Як проголосувати собі за премію, а потім намагатися уникнути відповідальності за корупційні дії

15:54, 11 жовтня 2016

Якщо ти прямуєш у владу, маєш бути готовий до пильної уваги людей. Це дуже актуально у випадку з самбірським мером Юрієм Гамаром, який навчив громаду бути активною, рішучою і непримиренною до порушення законодавства.

Незнання законів не звільняє від відповідальності – про це відомо старшокласникам із уроків правознавства. Мала б розуміти і перша особа міста, яка обралася грибом, залізши у ратушний кошик. Але є, як є.

Нині більшість людей ототожнює поняття корупції з хабарництвом та підкупом – тобто отриманням посадовою особою неправомірної вигоди за вчинення певних дій. Проте на цьому перелік корупційних правопорушень не завершується. Останнім часом все частіше з’являється інформація про дію посадовців в умовах конфлікту інтересів – корупційне правопорушення, що не завжди є очевидним, проте може завдати державі і суспільству навіть більшої шкоди, аніж хабарництво чи зловживання службовим становищем.

5 вересня цього року в Самбірському місцевому суді винесено ухвалу про адміністративне правопорушення Самбірському міському голові Юрію Гамару. Йому інкримінують конфлікт інтересів при голосуванні 13 січня 2016 року на VI позачерговій сесії Самбірської міської ради VII демократичного скликання за рішення № 3 порядку денного «Про встановлення надбавок та преміювання». Тоді міський голова Юрій Петрович та секретар міської ради Юрій Дмитришин проголосували за встановлення собі премій. А на це не мали права.

За вищевказане рішення проголосували 27 депутатів разом з міським головою. Два обранці Андрій Жепко (автор цих рядків) та Андрій Бубнюк утрималися, про що свідчить відео з даної сесії.

На 1:13:00 хв. відео видно, що на засіданні присутні Самбірський міський голова Юрій Петрович Гамар, депутати - секретар Самбірської міської ради Юрій Любомирович Дмитришин. Не брати участі у голосуванні вони не могли, оскільки такі дії оголосила б лічильна комісія.

А тепер спробуємо проаналізувати, що ж таки сталося. І аналізувати не лише дії правопорушників, а й тих, хто старається міського голову вигородити.

Завдяки зверненню народного депутата України Дмитра Добродомова Самбірська місцева прокуратура у Львівській області розслідувала даний факт і вручила представникам самбірської влади протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності. Далі матеріали скерували у Самбірський міськрайонний суд Львівської області, де справа потрапила до судді Оксани Степанівни Кунцік. 

Голова лічильної комісії на тодішній сесії Володимир Кульчицький-Поливко чітко зафіксував і заніс в протокол, що міський голова голосував за призначення собі премії в розмірі 100 відсотків. Зафіксував він і те, що під час голосування утрималися два депутати та один обранець вийшов – і перше, і друге зафіксовано на відео (у всіх випадках не міський голова). Отже, із 30 присутніх (внесено в протокол голосування) 2 утримались, один вийшов, а 27 голосували «за».

Ці цифри, повторюю, занесено в протокол сесії, і міський голова та секретар ради його без зауважень підписали. У суді, за поданням депутатів Івана Деньковича та Василя Бондарця все ламається, бо вони під присягою стверджують, що міський голова під час голосування «утримався». А тут вже кадить «брехнею під присягою». На це є стаття в Кримінальному Кодексі. Але нехай то буде на чиїсь совісті і нехай дякують судді, що не відкрила провадження за подання брехливих свідчень.

Було декілька слухань по даній справі, опитали усіх членів лічильної комісії та депутатів. Все ж,  суддя з багаторічним стажем Оксана Кунцік, яка працювала при всіх мерах Самбора, зважила на факти, при зачитанні ухвали так обґрунтовано довела порушення законодавства мером Юрієм Гамаром, що аж цікаво стало, на що спиратиметься  захист міського голови в Апеляційному суді. На Юрія Гамара накладено штраф – 3400 гривень та інше відповідно до чинного законодавства. Від початку року, відколи було голосування, за премії міський голова отримав з бюджету понад 55 000 гривень.

