Як правильно вирощувати кімнатні фіалки: основні поради з догляду

12:09, 13 вересня 2021

Сенполія або фіалка кімнатна – одна з найпопулярніших рослин, які вирощують на підвіконнях. Зараз їх налічується кілька тисяч видів гібридних фіалок з квітками різних кольорів та форм. Їхнє вирощування – дуже захопливе заняття, проте догляд за цими квітами часом видається занадто складним. Насправді, якщо дотримуватися кількох головних правил, сенполії довго радуватимуть своїм цвітом.

Про правильний догляд, полив, кількість світла, температуру повітря та інші загальні правила вирощування фіалок розповідає KvitkaInfo.

Світло та температура

Правильне місце розташування горщиків з сенполіями є запорукою їхнього успішного догляду. Фіалки люблять багато м’якого, розсіяного світла, тобто ставити їх варто в добре освітлених, проте захищених від прямих сонячних променів місцях. Улітку найкраще підходять підвіконня з північного боку, взимку – з південного.

Можна також користуватися штучним освітленням: флюоресцентні лампи денного світла потужністю 40 ватт розміщують за 30 см від рослини та вмикають на 14 годин на день. Додатково освітлювати квіти можна і взимку, коли скорочується світловий день. Крім того, рослину треба періодично повертати, щоб отримати рівномірно розвинену квітку.

Ознаки надмірного світла для фіалки:

  • краї листків загортаються до низу;
  • листочки стають дуже світлими, майже жовтими;
  • на листі з’являються коричневі плями – сонячні опіки;
  • виростають короткі стебла;
  • молоді листки в центрі прикореневої розетки деформуються;
  • квітконоси виростають короткі;
  • квіти дрібні, втрачають колір і швидко в’януть.

Ознаки недостатнього світла для фіалки:

  • видовжені стебла;
  • відсутність квітів;
  • рослина не росте;
  • на сортах з двоколірними листками усе листя стає звичайним зеленим.

Фіалки теплолюбні, проте водночас і стійкі до зниження температури. Для нормального росту і розвитку фіалки допустиме коливання у 2-3 градуси між денною та нічною температурою. Весною на восени температура повітря має бути від +18 до +24°С, узимку можна знизити до 10-15°С тепла – тоді рослина перебуває у стані спокою і призупиняє ріст. Для нещодавно відокремлених від материнської рослини сенполій оптимальною є температура +23-25 °С.

Цвітуть фіалки при температурі +20-24°С. Щоб цвітіння продовжувалося довше, а квітки були великими, рекомендують дотримуватися температури +20°С. Підвищення температури до +30-35°С сенполії переносять погано, квіти стають дрібнішими та деформованими, тож улітку їх не варто виснажувати цвітінням.

Полив та вологість повітря

Хвороби фіалок часто пов’язані з неправильним поливанням. Наприклад, одна з основних проблем, з якою можна зіткнутися через це, – відгнивання коренів і листя рослини. Не можна допускати ні пересихання землі, ні переливу. Як правило, поливають фіалку один-два рази на тиждень. Можна робити це способом нижнього поливу, зануривши горщики у воду, – тоді менше шансів налити забагато води. При верхньому поливі воду лити потрібно акуратно під листки. Вода повинна бути м’яка, відстояна, кімнатної температури.

Вологість повітря має бути не менше 50%. Обприскувати квітку можна, але дуже обережно, щоб вода не залишалася на листках. У період цвітіння обприскувати фіалку не можна, бо від цього вона може перестати цвісти.

Ґрунт, розмноження та пересадка

Ґрунт для фіалки повинен бути легким і стерильним. У квіткових магазинах можна придбати вже готову спеціальну суміш для фіалок, а можна приготувати землю і самостійно. Для цього потрібно взяти:

  • ґрунт для розсади (2 л);
  • понад половину склянки вермикуліту, який збільшує кислотність і допомагає проникненню кисню до коренів;
  • склянку сфагнуму, що має антибактеріальні, дезінфікуючі та протигрибкові властивості;
  • півсклянки подрібненого деревного вугілля, що запобігає гниттю ґрунту, покращує його структуру та абсорбує солі;
  • склянку перліту, який запобігає ущільненню ґрунту.

Розмножується фіалка насінням і вегетативним способом – розмноження листям і розділенням куща. Найчастіше використовують вегетативний спосіб з частини материнської рослини, бо він найпростіший. Ви можете посадити листочок прямо в землю або опустити у воду до появи корінця. Процес укорінення триває 4-8 тижнів.

Фіалки потребують щорічної пересадки – у ті ж самі горщики, тільки змінивши землю. Також кущ пересаджують, якщо він сильно розрісся і йому не вистачає місця: тоді корінь обережно розділяється і розсаджується по різних горщиках. Під час пересадки на дно квіткового горщика обов’язково слід покласти дренаж: це може бути мох-сфагнум або керамзит дрібної фракції.

Важливо правильно підібрати розмір квіткового горщика – він не повинен бути завеликим. Зазвичай діаметр горщика становить для дорослої квітки 10-12 сантиметрів, а для «діток» – 4-6 см. Матеріал виготовлення не відіграє жодної ролі.

Шкідники, хвороби та підживлення

Фіалці шкодять павутинний кліщ, попелиця, трипс, білокрилка, щитівка, хробаки нематода, цикламенів кліщ. Шкідники можуть проявитися лише на одному кущі і не поширюватися на інші. Найчастіше фіалки хворіють на сіру гниль та борошнисту росу, ознаками яких є загнивання стебла і кореня, опадання квіток. Збудниками хвороб є бактерії, гриби та віруси, і для їх запобігання слід суворо дотримуватися режиму поливу, температури, вологості, освітленості.

Догляд за фіалкою зазвичай не вимагає додаткової підгодівлі – квітка бере всі необхідні речовини зі спеціального ґрунту. Однак, якщо ви бачите, що рослина має потребу в живленні, то підгодовувати її слід раз в 3-4 тижні. Зазвичай це роблять у період цвітіння. Для повноцінного розвитку фіалці потрібні фосфор та калій (для вигонки квітів), а також азот (для росту листя). Молодим рослинам більше підходять азотовмісні добрива, а вже сформованим – калієво-фосфорні.

Важливо стежити за станом рослини і ні в якому разі не перегодовувати, бо це принесе більше шкоди, ніж користі. Наприклад, якщо дорослу рослину «перегодувати» азотом, вона не цвістиме.