Як проходять довибори до парламенту: найрезонансніші порушення

16:22, 17 липня 2016

На довиборах до Верховної Ради, які в неділю відбуваються на семи одномандатних виборчих округах, як поліція, так і спостерігачі фіксують численні порушення.

Зокрема, до поліції Дніпра надійшло понад 20 повідомлень про порушення виборчого процесу на довиборах у Верховну Раду на одномандатному окрузі № 27, поінформував начальник відділу превентивної діяльності Дніпропетровського відділу поліції Максим Джихур, якого цитує Укрінформ.

«В основному це повідомлення про незаконну агітацію. Багато хто бачив людей у футболках з певними написами поблизу виборчих дільниць, які спілкуються з громадянами. Ми зараз перевіряємо ці факти. Фактів підкупу на даний момент ще не виявлено. Був один факт виносу бюлетеня в Соборному районі. Чоловіка затримали, збирають матеріал, трохи пізніше буде дана правова оцінка – для чого, з якою метою він це робив. Також є одне повідомлення про нібито фотографування виборчого бюлетеня. На місці працює слідчо-оперативна група», – зазначив Джихур.

Детальніше про порушення у Дніпрі розповіли у Громадянській мережі ОПОРА. Там повідомили, що поруч з більшістю виборчих дільниць міста зафіксована активна діяльність невідомих раніше громадських ініціатив. Молоді люди на виході із дільниці роздають запрошення на масові заходи.

«Одна з ініціатив поширює поблизу дільниць листівки. Дизайн листівок виконаний в стилістиці ініціативи “Борись за Днепр”. На зворотній стороні листівки зазначено три кроки: 1. Приходь на виборчу дільницю. 2. Отримай безкоштовно флайєр на розваги. 3. Відпочинь яскраво у вихідний день. Також цією ініціативою пропонується зробити селфі біля дільничної комісії та виграти iPhone6», – йдеться в повідомленні.

Крім цього, ОПОРА фіксує поряд з дільницями людей у білих футболках з написом «Генадьевич» на червоному фоні. Спостерігачі підозрюють, що зазначена діяльність не суб’єктів виборчого процесу поблизу виборчих дільниць може створювати передумови або слугувати прикриттям для прихованої агітації та непрямого підкупу виборців.

Відзначилася порушеннями і Волинь: там спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували, а викликані працівники поліції занесли до «Журналів єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення» факти голосування без пред’явлення паспорта й інші порушення виборчого законодавства.

«У селі Погулянка Любешівського району на одній із виборчих дільниць офіційний спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував факт видачі виборчого бюлетеня членом ДВК для особи, яка не пред’явила паспорт громадянина України», – повідомили в обласній поліції.

За інформацією ОПОРИ, аналогічний випадок був помічений також у с. Котів Ківерцівського району.

Крім того, в поліції повідомили, що у селі Клепачів Ківерцівського району «спостерігач виборчої дільниці заважає здійснювати виборчий процес, веде себе неадекватно та не реагує на зауваження». Цей інцидент також зафіксований, за ним проводиться перевірка.

На Херсонщині, де також проходять проміжні вибори до Верховної Ради, спостерігачі фіксують масовий підвіз виборців автобусами на виборчі дільниці, розповіла прес-секретар Громадської мережі ОПОРА в Херсонській області Наталія Богренцова в коментарі Укрінформу.

«Спостерігачі від Громадської мережі ОПОРА та інші спостерігачі фіксують на Херсонщині факти масового підвозу виборців автобусами на виборчі дільниці. Станом на 13:05 спостерігачами вже зафіксовано близько 25 таких випадків. Але їх, найімовірніше, значно більше, адже не всі такі факти вдається відслідкувати», – розповіла Богренцова.

За її словами, факти підвозу виборців автобусами на виборчі дільниці зафіксовано виключно на території Херсона. «У Білозерському районі таких випадків поки що не зафіксовано», – додала вона.

ОПОРА закликала правоохоронні органи області перевірити факти підвезення виборців на наявність ознак непрямого їх підкупу, а також з’ясувати джерело фінансування цих перевезень.

Що стосується Полтавщини, де на окрузі №151 теж проходять довибори до парламенту, то там на одній з дільниць помер 60-річний спостерігач від однієї з політичниї партій, повідомили в поліції.

«Медпрацівники швидкої, яка негайно прибула за викликом на одну із дільниць Чорнухинського району, констатували смерть чоловіка», – ййдеться у повідомленні.

Але найкритичніше з голосуванням ситуація склалася на Луганщині: крім того, що там зафіксовано найбільше порушень, так ще й ЦВК не може зв'язатися з кількома дільницями.

«З 00:00 17 липня до поліції надійшло 30 повідомлень про порушення, пов’язані з виборчим процесом. Найбільше таких повідомлень надійшло на Луганщині — 12, найменше — у Дніпропетровській та Івано-Франківській областях (по одному). За результатами перевірки вже відкрито два кримінальних провадження», – повідомила прес-служба Національної поліції.

Крім того, Центральна виборча комісія (ЦВК) повідомила про відсутність телефонного зв'язку з окремими виборчими дільницями в Луганській області.

«Відповідна інформація (про явку виборців станом на 12 годину) з ОВО №114 (Луганська область) до Центральної виборчої комісії не надійшла у повному обсязі через відсутність телефонного зв'язку з окремими виборчими дільницями. Саме з цієї причини вона відсутня на офіційному веб-сайті ЦВК», – йдеться у повідомленні.

Раніше голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз повідомляв про явку 20%.

У свою чергу Комітет виборців прогнозує «серйозні проблеми» з підрахунком голосів на Луганщині та в Чернігові.

«Через велику кількість технічних кандидатів та відповідно “технічних” членів ДВК серйозні проблеми увечері та вночі підрахунку голосів можливі на ВО № 114 (Луганська обл.) та № 206 (Чернігів)», – зазначив керівник КВУ Олексій Кошель.

На його думку, сьогодні можна з упевненістю говорити про наявність трьох проблемних округів на проміжних виборах: № 151 на Полтавщині, № 114 на Луганщині та № 206 у Чернігові.

Зазначається, що у ВО № 206 на Чернігівщині нещодавно було документально зафіксовано мережу підкупу виборців. Від імені одного із кандидатів виборцям пропонувалися грошові сертифікати на купівлю медикаментів, які вони могли обміняти в аптеках. На цьому окрузі також зареєстровано аномально високу кількість кандидатів – 74, що вп’ятеро більше, ніж на парламентських виборах 2014 року.

У ВО № 151 на Полтавщині зафіксовано масштабну схему фальсифікацій, у якій, крім виборчого штабу кандидата, задіяні члени ДВК від технічних кандидатів, нагадують в Комітеті. А у ВО № 114 на Луганщині в останні тижні мали місце політично вмотивовані рішення ОВК, пов’язані із формуванням дільничних виборчих комісій. Також там було зафіксовано мережу підкупу виборців під виглядом проведення соціального дослідження.

Ще один інцидент, пов'язаний з довиборами, стався в Чернігові: там затримали чотирьох осіб зі списками на підкуп виборців. Одна з порушниць навіть напала на народного депутата Андрія Лозового і його помічницю.