Але апеляцію Юрій Петрович подав. Тепер він різними методами та способами прагне уникнути відповідальності за корупційні дії. Те, що з пана Гамара – добрий фантазер, від нього не забереш. На слуханні у Самбірському міськрайонному суді він такі легенди наскладав, що ходу його думки позаздрила б сама Джоан Роулінг.  Дещо з того. Пан Гамар стверджував, буцімто за «габаритним» головою лічильної комісії Володимиром Кульчицьким-Поливком йому не було видно, як голосували депутати, і тому зауважень до лічильної комісії не мав. Хоча місце президії знаходиться на підвищенні, звідки добре проглядається уся сесійна зала – добре видно депутатів і на першій парті, і на «ослячій». Більше того, «зливав» своїх людей, зокрема, Юрія Дмитришина, бо витягував з халепи лише себе, буцімто не голосував «за», а всі решта, мабуть, були «за», у тому числі і тодішній секретар.

Розгляд адміністративної справи в Львівському Апеляційному відбувся минулого понеділка, 10 жовтня. На площі Соборній, перед будівлею суду, на його захист зібралися кілька десятків прихильників Юрія Гамара. Організатором цього заходу підтримки чи пікету суду був наступник Юрія Гамара у головуванні ГО «Самообороною Самбірщини» – Ярослав Різун. Важко уявити, якби у минулому голова самооборони кидався на амбразуру, захищаючи мера. Але тепер це стало нормою. У Самборі подейкують, що теперішній голова самооборони обороняє мера від громади. Хоча більшість членів цієї громадської організації давно полишила її ряди і не підтримує міського голову.

Але і з пікетом під стінами Апеляційного суду не обійшлося без скандалу. Річ у тому, що до учасників пікету записали ГО «Автомайдан Самбірщини» без їхньої згоди. Представники Автомайдану вимагали пояснень, хто ж давав добро на їхню участь? Інші учасники ще поки не висловили своєї позиції. Як стало відомо, біля суду зібралися представники партії «Воля».

Прибули захищати пана Гамара його друзі з Турки, Старого Самбора, Дрогобиччини та Стрия. Цікаво одне, як видно, чи голосував собі за премії та надбавки Самбірський міський голова зі старосамбірських та турківських гір? На так званому пікеті помічене практично ціле сімейство «сірих кардиналів» самбірського маґістрату братів Куцалабів. Також новопризначений мером начальник місцевого водоканалу Іван Маланкевич. Екс-секретарю Самбірської міської ради Юрій Дмитришину, який не приходить на судові засідання через проблеми зі здоров’ям, натомість вистачило здоров’я попрямувати до Львова та вигукувати гасла: «Гамар – чесний!» 

Неодноразово представники громадських організацій та політичних партій м. Самбора вказували на численні порушення з боку міської влади. Однак жодної реакції немає. У разі чергового уникнення відповідальності даних посадовців, не доведи Господи, до чергового невдоволення в громаді. 

Один з самбірських депутатів навіть висловив таку думку, що всі попередні міські голови разом взяті не змогли б згуртувати проти себе, міського голови, конституційну більшість – дві третини депутатів. І вислови опонентів: «Мер не дає красти, ось і більшість виступила проти мера» – не сприймається. Бо вислів «не дає красти» можна сприймати двояко. І є така приказка, що найбільше кричить «тримайте злодія» – здогадайтеся самі. І якщо мер не дає красти, то хоча б один випадок – «в студію». Все інше – то «бла-бла».

Саме засідання Апеляційного по справі Юрія Гамара перенесли на цей четвер, 13 жовтня. Переконаний, що Феміда прийме справедливе рішення, яким воно не було б.