму, за допомогою якої можна надсилати скарги на перевізників.

«В кінці місяця ми розбираємо скарги від пасажирів. Оскільки у нас налагоджена співпраця із перевізниками, то ми безпосередньо телефонуємо на АТП. Якщо впродовж двох тижнів вони не реагують, то робимо офіційні звернення від громадської організації. Також разом із ДАІ робимо рейди маршрутів-порушників на кінцевих зупинках. Якщо будуть порушення, водіїв оштрафують», - пояснив керівник ГО «За якісний транспорт» Святослав Товстига.